Ďaľšie zlato pre Češku Sáblikovú, chváli ju aj Rogge

Martina SáblikováMartina Sábliková Zdroj: SITA

VANCOUVER - Víťazkou súťaže žien v rýchlokorčuľovaní na 5000 metrov sa na olympijskom ovále v kanadskom Richmonde pri Vancouveri stala Češka Martina Sáblíková (22), ktorá si vybojovala už svoje druhé zlato. Zvíťazila časom 6:50,92 min o 47 stotín pred Stephanie Beckertovou z Nemecka, bronz si vybojovala obhajkyňa zlata z Turína 2006 Kanaďanka Clara Hughesová.

Česká rýchlokorčuliarka má zo ZOH 2010 už tri medaily - zlaté na 3000 a 5000 m a ešte bronz na 1500 m.

Sáblíková štartovala v poslednej rozjazde. Od úvodného medzičasu na méte 200 metrov bola neustále na čele celkového poradia. Ešte 800 m pred cieľom mala pred druhou Beckertovou náskok 1,45 sekundy. V závere jej už zrejme dochádzali sily, svoje zaslúžené prvenstvo si však o 47 stotín sekundy uhájila. Martina Sáblíková potvrdila svoju dominanciu na tejto trati, veď od roku 2007 sa stala na 5000 m už trikrát majsterkou sveta. Za svojím vlastným svetovým rekordom zaostala na richmondskom ovále o 5,31 s.

"Toto je moja najťažšia medaila za posledné tri alebo štyri roky. Beckertová dosiahla fantastický čas a ja, aj keď som vedela, že mám náskok, som si nebola istá, či to v poslednom kole vydržím. Veľmi ma boleli nohy, došla som len silou vôle," povedala Sáblíková, ktorá sa ráno pred pretekmi vôbec necítila dobre.

"Ani som sa nebola rozkorčuľovať, bolo mi zle, asi na mňa niečo lezie. Išla som na dno, snáď najviac v živote," dodala držiteľka troch medailí z Vancouveru.

Martina Sáblíková, ktorá si v stredu vybojovala vo Vancouveri svoju druhú zlatú olympijskú medailu, by sa podľa prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Jacquesa Roggeho mohla stať kráľovnou XXI. ZOH. Belgičan sledoval drobnú Češku počas jej stredajšieho víťazstva na 5000 m priamo z tribúny rýchlokorčuliarskeho oválu v Richmonde.

"Je to rozhodne kráľovná rýchlokorčuľovania. Uvidíme, či bude tiež kráľovnou celej olympiády. Má taký elegantný a efektívny štýl. A vybojovala tri medaily. To je ale výkon," neskrýval obdiv Rogge.

Sáblíková už svoju zbierku vo Vancouveri nerozšíri, pretože v stíhacích pretekoch družstiev nebude štartovať. Tri medaily, avšak s vyššou hodnotou - dve zlaté a jednu striebornú - získala na ZOH 2010 aj nemecká biatlonistka Magdalena Neunerová.

Ženy - 5000 m:
1. Martina Sábliková (ČR) 6:50,92 min, 2. Stephanie Beckertová (Nem.) 6:51,39, 3. Clara Hughesová (Kan.) 6:55,73, 4. Daniela Anschützová-Thomsová (Nem.) 6:58,64, 5. Maren Haugliová (Nór.) 7:02,19, 6. Kristina Grovesová (Kan.) 7:04,57, 7. Masako Hozumiová (Jap.) 7:04,96, 8. Jilleanne Rookardová (USA) 7:07,48, 9. Šiho Išizamová (Jap.) 7:12,23, 10. Jorien Voorhuisová (Hol.) 7:13,27.