Česko zaskočilo úradujúceho majstra sveta: Na rozprávkový triumf to ale nestačilo

Španielske hráčky oslavujú druhý gól v zápase s HolandskomŠpanielske hráčky oslavujú druhý gól v zápase s Holandskom Zdroj: Profimedia

BURGOS - České futbalistky prehrali na ihrisku úradujúcich majsteriek sveta Španielok 1:3, hoci v druhom stretnutí kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy viedli. Zverenkyne trénera Karola Rady opäť nebodovali, po tom ako v piatok doma rovnakým pomerom podľahli Dánsku. V tabuľke skupiny 2 sa Češky držia vďaka lepšiemu skóre tretie pred Belgickom.

České futbalistky sa štvrtýkrát v samostatnej histórii predstavili proti obhajkyniam svetového zlata. Vo všetkých predchádzajúcich prípadoch z toho boli debakle, s Nemcami dvakrát 0:5 a s USA 1:8. Tentoraz ale reprezentácia vysokú porážku nepripustila.

Favorizovaný tím z Pyrenejského polostrova vstúpil do kvalifikačnej skupiny výhrou 7:0 v Belgicku a aj proti Češkám mal od začiatku podľa očakávania oveľa častejšie v držaní loptu. Radov výber ale výrazne neprehrával.

Najväčšiu svoju šancu v prvom polčase si domáce hráčky vypracovali po polhodine hry, lenže Garcíaová gólmanku Votíkovú neprestrelila. Ešte väčšiu príležitosť nepremenila na opačnej strane Dubcová, ku ktorej sa pred bránku odrazil gólman, hráčka AC Miláno ale zakončila nad.

Góly padali až v druhej polovici

Gólov sa diváci v Burgose dočkali po prestávke. V 56. min striedajúca Khýrová predĺžila prihrávku Cahynovej k Sonntagovej, ktorá povedenou strelou z hranice šestnástky k tyči otvorila skóre. Vedenie ale nevydržalo ani dve minúty. Votíková ešte vytiahla prízemné zakončenie Garcíovej, z následného rohu ale hlavou vyrovnala Méndezová.

Za ďalšie štyri minúty favoritky obrátili vývoj. Caldenteyová nahrala do behu Hermosovej a tá v páde vyzrela na Votíkovú. V 70. minúte sa Caldenteyová vo vápne zbavila Dedínovej a pridala tretí gól Španieliek. Češky zostali v skupine tretie, potom čo Belgicko prehralo v Dánsku 2:4. Práve s Belgičankami sa na prelome mája a júna dvakrát stretnú, skupinové boje potom zakončia v júli doma proti Španielsku a v Dánsku.

Na turnaj, ktorý usporiada budúci rok Švajčiarsko, prejdú priamo prvé dva celky zo všetkých štyroch skupín elitnej úrovne A. Mužstvá na tretích a štvrtých miestach majú istotu baráže.

Viac o téme: Španielsko Česko Kvalifikácia na EURO 2025