Slovenská atlétka letela ako raketa: Suverénna Gajanová hviezdila na ME!

Na snímke vpravo slovenská atlétka Gabriela Gajanová si suverénnym spôsobom vybojovala účasť v semifinále behu na 800 m na ME v RímeNa snímke vpravo slovenská atlétka Gabriela Gajanová si suverénnym spôsobom vybojovala účasť v semifinále behu na 800 m na ME v Ríme Zdroj: TASR/AP/Gregorio Borgia

RÍM - Slovenská atlétka Gabriela Gajanová si suverénnym spôsobom vybojovala účasť v semifinále behu na 800 m na ME v Ríme.

V pondelkovom treťom rozbehu dobehla do cieľa prvá s výrazným náskokom pred súperkami v čase 2:00:31 min a dostala sa medzi trojicu postupujúcich priamo.

Do finále 400 m prek. sa nedostala Daniela Ledecká, ktorej k postupu medzi najlepších osem nestačil ani osobný rekord 55,83 s, v prvom semifinále dobehla ôsma.

Gajanová si vybojovala po štarte prvú pozíciu a udávala tempo pretekov. Pri príchode na záverečnú stovku ešte zvýšila rýchlosť a konkurentkám nedala šancu. Semifinále ju čaká v utorok o 10.10, prípadné finále v stredu o 21.28.

Už istá účastníčka olympijských hier v Paríži zaznamenala v rozbehu celkovo druhý najlepší čas. "Na začiatku ma prekvapilo, že som na prvej pozícií, ale nenechala som sa strhnúť a sústredila iba na seba. Snažila som sa nešpekulovať a iba bežať.

Nemala som prehľad o súperkách, a tak som ťahala až do posledných metrov. Trochu ma prekvapilo, že to bolo s takým rozdielom. Dodalo mi to odvahu, pred zajtrajškom sa cítim dobre naladená," povedala Gajanová pre atletika.sk.

Na snímke vpravo slovenská Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Gregorio Borgia

Ledecká nastúpila v krajnej druhej dráhe a všetky súperky boli napokon nad jej sily. Tuho však bojovala a pokúsila sa predstihnúť aspoň vedľa nej bežiacu Fínku Kristiinu Halonenovú, čo sa jej nepodarilo iba o tisíciny.

Odmenou za námahu však bolo nové osobné maximum a prvý čas pod 56 sekúnd. Predchádzajúci osobný rekord mal hodnotu 56,01 a Ledecká ho dosiahla pred dvoma rokmi v Prahe.     

Ledecká napokon predstihla štyri súperky zo zvyšných dvoch rozbehov a obsadila v disciplíne konečné 20. miesto.

"Bežala som si svoje, taktiku som mala rovnakú ako včera a verila som, že môže prísť čas pod 56 sekúnd. Je z toho osobný rekord na vrcholnom podujatí, veľmi sa z toho teším. Štarty mávam rýchle, pre mňa bolo dôležité udržať záver v tej rýchlosti a to sa mi podarilo.

Na Zlatej tretre v Ostrave som si už myslela, že sezóna je zlá a nakoniec zabehnem osobák. Raz to ide, inokedy nie, treba si veriť a udržať si dobrého ducha," tešila sa Ledecká.            
      
ME v Ríme - výsledky:

Ženy - 800 m - III. rozbeh: 1. Gabriela GAJANOVÁ (SR) 2:00:31 min

400 m prek. - I. rozbeh: 1. Louise Maravalová (Fr.) 54,36 s,... 8. Daniela LEDECKÁ 55,83

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 3

Viac o téme: ME v atletike Gabriela Gajanová Daniela Ledecká
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy