Nejazdi do Portugalska, dobodáme ti dcéru: Úžasný futbalový projekt pomôže vyriešiť vážny problém

Český brankár Tomáš VaclíkČeský brankár Tomáš Vaclík Zdroj: SITA/AP - Walter Bieri

PRAHA - Futbalová asociácia Českej republiky prichádza s projektom "Cez čiaru", ktorý má za cieľ upozorniť na negatívne javy, akými sú kyberšikana, vulgárne a násilné správanie voči rozhodcom a agresivita v stretnutiach všeobecne.

Jednou z tvárí kampane je reprezentačný brankár Tomáš Vaclík. Skúsený brankár zažil hrubé vyhrážky rodine po tom, čo sa v stretnutí s Portugalskom zrazil s Cristianom Ronaldom. Projekt dnes asociácia predstavila vo svojom sídle na pražskom Strahove.

Na domáce stretnutie elitnej skupiny Ligy národov s veľkým favoritom Vaclík len tak nezabudne. Nielen preto, že český tím ho v septembri 2022 v pražskom Edene prehral 0:4. Vaclík sa už v 10. minúte pri vybiehaní tvrdo zrazil s Ronaldom. Kapitán hostí stret dlho predýchaval, z nosa mu tiekla krv a musel si vymeniť zašpinený dres. Bol viditeľne otrasený a zápas dohral s tampónmi v nose. Brankár sa zrazu stal vyhnancom.

"Cristiano je globálna hviezda, po našej zrážke nevyzeral úplne dobre. Bol som rád, že to nedopadlo horšie a dohral, po zápase som za ním šiel do kabíny. Nechtiac som zranil Ronalda a nasledovali nenávistné reakcie fanúšikov z celého sveta. Nielen voči mne, to som si zvykol.

Dostali sme štyri góly, tušil som, že to nebude nič pekné. Ale aj proti manželke. Prišlo aj na vyhrážanie sa rodine, nech nejazdím do Portugalska a Španielska, že mi dobodajú dcéru. Čiara bola v ten moment fakt veľmi prekročená," opísal brankár španielskeho Albacete v nahrávke.

"Osobné útoky, aj na členov rodiny, vám pár dní v hlave zostanú. Hovorí sa, že najlepšie je to nečítať, ale dnes sme na sociálnych sieťach všetci a sme teda ľahké terče. Musíme sa s tým naučiť žiť, ale nikdy by sa to nemalo týkať rodiny. To je naozaj cez čiaru," zdôraznil 35-ročný gólman.

Problém mal aj reprezentačný kolega

"Máme tu napríklad Sampiho (Jakuba Jankta). Veľa ľudí nemá vôbec toleranciu, nevie, čím si on sám prechádza a ešte viac útočia. Bolo krásne, ako to prijala futbalová komunita, no na druhej strane názorového spektra sa, bohužiaľ, objavilo aj absolútne dno. Orientácia je každého vec, podľa mňa sa do toho nesmie siahať," spomenul Vaclík na Janktovo vlaňajšie oznámenie, že je gay.

Predseda FAČR Peter Fousek uviedol, že od politikov i verejnosti počúva kritiku na negatívne prejavy, ktoré futbal sprevádzajú. "Treba ísť s dobou aj s ohľadom na rozvoj sociálnych sietí. Kampaň je však zameraná tiež proti agresivite. Predtým bola potrebná inzultácia mimoriadnou udalosťou, ku ktorej dochádzalo raz za čas. Dnes vám každý predseda disciplinárky na nižších stupňoch povie, že ich sú desiatky. Ide nám teraz o prevenciu, až potom prichádza represia," povedal Fousek.

V kampani vystupujú tiež rozhodca Matyáš Hanzlík s amatérskym hráčom Jozefom Váňom, ktorí sa v nedávnej dobe stali v nižších súťažiach na ihrisku obeťami násilného správania.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Tomáš Vaclík FAČR Futbalová asociácia Českej republiky
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy