Mladý Nór Carlsen bude svetovou šachovou jednotkou

Magnus CarlsenMagnus Carlsen Zdroj: SITA

LONDÝN - Šachový talent Magnus Carlsen sa vyšplhal ako najmladší hráč v histórii do čela rebríčka. Zázračné dieťa z Nórska sa stane svetovou jednotkou v januári mesiac po svojich 19. narodeninách a vystrieda Bulhara Veselina Topalova.

Carlsen si zabezpečil posun na prvé miesto víťazstvom na prestížnom turnaji v Londýne. Šachový supertalent, ktorý sa stal veľmajstrom už v 13-tich rokoch, výhru na London Chess Classic potvrdil remízou v poslednom kole s domácim Nigelom Shortom.

Na turnaji Carlsen triumfoval ziskom piatich bodov zo siedmich partií, o pol bodu pred bývalým majstrom sveta Vladimirom Kramnikom z Ruska, ktorého na úvod turnaja porazil. Pred necelým mesiacom získal mladý Nór dokonca dvakrát skalp aktuálneho šampióna Višvánathána Ananda z Indie na MS v bleskovém šachu, ktoré aj vyhral.

Do čela svetového rebríčka sa Carlsen posunie v januárovom vydaní a stane sa prvou svetovou jednotkou zo "západu" od roku 1972, kedy vládol Američan Bobby Fisher.