VIDEO 20-bodový náskok, potom zimnica: Denver zamrzol, premrhal vedenie a vyletel z play-off

Anthony Edwards z Minnesoty Timberwolves a jeho víťazné gestoAnthony Edwards z Minnesoty Timberwolves a jeho víťazné gesto Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

NEW YORK - Basketbalisti Denveru neobhája minuloročný titul v NBA.

V rozhodujúcom siedmom zápase semifinále Západnej konferencie doma napriek vedeniu o 20 bodov v druhom polčase podľahli Minnesote 90:98. Timberwolves postúpili do semifinále po dlhých dvadsiatich rokoch a vyrovnali tak najlepší klubový výkon.

Ešte dlhšie, a to 24-ročné čakanie na konferenčné finále neukončil New York, ktorý doma prehral siedmy zápas s Indianou jasne 109:130. Pacers postúpili medzi štyri najlepšie celky po desiatich rokoch. Teraz ich čaká víťaz základnej časti Boston, Minnesota sa stretne s Dallasom. Dvaja zo štyroch semifinalistov ešte nikdy titul nezískali.

Denver mal v nedeľnom zápase až dvadsaťbodový náskok, lenže v druhej polovici dovolil Minnesote najväčší obrat v histórii siedmich zápasov NBA. Doplatil na to, že sa priveľmi spoliehal na dvojicu Nikola Jokič a Jamal Murray, ktorí dohromady dali 69 z 90 bodov. Naopak, na strane Timberwolves sa na výhre podieľal celý tím.

VIDEO Minnesotský comeback v siedmom zápase

Prvý polčas síce nevyšiel Anthonymovi Edwardsovi, ale v druhom sa zlepšil na 16 bodov a zároveň obranou pribrzdil Murrayho. "Bolo to ťažké. Nemohol som nájsť svoj rytmus a musel som sa spoliehať na spoluhráčov. Snažil som sa ale zostať v hre a pomôcť im aj inak ako bodmi," povedal Edwards. "Je viac spôsobov, ako vyhrať zápas, než len útokom. Nie som len strelec, viem toho oveľa viac," dodal.

Denver mal síce v sezóne druhú najlepšiu úspešnosť na domácej palubovke zo všetkých tímov v lige, ale Minnesota tam v sérii dokázala vyhrať tretíkrát. „Je to skvelý pocit, keď vyradíte taký tím, majstrovský tím s najlepším hráčom na svete. Je to neuveriteľné,“ radoval sa Rudy Gobert, ktorý si zapísal 13 bodov a 9 doskokov. Karl Anthony Towns a Jaden McDaniels dali po 23 bodoch. Za Denver mal Murray 35 bodov a Jokič 34 bodov a 19 doskokov. Zvyšok tímu dal dokopy iba 21 bodov.

VIDEO Tlačová konferencia Nikolu Jokiča po zápase

New York rovnako ako Denver viedol v sérii už 3:2 na zápasy, lenže napokon nevybojoval štvrtú výhru. Doplatil aj na širokú maródku najmä na podkošových pozíciách. Do hry sa síce vrátil OG Anunoby, ale na ihrisku nevydržal ani päť minút.

Indiana, naopak zvládla rozhodujúci zápas na výbornú a úspešnosťou streľby 67 percent vytvorila nový rekord play-off. Mala už veľmi dobrý vstup do stretnutia, prvú štvrtinu vyhrala o 12 bodov a postupne náskok navyšovala dobrým tímovým výkonom. „Mali sme rekordný útok, ale hlavne sme všetci šli za naším snom. Predviesť toto v siedmom zápase vonku je fenomenálne,“ povedal pivot Indiany Myles Turner.

VIDEO Kanonáda Pacers v Madison Square Garden

Navyše Pacers dobre bránili hviezdu domácich Jalena Brunsona, ktorý sa dostal iba na 17 bodov. New York tak nezachránil ani Donte DiVincenzo, ktorý trafil deväť trojok a celkom 39 bodov. Alec Burks z lavičky pridal 26 bodov, ale Indiane zahrala dobre celá základná päťka. Každý zo otváracej zostavy dal 17 a viac bodov. Najlepším strelcom tímu bol s 26 bodmi Tyrese Haliburton.

Indiana tak môže naďalej snívať o prvom postupe do finále po 24 rokoch a zároveň o prvom titule majstra NBA v histórii. "Povedal som hráčom, že keď zvládnuť tento zápas, môžu prepísať históriu," uviedol tréner Rick Carlisle.