VIDEO Najväčšie sklamanie Slovenska: Boli sme krôčik od medaily, takéto boli MS v hokeji 2004

Sklamaní Miroslav Šatan a Ľuboš Bartečko po prehratom zápase o bronz na MS v hokeji 2004 Sklamaní Miroslav Šatan a Ľuboš Bartečko po prehratom zápase o bronz na MS v hokeji 2004 Zdroj: Profimedia

PRAHA - Pred dvadsiatimi rokmi, 24. apríla 2004, boli v pražskej Sazka Arene (dnešnej O2 Arene) slávnostne otvorené 68. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré vtedy zaznamenali rekordnú návštevnosť.

Celkovo organizovala Česká republika šampionát doteraz desaťkrát, po jedenásty raz sa tak stane tento rok v máji.

MS 2004 sa konali v Prahe a Ostrave. Zväz vtedy zarobil pre český hokej oficiálne 67 miliónov českých korún, hoci domáce mužstvo s deviatimi olympijskými víťazmi z Nagana na čele s Jaromírom Jágrom, Martinom Strakom a Romanom Hamrlíkom vypadlo už vo štvrťfinále s Američanmi 2:3 po samostatných nájazdoch.

Sklamanie Slovákov

O veľký rozruch sa na spomínanom šampionáte postarala aj slovenská reprezentácia, ktorá odohrala základnú a osemfinálovú skupinu v Ostrave.

Mladícka dravosť hnaná bronzovým úspechom z roku 2003 mala od turnaja v Česku veľké očakávania. Na MS prišli vyrastajúce hviezdy NHL na čele so Zdenom Chárom, Mariánom Hossom, Pavlom Demitrom, či Mariánom Gáboríkom.

Mužstvo vedené trénerom Františkom Hossom prešlo základnou časťou veľmi dobre, body stratilo len po remízach proti USA a Švédsku. 

VIDEO: Dokument Krôčik od medaily

Vo štvrťfinále sme narazili na húževnatých Švajčiarov, ktorých sme po góloch Štrbáka, Cháru a Demitru zdolali 3:1. V semifinále nás čakali Kanaďania, ktorým sme, bohužaľ, podľahli 1:2 a v zápase o bronz sme prežili azda najväčšie sklamanie na svetových šampionátoch. 

V riadnej hracej dobe a ani v predĺžení gól nepadol a išlo sa do nájazdovej lotérie. Zo Slovákov sa postupne presadil Šatan a Hossa, ale Demitra a Gáborík svoje pokusy nepremenili a z bronzu sa nakoniec radovali Američania. 

Vtedajšie majstrovstvá sveta sa skončili 9. mája víťazstvom tímu Kanady, ktorá obhájila titul z roku 2003. Na druhom mieste sa umiestnilo Švédsko, tretie skončili Spojené štáty. Domáce Česko obsadilo konečné piate miesto za štvrtým Slovenskom.

Novú arénu chcelo vidieť tisícky fanúšikov

Hlavný zisk mali usporiadatelia z predaja vstupeniek, za ktoré utŕžili okolo 380 miliónov korún. O zápasy v Prahe i v Ostrave bol enormný záujem v podobe vtedy rekordných 552-tisíc divákov. Návštevnícky rekord histórie hokejových svetových šampionátov teraz držia majstrovstvá v Prahe a Ostrave v roku 2015, ktoré navštívilo 741.690 fanúšikov.

Magnetom pre divákov sa stala aj novodokončená multifunkčná Sazka Arena v Prahe, mnoho návštevníkov prišlo aj preto, aby si mohli halu pozrieť. Najvyššiu priemernú návštevnosť mal domáci tím. Sedem vystúpení českého mužstva navštívilo takmer 117-tisíc fanúšikov.

Viac o téme: MS v hokeji Sazka aréna MS v hokeji 2004
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/Hokejové videá
  • Zdroj: ČTK, Športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy