EURO 2024 Vyrovnali, no potom sa totálne zložili: Poľsko nespasil ani striedajúci Lewandowski

Rakúski futbalisti oslavujú gólRakúski futbalisti oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Sunday Alamba

BERLÍN - Futbalisti Rakúska zaznamenali prvé víťazstvo na ME v Nemecku. Mužstvo Ralfa Rangnicka zdolalo v piatkovom stretnutí D-skupiny Poľsko 3:1.

Víťazný gól strelil v 66. minúte Christoph Baumgartner. Prvý štart na turnaji si pripísal poľský kanonier Robert Lewandowski, ktorý nastúpil po hodine hry, do streleckej listiny sa však nezapísal a jeho tím má už iba teoretickú šancu na postup do osemfinále.

Rakúšania sa v záverečnom treťom kole skupiny stretnú v utorok s Holanďanmi (18.00 h). Poliakov čaká v rovnaký deň súboj s topfavoritom turnaja Francúzskom (18.00 h).

D-skupina, 2. kolo:
Poľsko - Rakúsko 1:3 (1:1)
Góly: 30. Piatek - 9. Trauner, 66. Baumgartner, 78. Arnautovič (z 11 m). ŽK: Slisz, Moder, Lewandowski, Szczesny - Wimmer, Arnautovič. Rozhodovali: Meler - Eyisoy, Ersoy (všetci Turecko).

Poľsko: Szczesny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Piotrowski (46. Moder), Slisz (75. Grosicki), Zalewski – Zielinski (87. Urbanski) - Buksa (60. Lewandowski), Piatek (60. Swiderski)

Rakúsko: Pentz – Posch, Trauner (59. Danso), Lienhart, Mwene (63. Prass) – Seiwald, Grillitsch (46. Wimmer) – Baumgartner (81. Schmid), Laimer, Sabitzer – Arnautović (81. Gregoritsch)

Aktívnejší vstup do stretnutia mali Rakúšania. Pre mužstvo Rangnicka prišla odmena v podobe gólu v deviatej minúte. Na center Mweneho si nabehol Trauner a hlavičkou otvoril skóre. Poliaci mohli vyrovnať v 18. minúte, keď preletela lopta pokutovým územím až k Zalewskému, ale ten ju poslal vysoko nad bránu.

O štyri minúty neskôr prečítal dlhú prihrávku za obranu brankár Szczesny, ktorý vybehol proti Baumgartnerovi a loptu pred ním odhlavičkoval. "Bielo-červení" napokon dokázali vyrovnať v 30. minúte. Spätnú prihrávku na hranicu šestnástky dostal Bednarek, ktorého strelu síce zblokoval brániaci Trauner, no situáciu dosledoval Piatek a pohotovo vyrovnal. Vedenie mohol vrátiť Rakúsku v 39. minúte Sabitzer, ale Szczesného neprekonal.

Po hodine hry sa prvýkrát na turnaji predstavil poľský kanonier Lewandowski. Najväčšia ofenzívna zbraň Poliakov sa v 66. minúte prizerala inkasovanému gólu. Výbornú prácu odviedol kapitán Arnautovič, ktorý na hranici šestnástky prepustil loptu Baumgartnerovi a ten poslal Rakúsko druhýkrát do vedenia. Na začiatku záverečnej štvrťhodiny mohli Rakúšania odskočiť aj na rozdiel dvoch gólov, ale strelu Wimmera zneškodnil Szczesny.

Poľský brankár však už o niekoľko sekúnd čelil úniku Sabitzera, ktorý urobil kľučku a po kontakte so Szczesnym spadol v pokutovom území. Nariadenú penaltu s prehľadom premenil Arnautovič - 3:1. Konečný stav mohol navýšiť v 85. minúte Laimer, ktorý obišiel Szczesného, pričom poľský brankár si dával veľký pozor, aby opäť nefauloval, no Laimer z uhla netrafil prázdnu bránku.

Hlasy aktérov /zdroj: uefa.com/
Christoph Baumgartner, stredopoliar Rakúska a autor víťazného gólu: "Začali sme dobre, vytvorili sme si veľký tlak, ale potom sme poľavili. V druhom polčase sme vedeli, že musíme podať lepší výkon. Všetci sú nesmierne šťastní. Bol na nás vyvíjaný veľký tlak a včera sme si nemohli dať popoludňajší spánok, pretože sme boli vo veľkom strese. Veľmi sa nám uľavilo, ale vieme, že je to len začiatok a čakajú nás ďalšie výzvy."

Przemyslaw Frankowski, stredopoliar Poľska: "Vedeli sme, aký je tento zápas dôležitý a zaujímalo nás len víťazstvo. Teraz sa cítime veľmi sklamaní. Na papieri sme boli na Rakúsko dobre pripravení, ale papier a realita sa niekedy veľmi líšia. Samozrejme, dá sa povedať, že z takýchto turnajov si stále môžeme zobrať niečo pozitívne. Napríklad skúsenosti, keďže máme veľa mladých hráčov, ale teraz nechcem ani hľadať pozitíva, pretože sme jednoducho prehrali dôležitý zápas."