Napriek obavám Bach srší optimizmom: Na tento otvárací ceremoniál nikto nezabudne

Thomas BachThomas Bach Zdroj: SITA/AP/Rafiq Maqbool

PARÍŽ - Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach napriek bezpečnostným obavám verí, že otvárací ceremoniál hier v Paríži bude ikonický a nezabudnuteľný.

Agentúre AFP povedal, že má plnú dôveru vo francúzskych usporiadateľov a je si istý, že sa všetci športovci i diváci môžu cítiť bezpečne. Prvýkrát v histórii sa 26. júla predstavenie výprav neuskutoční na štadióne, ale na rieke Seine.

"Prístup francúzskych úradov je veľmi obozretný a profesionálny. Všetci sú odhodlaní usporiadať otvárací ceremoniál na Seine," uviedol Bach.

Na šesťkilometrovú púť po rieke k Eiffelovej veži sa vydá zhruba 160 lodí so športovcami s výnimkou ruských a bieloruských, ktorých MOV kvôli vojnovej agresii na Ukrajine z defilé vylúčil už v polovici marca. Na bezpečnosť hier bude dohliadať 30-tisíc policajtov a žandárov, posilnených o 15-tisíc vojakov.

Bach reagoval tiež na kritiku Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v afére s čínskymi plavcami. Pred vlaňajšími hrami v Tokiu v roku 2021 malo 23 z nich pozitívny test, ale trest nedostali, pretože WADA sa uspokojila s odôvodnením čínskej strany, že nálezy boli spôsobené kontamináciou.

"Máme plnú dôveru vo WADA, v predpisy a veríme, že boli dodržané," uviedol nemecký predseda olympijského výboru. MOV podľa neho čaká, ako dopadne vyšetrovanie, ktoré vedie nezávislý švajčiarsky prokurátor Eric Cottier.

Viac o téme: Thomas Bach Medzinárodného olympijského výboru
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy