MS V HOKEJI 2024 Český tvrďas si zvyká len veľmi pomaly: Musím sa krotiť

Andreas Martinsen sa nebojí ani Radka GudasaAndreas Martinsen sa nebojí ani Radka Gudasa Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Vyhlásený český hokejový tvrďas Radko Gudas si na majstrovstvách sveta zatiaľ len pomaly zvyká na meter rozhodcov.

Nielenže je odlišný od toho v NHL, ale ako uviedol tridsaťtriročný obranca v rozhovore s novinármi, nie je úplne jednotný. A on nechce zbytočne oslabovať mužstvo. Účasťou na domácom šampionáte si splnil sen a veľmi túži uspieť.

Gudas za prvé dva štarty na turnaji nazbieral osem trestných minút, po štyroch proti Fínsku aj Nórsku, V pondelok so Švajčiarmi už na trestnú lavicu nemusel, bolo zrejmé, že si dáva pozor. "Je to tak. Pravidlá sú trochu iné, takže sa musím krotiť. Je vidieť, že to rozhodcovia pískajú trošku prísnejšie. Musíme sa na to sústrediť a snažíme sa neoslabovať tím. Snažíme sa hrať tvrdo, ale v medziach," uviedol.

V stretnutí s Nórmi dostal trest za to, že si dal na hlavu helmu, keď mu spadla, namiesto toho, aby vystriedal. Viac si však vyčítal faul necelú minútu pred koncom základnej hracej doby bezgólového duelu s Fínmi. "To mi nebolo na trestnej lavici najlepšie. Ale chlapci to odbránili skvele," pripomenula opora Anaheimu v NHL.

Ako si zvyknúť na mierku rozhodcov? "Povedal by som tak nejako metódou pokus - omyl. Rozhodcovia sú z celej Európy, takže nechcem povedať, že to nie je rovnaké meradlo, ale musí si človek zistiť, ako to pískajú. Niekedy máte veľa vylúčených zo začiatku, inokedy sa to trochu necháva. Človek musí poznať limit. A snažiť sa hrať v prípustných medziach," vyhlásil Gudas.

Keď je na ľade, je zrejmé, že súperi majú rešpekt, sú opatrní, aby si ich nenašiel nekompromisným stretom. "Neviem, či majú priam strach, ale určite by si to mali uvedomovať. Mali by vedieť, že som na ľade. Nemôžem povedať, že by kvôli tomu viac korčuľovali na druhej strane ako na mojej, ale snažím sa pomáhať komukoľvek, kto je na ľade. Aby súperi vedeli, že cez nás cesta nevedie," povedal.

Podobné je to aj s provokáciami či bitkami. V pondelok napríklad skončila rýchlo jeho výmena názorov s Nicom Hischierom. "Určite sa nechcel biť. Na mňa nikto nezostal. Len Nico... Nejako sa mu do toho pošťuchovania nechcelo. Navyše už vylúčili ďalších chlapcov, takže keby bola nejaká ďalšia šarvátka, oslabili by sme tím. Myslím si, že to bolo múdre od nás oboch, že sme sa do ničoho nepúšťali,“ pripomenul Gudas.

Je rád, že keď je treba, zastúpia ho iní. Ako naposledy Ondřej Beránek. "Má to v sebe. Je to správny ťahúň, ide do súbojov. Je silný. A chlapec, ktorý sa s ním bil, to nemal jednoduché. Je super, ako si všetci navzájom kryjeme chrbát, ťaháme za jeden povraz. Nikto sa nechcel so mnou pošťuchovať, čo je trochu škoda. Ale chápem, že tam nemali nikoho vyššieho."

Teší ho, keď si aj diváci prídu na svoje. "Som rád, keď sa ľuďom páči, ako hráme. Máme tu bojovný tím, ktorý ťahá za jeden povraz, čo je pre mňa najdôležitejšie. Nech je na ľade ktokoľvek, nedá sa. Myslím si, že všetci sa snažia, bojujú jeden za druhého. Čo je pre mňa hlavné, aby hra celého tímu odpovedala tomu, čo sa tu snažíme vytvárať jeden za druhého, blokujeme strely, na ľade spolu komunikujeme."

Práve taká hra zodpovedá jeho gustu. "Je to priamo do mojej aleje," pritakal s úsmevom Gudas. "Hráme náročný fyzický hokej. Som nadšený, ako všetci bojujú, idú do súbojov, padajú do striel. Nikto sa nebojí, čo je dôležité aj pre myslenie celého tímu. Všetci hrajú nebojácne. Čo pomáha celému mužstvu v sebavedomí, že sme schopní vyhrať akýkoľvek súboj,“ dodal.

Účasťou na domácich MS si plní sen. "Je to splnenie sna každého hokejistu. Aj keď to možno nevyzerá, užívam si to ale o trochu viac, než by som mal. Občas by som mal trochu vydýchnuť, než vyrazím do nejakých zákrokov," povedal Gudas.

Po pondelkovom večernom dueli sledoval ešte zápas NHL medzi New York Rangers a Carolinou, v ktorej bojovali Hurricanes s útočníkom Martinom Nečasom o predĺženie série a znížili na 2:3 na zápasy.

"Videl som začiatok. V priebehu druhej tretiny som zaspal. Martinovi to prajem, ale zároveň je škoda, že už nie je na ceste sem. Zase boj o Stanley Cup je pre neho úloha číslo jedna, takže robí, čo môže... Ale už by som ho bral tu v našom tíme. Sú to také zmiešané pocity,“ uviedol Gudas.

Viac o téme: Česko Radko Gudas
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy