Opora československej i českej reprezentácie: Kapitán vicemajstrov Európy má dnes veľký deň

Bývalý český futbalový obranca Miroslav Kadlec Bývalý český futbalový obranca Miroslav Kadlec Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalý český futbalový obranca Miroslav Kadlec patril desať rokov k oporám československej a českej reprezentácie.

Na klubovej úrovni žiaril tento spoľahlivý obranca so znamenitým herným prehľadom predovšetkým v nemeckom 1. FC Kaiserslauterne, s ktorým dvakrát vyhral bundesligu a raz nemecký pohár. Kapitán strieborného tímu z majstrovstiev Európy 1996 sa narodil 22. júna 1964.

Rodák z Uherského Hradiště s prvoligovým futbalom začínal vo Vítkoviciach, kde hral päť rokov, dva roky strávil na vojne v Chebe. Do Kaiserslauternu zamieril v roku 1990 po úspešných majstrovstvách sveta v Taliansku a hral zaň osem sezón a získal s ním dva tituly.

"Dva nemecké tituly, to má málokto v českom futbale. Myslím, že asi nikto. Navyše jeden nám tesne unikol, skončili sme druhí za Bayernom Mníchov o gól alebo dokonca o skóre. To radím hneď za tie úspechy v nároďáku," povedal Kadlec.

Za reprezentáciu odohral autor 43 prvoligových gólov, ktoré dával často zo štandardných situácií, 64 zápasov a strelil dva góly. V rokoch 1987 až 1997 bol nielen pri striebre na ME v Anglicku, ale aj štvrťfinálovej účasti československej reprezentácie na MS v Taliansku 1990. Jeho posledným zápasom bola kvalifikácia MS so Španielskom v roku 1997, ktorú český tím prehral 0:1.

Svoju prvoligovú kariéru ukončil v Česku – po troch rokoch v Drnoviciach v máji 2002 ako hráč 1. FC Brno. V roku 2001 zvíťazil v českej ankete Futbalista roku v kategórii Osobnosť ligy. Tento rok v marci bol uvedený do Siene slávy Futbalovej asociácie ČR (FAČR).

Futbalovým reprezentantom sa stal aj Kadlecov syn Michal, ktorý si zahral na európskych šampionátoch v rokoch 2008 a 2012 a obliekal dres Slovácka, Sparty, Leverkusenu a Fenerbahce Istanbul. Po tohtoročnej sezóne ukončil aktívnu kariéru.

Viac o téme: Miroslav Kadlec
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy