VIDEO Súboj najväčších favoritov ako na hojdačke: Budúca svetová jednotka si po dráme balí kufre

Španielsky tenista Carlos AlcarazŠpanielsky tenista Carlos Alcaraz Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias)

PARÍŽ - Španielsky tenista Carlos Alcaraz sa prvýkrát v kariére prebojoval do finále mužskej dvojhry na Roland Garros. Vlaňajší wimbledonský šampión zdolal v semifinále v pozícii turnajovej trojky druhého nasadeného Taliana Jannika Sinnera po päťsetovej bitke 2:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3.

V dueli o tretí grandslamový titul nastúpi v nedeľu proti víťazovi súboja medzi Nemcom Alexandrom Zverevom a Nórom Casperom Ruudom. Sinner mal v zápase s Alcarezom raketový štart, keď dvakrát prelomil podanie Španiela a vybudoval si náskok 4:0. Talian dokázal súpera rozbehať a pretlačiť v dlhých výmenách, nerobil takmer žiadne nevynútené chyby.

Alcaraz síce znížil na 2:4, no koncovka prvého setu patrila Sinnerovi. Alcaraz pôsobil na dvorci nervóznym dojmom, empajrovej rozhodkyni sa pri výmene strán sťažoval, že nemá k dispozícii ľad a uteráky. V úvode druhého dejstva sa Sinner po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0. Alcaraz v ďalších minútach výrazne zlepšil svoj výkon, na jeho konto začali pribúdať víťazné údery z forhendu.

Španiel získal päť gemov za sebou a druhý set sa stal jeho korisťou. Alcaraz sa dostal na koňa a v treťom dejstve za stavu 1:1 po skvelom obhodení Sinnerovi opäť zobral podanie. Talian však vďaka sérii forhendových winnerov hneď vzápätí kontroval rebrejkom. Po víťaznom bekhendovom returne v šiestom geme odskočil Alcarazovi na 4:2 a tretí set dotiahol do úspešného konca.

Vo štvrtom dejstve si až do deviateho gemu obaja hráči suverénne držali podanie. V desiatej hre sa Alcaraz dostal k brejkbalu, ktorý premenil po víťaznom bekhendovom krose a vynútil si rozhodujúce dejstvo. V ňom išiel rýchlo do vedenia 3:0 a šancu postúpiť do prvého finále na antukovom vrchole sezóny už z rúk nepustil.

V deviatom geme premenil tretí mečbal a upravil vzájomnú bilanciu so Sinnerom na 5:4. Talian bude napriek prehre v pondelok premiérovo mužskou svetovou jednotkou, na čele rebríčka ATP vystrieda Srba Novaka Djokoviča.

"Dnešný zápas som si užil, ale veľa som si toho aj vytrpel. Boli tam dlhé výmeny, hrali sme vyšš štyri hodiuy. Jannik do toho vkladá množstvo energie, skvele na sebe pracuje. Takýchto náročných duelov ešte odohráme veľa. Som spokojný s výkonom, ktorý som predviedol, aj keď tam boli aj slabšie momenty.

Ďakujem fanúšikom, ktorí ma povzbudzovali a teším sa na ich podporu v nedeľňajšom finále," uviedol Alcaraz v pozápasovom interview s bývalým španielskym tenistom Alexom Corretjom. Na Roland Garros môže Alcaraz napodobniť svojho trénera Juana Carlosa Ferrera, ktorý zdvihol nad hlavu Pohár mušketierov v roku 2003.