Och, môj bože: Američania zverejnili prvú nomináciu, do Paríža pošlú doslova légiu skazy NBA

LeBron James (vľavo) a Anthony Davis, dve hviezdy LA LakersLeBron James (vľavo) a Anthony Davis, dve hviezdy LA Lakers Zdroj: SITA/AP/Lynne Sladky

NEW YORK - Dvanásť popredných amerických basketbalistov prijalo pozvánku na tohtoročné OH v Paríži.

Siedmi z nich sú držitelia olympijského zlata z Tokia a medzi dvanástkou sú hviezdy ako napríklad LeBron James, Stephen Curry či Kevin Durant. Američania zverejnili oficiálnu nomináciu okrúhlych 100 dní pred začiatkom olympijských hier.

James je historický líder v počte bodov v NBA (40.474) a pod piatimi kruhmi sa predstaví po 12 rokoch. Curry má historicky najviac úspešných trojok (8805), v Paríži si odbije olympijskú premiéru. Dvanástku nominovaných dopĺňajú Bam Adebayo, Devin Booker, Joel Embiid, Jayson Tatum, Tyrese Haliburton, Anthony Davis, Jrue Holiday, Anthony Edwards a Kawhi Leonard. Parížsky tím bude trénovať Steve Kerr z Golden State, ktorému asistujú Erik Spoelstra, Tyronn Lue a Mark Few. Začiatkom júla ich čaká tréningový kemp v Las Vegas.

V nominácii je sedem hráčov, ktorí dokopy získali desať zlatých medailí na OH. Sedem z nich sa v tejto sezóne NBA umiestnilo v rebríčku top 15 strelcov základnej časti a desať sa zúčastnilo na Zápase hviezd. Celá dvanástka má v priemere 24,2 bodu, 7 doskokov a 5,6 asistencií na zápas s 39-percentnou úspešnosťou trojok.

"Cieľ je vyhrať zlato a oni to vedia. Dávame si šancu vyhrať s talentom, ktorý máme. Bude to vzrušujúce a ťažké. Pred všetkými ostatnými tímami máme veľký rešpekt, ale toto bude určite ikonická súpiska," uviedol generálny riaditeľ národného tímu Grant Hill podľa agentúry AP.

Kamerunský pivot Joel Embiid Galéria fotiek (2) V americkej nominácii sa nachádza aj Joel Embiid, ktorý sa narodil v Kamerune Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Leonard mal pribudnúť do nominácie ako posledný, na konte má zlato z Tokia i Ria. O jedno viac získal Kevin Durant z Phoenixu, ktorý sa môže stať prvým basketbalistom so štyrmi zlatými olympijskými medailami. Túto métu dosiahlo šesť basketbalistiek, spomedzi mužov zatiaľ nikto. Tri získal okrem neho len Carmelo Anthony.

Pozornosť púta aj Haliburton z Indiany, ktorý mal v základnej časti tejto sezóny najviac asistencií na zápas (10,9). Preňho i pre Edwardsa budú OH tiež prvé, rovnako ako pre Embiida. Hráč narodený v Kamerune mohol reprezentovať aj Francúzsko.

USA súťažili v basketbale na olympijských hrách od jeho uvedenia do programu v roku 1936. Ich bilancia je devätnásť zlatých, jedna strieborná a dve bronzové medaily. Spod piatich kruhov tak nikdy neodišli bez cenného kovu, na OH 1980 chýbali v rámci politického bojkotu. Najcennejšiu medailu získali na uplynulých štyroch OH.

Viac o téme: LeBron James Kevin Durant USA Anthony Davis Jrue Holiday Stephen Curry Devin Booker Bam Adebayo Jayson Tatum Anthony Edwards Tyrese Haliburton LOH Paríž 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy