EURO 2024 Úplne rozdielne polčasy: Slovensko nezvládlo druhé dejstvo a Ukrajina otočila zápas

Slovenská radosť po góle do siete UkrajinySlovenská radosť po góle do siete Ukrajiny Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

DÜSSELDORF - Slovenskí futbalisti prehrali vo svojom druhom zápase na ME v Nemecku s Ukrajinou 1:2.

V piatkovom stretnutí E-skupiny síce vyhrávali po prvom polčase 1:0 vďaka Ivanovi Schranzovi, no na aktivitu súpera po zmene strán nestačili. O víťazstve Ukrajincov rozhodol v 80. minúte Roman Jaremčuk. O tom, či Slováci postúpia do vyraďovacej fázy, sa tak rozhodne v záverečnom skupinovom dueli s Rumunskom, ktorý je na programe v stredu o 18.00 h vo Frankfurte.

Schranz sa presadil v druhom stretnutí za sebou a stal sa vôbec prvým hráčom Slovenska, ktorý zaznamenal viac ako jeden gól na európskom šampionáte. V piatok sa však napokon tešili Ukrajinci, za ktorých najskôr vyrovnal Mykola Šaparenko a neskôr prihral na víťazný gól Jaremčuka. V neúplnej tabuľke figurujú Slováci na tretej priečke s tromi bodmi.

E-skupina, 2. kolo
Slovensko - Ukrajina 1:2 (1:0)
Góly: 17. Schranz - 54. Šaparenko, 80. Jaremčuk. ŽK: 84. Jaremčuk. Rozhodcovia: Oliver - Burt, Cook (všetci Anglicko).

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko (67. Obert) - Kucka, Lobotka, Duda (60. Bénes) - Schranz (86. Sauer), Boženík (60. Strelec), Haraslín (67. Suslov)

Ukrajina: Trubin - Tymčyk, Zabarnyj, Matvijenko, Zinčenko - Šaparenko (90.+2 Talovjerov), Bražko (85. Sydorčuk), Sudakov - Jarmolenko (67. Zubkov), Dovbyk (67. Jaremčuk), Mudryk (85. Malinovskij)

Radosť ukrajinských futbalistov po Galéria fotiek (83) Radosť ukrajinských futbalistov po góle do slovenskej siete Zdroj: SITA/AP/Andreea Alexandru

Náznaky šancí na oboch stranách v úvodných piatich minútach zhatili ofsajdové postavenia. Neskôr vyslal z ľavého krídla nebezpečnú strelu Haraslín, brankár Trubin si však pripísal pohotový zákrok pravou nohou. Krátko na to sa do veľkej šance dostal Schranz, ku ktorému sa odrazila tečovaná lopta od Matvijenka, no Trubin bol opäť na správnom mieste.

V 17. minúte vybojoval Lobotka priamy kop, ktorého sa ujal Hancko a opäť preveril ukrajinského brankára. Následne sa zúročila aktivita Haraslína, ktorý poslal loptu na Schranza a na jeho hlavičku už Trubin nestačil - 1:0. Na druhej strane zmaril pokusy Dovbyka obranným zákrokom Pekarík. Ukrajinci si vybojovali dva rohové kopy za sebou, Dúbravkovu bránku však výraznejšie neohrozili.

Vyrovnané mohlo byť v 34. minúte, keď sa po akcii svojich spoluhráčov presadil Tymčyk, jeho strela trafila žrď. Ukrajinci sa začali pripomínať čoraz viac a Dúbravka si pripísal dôležitý zákrok proti zakončujúcemu Mudrykovi. V 42. minúte sa k nebezpečnej štandardke dostal Zinčenko, no slovenského brankára neprekvapil. Do konca prvého polčasu sa o slovo prihlásil iniciatívny Haraslín, jeho strelu však opäť zneškodnil Trubin.

Hneď po zmene strán sa Pekarík nepríjemne zrazil so Zinčenkom a oboch hráčov museli krátku chvíľu ošetrovať. K prvej významnejšej šanci sa dostali Ukrajinci, Dovbykova hlavička len tesne minula Dúbravkovu bránku. V 54. minúte sa však po Zinčenkovej prihrávke do pokutového územia presadil osamotený Šaparenko - 1:1.

Mykola Shaparenko oslavuje gól Galéria fotiek (83) Radujúci sa Mykola Šaparenko Zdroj: SITA/Rolf Vennenbernd/dpa via AP

V 63. minúte prišiel nepríjemný moment pre Slovensko, keď sa na zemi s bolesťami ocitol Hancko, ktorý si natiahol slabiny. V zápase skúsil pokračovať, no po chvíli ho musel vystriedať Obert. Slováci sa napriek viacerým zmenám v zostave nedokázali dostať do tempa, naopak, ofenzívnejšou hrou oplývali Ukrajinci. Misky váh mohol na ich stranu v 74. minúte preklopiť Mudryk, ktorý strelou z uhla trafil konštrukciu bránky.

Ukrajinci sa však dočkali v 80. minúte. Šaparenko vyslal do šestnástky Jaremčuka, ktorý si zoči-voči Dúbravkovi zachoval chladnú hlavu. Loptu sa ešte z bránkovej čiary pokúsil vykopnúť Škriniar, no dobehol neskoro - 1:2.  Slovákom sa už do konca zápasu nepodarilo presadiť a zaistiť si tak aspoň bod nepodarilo.