VIDEO Zmluvu v NHL nedostane: Servác Petrovský bude v reprezentácii bojovať aj o svoju budúcnosť

Slovenský reprezentant Servác PetrovskýSlovenský reprezentant Servác Petrovský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Slovenská hokejová reprezentácia sa v rámci prípravy na MS v hokeji 2024 predstaví v dvojzápase proti Nemecku.

V druhom týždni oficiálneho kempu sa v zostave udialo niekoľko zmien. Pre zranenie vypadol obranca Dávid Mudrák, prípravu opustil aj brankár Popradu Filip Belányi. Šancu zabojovať o svetový šampionát v Česku dostali brankár Matej Tomek, obranca Daniel Gachulinec a mladý útočník Servác Petrovský, ktorý zažije debut na reprezentačnom ľade v Nemecku.

VIDEO: Servác Petrovský pred možným reprezentačným debutom

"Pocity sú výborné, budem sa snažiť odviesť čo najlepšiu robotu a zapáčiť sa trénerom," uviedol na prvom seniorskom zraze Petrovský. Zručný útočník z Veľkého Šariša ešte "dospelý" hokej nehral, v Nemecku ho čaká doslova krst ohňom.

"Očakávam najmä tvrdú hru, bude to najmä o systéme, ale aj o dobrom korčuľovaní. Budem sa snažiť čo najlepšie pripraviť a ukázať každú tretinu, čo vo mne je," dodal s odhodlaním mladý Slovák.

Kormidelník národného tímu je známy tým, že počas celej sezóny "oblieka" do dresov s dvojkrížom na hrudi aj mladých chlapcov. Sám Petrovský Ramsayho vníma a jeho systém dobre pozná: "Viem, že štýl pod trénerom Ramsayom sa oveľa zlepšil oproti minulým rokom. Je to o útočnej hre, rýchlom forčekingu… Ja sa budem snažiť hrať ten systém, aký nastaví tréner."

Keď prišla pozvánka, bol som doma s rodinou

S pozvánkou do národného tímu nepočítal a povolanie bral ako milú správu. "Bol som doma s rodinou, oddychoval som po sezóne a zavolal mi tréner Frühauf. Pred zápasmi som aj trochu nervózny, ale prevyšuje nadšenie. Budem hrať prvýkrát v seniorskej reprezentácii, je to sen pre všetkých mladých chlapcov. Dám do toho maximum," sršal nadšením.

Aj keď jeho šanca dostať sa až na vrcholné podujatie sezóny je nízka, tréneri ho určite neodpisujú a očakávajú od neho príkladnú tvrdú prácu, vďaka ktorej sa môže prepracovať až na šampionát.

Servác Petrovský s hlavou Galéria fotiek (3) Servác Petrovský bol doteraz iba členom juniorských výberov Zdroj: SITA/AP/Darren Calabrese/The Canadian Press

"Je to skúsený hokejista, čo sa týka juniorských medzinárodných zápasov. Všetci vieme, aký platný bol pre náš tím na MS 20. Dúfame, že nás milo prekvapí. Prichádza so šancou ísť na seniorské majstrovstvá, pre neho je to obrovská výzva. Uvidíme, ako sa s tým popasuje," uviedol na adresu Petrovského reprezentačný tréner Frühauf.

"Pôjdem do toho all in. MS sú v Česku, je to blízko, všetci hráči sa tam budú chcieť dostať," dodáva mladý forward, ktorý patrí medzi "zlatú" generáciu ročníka 2004. Do nej patria aj napríklad Filip Mešár, Juraj Slafkovský či Šimon Nemec.

"Áno, gratulovali mi aj chlapci z juniorskej reprezentácie. Nedali mi žiadne konkrétne rady, iba si to mám užiť a urobiť maximum," povedal s úsmevom.

Zmluvu v NHL nedostane

Petrovský pôsobil v posledných troch sezónach v kanadskej juniorke. Vo všetkých ročníkoch nazbieral takmer bod na zápas a patril medzi najlepších hráčov tímu Owen Sound Attack.

Z individuálneho hľadiska to bola pre neho veľmi vydarená sezóna: "Či už na MS do 20 rokov alebo v aj juniorke. Nemal som síce toľko bodov, koľko by som očakával, ale výkony sa každým zápasom zlepšovali. Môžem to hodnotiť len pozitívne."

Napriek tomu, že bol v roku 2022 draftovaný Minnesotou, klub z NHL mu neponúkne trojročný nováčikovský kontrakt. "Môj agent volal so zástupcami klubu a vyzerá to tak, že nováčikovskú zmluvu nedostanem. Zrejme by som mohol ísť znovu na draft, ale sám neviem, ako bude celá situácia prebiehať. Viem, že už nebudem pôsobiť v OHL. Ostatné veci sa ešte riešia a uvidíme, ako to nakoniec dopadne," povedal 185. výber Wild.

Slovenský mladík Servác Petrovský Galéria fotiek (3) Servác Petrovský v kempe tímu Minnesota Wild Zdroj: Profimedia

Zástupcovia klubu boli s ním pravidelne v kontakte, ale ani jeho príkladná hra a univerzálnosť neboli dostatočným dôvodom na to, aby si zaslúžil prvú zmluvu v zámorskej profilige.

"Každý týždeň som musel klubu niečo napísať, ako sa cítim a pod. Minimálne dvakrát do mesiaca sa boli na mňa pozrieť, avšak, bohužiaľ, v Minnesote je taká situácia, že ma nemôžu podpísať. Veril som, že zmluva príde, nedá sa s tým nič robiť. Motivovalo ma to ale ešte viac, aby som tvrdo makal," uviedol hráč, ktorý dobre korčuľuje a vie hrať na krídle aj na pozícii centra.

Práve tá je v seniorskej reprezentácii veľmi potrebná. Slovensko má dlhodobý problém so strednými útočníkmi a práve Petrovský vie figurovať v tíme ako "lepidlo" medzi dvoma krídlami. Svoju šikovnosť ukázal aj na posledných MS v hokeji do 20 rokov, kde patril medzi lídrov nášho tímu a v piatich zápasoch nazbieral až 9 bodov.

Seniorská reprezentácia je ale iná a jeho zručnosti sa budú viac hodiť na krídle. "Čo sa týka mladých hráčov, počítame s tým, že môžu byť variabilnejší. Ja osobne ho v tomto momente vidím na pozícii krídla," uviedol na adresu Petrovského asistent trénera Frühauf.

Aká bude budúcnosť útleho hokejistu, nevedno. Sám si ale naplno uvedomuje, že práve dvojzápas proti Nemecku môže byť jeho vstupnou bránou do ďalšej kariéry. "Je to výborná príležitosť ukázať sa. Môže si ma tam hocikto všimnúť a budúca sezóna môže vyzerať úplne inak," zakončil rozhovor s novinármi Petrovský.

Viac o téme: Slovensko Minnesota Wild Servác Petrovský
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: TASR/Jaroslav Novák
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy