Crosby rozhodol v predĺžení, Kanada je zlatá!

Kanaďania sa tešia po druhom góleKanaďania sa tešia po druhom góle Zdroj: SITA

VANCOUVER - Hokejisti Kanady sa dočkali vytúženého zlata, keď zdolali po skvelom výkone vo finále mužského olympijského turnaja vo Vancouveri výber USA 3:2 po predĺžení. Zápas o zlato bol najdramatickejší v olympijskej hokejovej histórii, v predĺžení ho rozhodol Sidney Crosby.

Naposledy sa Kanaďania radovali z olympijského zlata pred ôsmimi rokmi v Salt Lake City, keď tiež zdolali vo finále USA (5:2). Celkovo je to už ôsme zlato pre zámorskú veľmoc z olympijských hokejových turnajov. Kanaďania napravili zlý dojem z nevydareného vystúpenia pred štyrmi rokmi v Turíne, kde skončili na 7. mieste. Dvadsaťpäťročný Eric Staal z Caroliny sa stal vďaka zisku zlatej medaily v poradí 23. členom Triple Gold Clubu, ktorý združuje olympijských víťazov, majstrov sveta a držiteľov Stanleyho pohára.

Američania získali už ôsmu mužskú hokejovú striebornú medailu v histórii, celkovo jedenástu (2 - 8 - 1). Vo finále sa stretli skvelá americká defenzíva, ktorá pred záverečným duelom inkasovala len šesťkrát, s výbornou kanadskou ofenzívou (32 gólov). Američania prehrali vo Vancouveri prvý zápas, Kanaďania im odplatili prehru 3:5 zo základnej skupiny. V sedemnástom vzájomnom stretnutí oboch tímov na ZOH dosiahli javorové listy 11 víťazstvo.

Skóre stretnutia otvoril v 13. min Jonathan Toews. V druhej tretine najskôr v 27. min upravoval Perry na 2:0, v 33. min však znížil Kesler. Kanaďania nevypadli z nasadeného tempa ani v tretej tretine a neustále ohrozovali americkú bránku. Záverečný tlak USA však priniesol vyrovnanie, keď sa presadil v poslednej minúte Parise. V predĺžení sa hralo len osem minút, bodku za zápasom dal Sidney Crosby.

Kanada - USA 3:2 po predĺžení

Góly: 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane) - 13. Toews (Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla)