Jedným z nich aj Zdeno Chára: Londýnsky maratón sa pochválil neuveriteľnými číslami

Zdeno CháraZdeno Chára Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

LONDÝN - Londýnsky maratón dokončilo v nedeľu vyše 53-tisíc bežcov, najviac v histórii pretekov, oznámili dnes usporiadatelia.

Na trať dlhú 42 195 metrov sa vydalo 54 281 štartujúcich. Vlani prebehlo cieľom populárnych pretekov 43 965 ľudí.

Rekordná bola aj suma, ktorú sa podarilo organizátorom tradične vybrať na dobročinné účely. Presiahla 67 miliónov libier a zatiaľ nie je konečná. "Rad príspevkov dorazí ešte po víkende," uviedol riaditeľ pretekov Hugh Brasher.

Maratón absolvoval aj majiteľ futbalového Manchestru United Jim Ratcliffe, ktorý ho dokončil o 4:30:52. 71-ročný britský miliardár potom ponáhľal do Wembley na semifinále Anglického pohára, v ktorom jeho tím po veľkom boji udolal druholigové Coventry na penalty. "Ponáhľam sa, musím stihnúť zápas," povedal v cieli BBC.

Zdeno Chára zvládol v priebehu týždňa dva maratóny

Šesť dní po štarte v Bostonskom maratóne bežal v Londýne bývalý slovenský hokejista Zdeno Chára. 47-ročný víťaz Stanleyho pohára s Bostonom, ktorý sa behu po skončení kariéry v NHL venuje veľmi intenzívne, dosiahol čas 3:11:04. Vyše dva metre vysoký Chára zaostal len o 40 sekúnd za osobným rekordom z januárového maratónu v Houstone. V Bostone dobehol minulý týždeň o 3:30:52.

Víťazstvo vybojovali Keňania Alexander Mutiso Munyao a olympijská šampiónka Peres Jepchirchirová, ktorá zabehla svetový rekord v čisto ženskom pretekoch časom 2:16:16.

Viac o téme: Zdeno Chára Maratón Londýnsky maratón 2024