Fenomény MS 2010: Vuvuzela, chobotnica a Jabulani

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

JOHANNESBURG - Historický prvý futbalový šampionát na africkej pôde je minulosťou. Z titulu sa raduje Španielsko, ktoré potvrdilo dominanciu v súčasnom futbale. Turnaj priniesol okrem dramatických momentov na trávniku a nádherných gólov aj množstvo zaujímavostí, na ktoré budú futbaloví fanúšikovia určite dlho spomínať.

 

Výber zaujímavostí z futbalových majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike:

 

 

Chobotnica Paul
- Najslávnejším obyvateľom akvária Morský svet v nemeckom Oberhausene je chobotnica menom Paul. Už pri majstrovstvách sveta pred štyrmi rokmi ho zamestnanci Morského sveta naučili "veštiť" víťaza zápasov - do priehľadných krabíc označených vlajkami oboch súperov umiestnili potravu a nechali ho rozhodnúť, z ktorej krabice sa naje. Paul tak správne tipol víťaza štyroch z piatich nemeckých zápasov. Tento rok správne predpovedal prehru Nemecka so Srbskom a Španielskom aj výhry nad Ghanou, Austráliou, Anglickom a Uruguajom. Trafil aj víťaza finálového zápasu medzi Španielskom a Holandskom.

 

 

Jabulani
- Na novú loptu firmy Adidas sa rovnako ako pred štyrmi rokmi na výrobok zvaný TeamGeist názory rôznili. Brankári sa sťažovali, útočníci sa tešili. Hneď prvé zápasy ukázali, že rozporuplná povesť neklamala. Väčšine brankárov robila Jabulani problémy, neradi na neho budú po veľkých chybách spomínať predovšetkým Green z Anglicka a Cauca z Alžírska. Aj hráči v poli vytvárali nevídané množstvo chýb. Aj tí technicky najvyspelejší nezvyčajne často kazilo centre a prihrávky na dlhšiu vzdialenosť. Niektorí futbalisti dokonca prirovnávali Jabulani k lacným loptám zo supermarketu.

 

 

Kikuyu
- Na chybách hráčov pri spracovávaní lopty a prihrávkách mal svoj podiel aj netradičný trávnik, na ktorom lopty viac odskakovali. V Afrike to bol druh trávy s názvom kikuyu. Tropický kikuyu, ktorý bol pôvodne vyrobený v Južnej Amerike má širšie a ostrejšie steblá, ktoré práve špecifický odskok lopty spôsobovali. Nepomáhalo ani to, že všetky trávniky boli kosené na celosvetovo pre futbal štandardnú dĺžku 25 mm.

 

Kriminalita
- Juhoafrická republika je známa vysokou kriminalitou a preto pred majstrovstvami panovali veľké obavy predovšetkým o bezpečnosť zahraničných fanúšikov. Tamojšia armáda a polícia však boli dobre pripravené, nakoniec sa tak riešili iba drobné prehrešky. Za mrežami skončili napríklad členovia personálu hotela, ktorí niekoľko anglických futbalistov obrali o spodnú bielizeň, dresy a pamätné medaily. O techniku a peniaze bolo tiež okradnutých niekoľko novinárov.

 

Vuvuzely
- Plastové trúbky, toľko milované juhoafrickými divákmi, sa stali nechceným symbolom celého šampionátu. Ich trúbenie, podobné hučaniu rozzúreného roja sršňov, privádzalo k šialenstvu futbalistov a trénerov na trávniku rovnako ako milióny fanúšikov pri obrazovkách. Televízne spoločnosti v priebehu majstrovstiev začali používať filter, ktorý bol schopný zvuk vuvuzel z prenosu čiastočne odstrániť.

 

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK, youtube

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy