Na ľade si robil, čo sa mu zachcelo: Ruský velikán bol verný jedinému klubu, potom odišiel do Maďarska

V strede bývalý ruský hokejista Alexander MalcevV strede bývalý ruský hokejista Alexander Malcev Zdroj: Profimedia

MOSKVA - Niekdajší vynikajúci ruský hokejista Alexander Malcev, ktorý sa narodil 20. apríla 1949, bol povestný jedinečnou technikou, prehľadom aj skvelou strelou.

Prakticky celú kariéru bol verný jedinému klubu - Dynamu Moskva - s ktorým však nikdy nedosiahol na titul, bol "len" päťkrát druhý. Lepšie si viedol ako jedna z opôr zbornej, s ktorou vybojoval dve zlaté olympijské medaily zo Sappora 1972 a Innsbrucku 1976 a deväť titulov majstra sveta.

Malcev za reprezentáciu nastúpil na rekordných 319 zápasov, v ktorých univerzál schopný hrať v strede útoku aj na oboch krídlach strelil 212 gólov. Štartoval na dvanástich svetových šampionátoch a zo všetkých si odviezol medailu, okrem zlatých to boli dve striebra a bronz. Na úplnom konci kariéry pôsobil rok v Maďarsku. "Ešte koncom 80. rokov som odišiel do Maďarska, v tíme Ujpešti som sa pokúšal pozdvihnúť tamojší hokej. Nebolo to zlé, ale roky nezastavíte," spomínal.

Na prelome 80. a 90. rokov síce Alexander Malcev na nejaký čas zmizol z očí verejnosti, fanúšikovia ani odborníci naň ale nezabudli. V roku 1999 bol uvedený do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie, podobnej pocty sa v roku 2012 dočkal aj od domácej hokejovej federácie.

K hokeju zostal Malcev blízko aj vďaka svojmu klubu, stal sa poradcom prezidenta Dynama a viceprezidentom klubu. Pred štyrmi rokmi strávil viac ako mesiac v umelom spánku po plánovanej operácii, ktorú prekonal v Nemecku, nemohol vtedy ani osláviť svoje 71. narodeniny.

Viac o téme: Alexander Maľcev
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy