Nemec i jeho tím začnú od nuly: GM Devils poslal odkaz všetkým hráčom i voľným trénerom

Slovenský obranca Šimon NemecSlovenský obranca Šimon Nemec Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

NEW JERSEY - Hokejisti New Jersey sa vydali v ročníku 2023/24 opačným smerom, než pôvodne zamýšľali. Z druhého kola play-off sa stala sezóna, v ktorej Diabli ani len neprenikli do play-off.

Zranenia kľúčových hráčov, katastrofálne výkony brankárov a obrovská kritika trénera Lindyho Ruffa, ktorý na začiatku marca definitívne prišiel o prácu a na jeho miesto si dočasne zasadol Travis Green.

Všetko zlé je však na niečo dobré. New Jersey Devils dávali výrazný priestor nielen Lukeovi Hughesovi, za ktorého prílišné nasadzovanie, napríklad na úkor Šimona Nemca, si trénerský štáb Devils vyslúžil pokarhanie vo fanúšikovských a analytických kruhoch.

Dôležité leto nielen pre Nemca, ale i pre Devils

Šimon Nemec bol na začiatku decembra 2023 povolaný do prvého tímu a od tohto momentu už nebol poslaný späť na farmu do Uticy Comets. Okamžite sa zaradil medzi dôležité piliere zadných radov a aspoň sčasti nahradil dlhodobo zraneného Dougieho Hamiltona. Devils však skončili pred bránami play-off a čaká ich dôležité leto.

Devils musia zohnať spoľahlivú brankársku jednotku (problém mnohých tímov) a vylepšiť najmä ofenzívne rady. Budú mať priestor pod platovým stropom, preto sa GM Tom Fitzgerald môže naplno činiť. Najskôr však musí vyriešiť otázku trénera. Zostane v tíme Travis Green? Akého kouča hľadajú?

"Nezaviažem sa iba niekomu s NHL skúsenosťami, ale myslím si, že naši hráči si zaslúžia niekoho, kto má skúsenosť s trénovaním v NHL, rozumie, kde sa nachádzajú, na akú úroveň sa majú dostať.

Niekto, kto je excelentný komunikátor, vie debatovať nielen s hviezdami, ale aj so zdravými náhradníkmi tak, aby sa aj oni cítili súčasťou organizácie, s našimi kondičnými trénermi, analytickým. Niekto, kto bude rozumieť našim pokročilým štatistikám a bude ich vedieť využiť. To je pre mňa začiatok," vyjadril sa Fitzgerald v posezónnom klubovom interview.

Minulá sezóna nebola náhodná

Znamená razantný skok zo 112 na 81 bodov, že New Jersey bolo skrátka iba jednosezónnou lastovičkou, ktorá nemôže urobiť dlhodobé leto? Ťažko. Obzvlášť, ak oplývate ťahúňmi typu Nico Hischier, Jack Hughes, Jesper Bratt, Timo Meier, prípadne jedným z najlepších defenzívnych obrancov ligy v podobe Jonasa Siegenthalera, ktorý posilní Švajčiarov na MS v Českej republike. A vzadu vám vyrastajú dvaja supertalentovaní beci Luke Hughes a Šimon Nemec.

"Minulá sezóna nebola náhodná. Máme dobrých mladých hráčov. Pracovali tvrdo, aby sa dostali v kariérach až sem. Viem, že naši hráči sa chcú stať lepšími, chcú hrať pred extrémne vášnivou fanúšikovskou základňou. Naši fanúšikovia boli extrémne trpezliví, ale naši hráči si uvedomujú, že potrebujeme inú väzbu, aby sme sa dostali na vyššiu úroveň," odkázal Fitzgerald fanúšikom Devils.

Krok vpred môžu urobiť v Newarku napríklad aj väčšou dôverou pre Šimona Nemca. Slovenský obranca zažil výbornú nováčikovskú sezónu, nedostával toľko priestoru, koľko sa ušlo Lukeovi Hughesovi, no napriek tomu kraľoval najmä pri hre 5 na 5. Nemec viedol mužstvo v priemernom čase na ľade v hre 5 na 5 a počas tejto hernej činnosti dosiahol 15 bodov.

Viac o téme: New Jersey Devils Travis Green Šimon Nemec Tom Fitzgerald
  • Autor: © Zoznam/ Ondrej Herceg
  • X/BillSpaulding
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy