VIDEO Rusko po bláznivom obrate majstrom sveta

Ruská radosť z tituluRuská radosť z titulu Zdroj: SITA

BUFFALO - Hokejisti Ruska oslavujú po ôsmich rokoch triumf na majstrovstvách sveta hráčov do dvadsať rokov. Vo vyvrcholení turnaja v americkom Buffale zdolala zborná po dokonalom obrate Kanadu 5:3, keď ešte po dvoch tretinách prehrávala 0:3. Bronz získali domáci Američania, ktorí zvíťazili v súboji o tretie miesto nad Švédskom 4:2.

Na triumf Rusov by vo finále po prvých dvoch tretinách asi nikto nestavil. Kanaďania boli herne lepší, na ľade dominovali. Zborná sa však v tretej dvadsaťminútovke prebudila a dosiahla nečakaný obrat.

"Tak toto je niečo neuveriteľné. Nemôžem uveriť tomu, čo sa stalo. Po dvoch tretinách nás odpisovali, ale pred poslednou sme sa vzchopili. Spomenuli sme si, že skoro všetci sme na tomto turnaji naposledy a spolu sa stretneme možno len v kluboch. Úloha preto znela jednoznačne. Chceli sme dať gól hneď v prvých piatich minútach po prestávke. A nám sa to napokon podarilo splniť za trinásť sekúnd dvojnásobné. Zrazu sa Kanaďania zlomili a nám začalo vychádzať všetko," povedal po zápase ruský obranca Jurij Uryčov.

Pri stíhacej jazde dominovali v drese zbornej predovšetkým Arťom Panarin, ktorý dal dva góly, a Jevgenij Kuznecov, ktorý si pripísal tri asistencie. Zborná v štáte New York ukázala svoju veľkú silu, pred posledným zápasom v základnej skupine jej hrozili iba boje o záchranu, po výhre nad Českom však postupne zvládla štvrťfinále s Fínmi, semifinále so Švédmi i finále s Kanaďanmi. V boji o zlato prerušila sériu šiestich prehier na MS s Kanaďanmi.

"Jednoducho sme verili vo svoje schopnosti. Aj preto sme vyhrali dnes, pred dvoma dňami i predtým," uviedol pre iihf.com Panarin, ktorý si v 56. min pripísal víťazný presný zásah.

"Teraz máme v hlave len emócie. Od zápasu k zápasu sme sa zlepšovali a nakoniec sme jednoducho najlepším tímom. Ukázali sme ruský charakter, nikdy sa nevzdávame. Chceli sme v tretej tretine dať aspoň jeden gól. Keď sa to podarilo, zrazu sme zacítili nádej. Dali sme druhý a Kanada začala v obrane zmätkovať. Myslím, že to bola najlepšia tretia tretina v histórii ruského hokeja," tešil sa podľa Sport-Expressu útočník Jevgenij Kuznecov.

Úvodné minúty finálového duelu mali vyrovnaný priebeh a obe mužstvá sa prezentovali niekoľkými streleckými pokusmi. Na začiatku piatej minúty však išiel Berdjukov za hákovanie na trestnú a Kanada sa dostala do vedenia. Po rýchlej kombinácii de Haana so Schennom sa trafil Ellis. Následne zatlačili aj Rusi, no strely Kalinina, Orlova i Tarasenka zlikvidoval kanadský brankár Visentin. Spolahlivé výkony predvádzal aj náprotivok Šikin, no jeho chyba zo záverečných sekúnd tretiny prišla Rusov draho. LeBlanc vysunul Ashtona, ktorý z veľkého uhla trafil medzi brankára a bližšiu žŕdku - 2:0.

Kanada hrala na začiatku druhého dejstva v početnej výhode, nevyužila ju, no vzápätí sa presadila. V 27. minúte si Schenn nakorčuľoval pred bránku, kde dostal výbornú prihrávku od Foligna a brankárovi nedal šancu. Šikina následne vystriedal druhý gólman Ruska Bobkov. "Javorové listy" si do konca prostredného dejstva vypracovali aj ďalšie veľké príležitosti, no gól už nedali. Zdalo sa, že Kanada má zápas pevne v rukách a jej cestu za zlatom už nič neohrozí, no do záverečnej tretiny nastúpilo úplne iné ruské mužstvo. Už po troch minútach znížil Panarin. Prešlo iba trinásť sekúnd a bolo 2:3, keď sa po Kuznecovovej strele dostal k puku Kicyn a dorazil ho za Visentinov chrbát.

Aktívny štart ruských hráčov súpera úplne zaskočil a Kanada kopila množstvo nepresností. Navyše v 48. minúte nedokázali jej hráči pokryť Tarasenka a ten tvrdou strelou vyrovnal. "Javorové listy" si následne vybrali oddychový čas, ale proti rozbehnutej "Zbornej" to vôbec nepomohlo. V 56. minúte usmernil puk do siete opäť Panarin a na konečných 5:3 upravil minútu pred koncom po úniku Dvurečenskij. Rusi sa tak po výbornej záverečnej tretine tešili zo zaslúženého titulu.

Kanada - Rusko 3:5 (2:0, 1:0, 0:5)
Góly: 5. Ellis (Schenn, de Hann), 20. Ashton (LeBlanc), 27. Schenn (Foligno) - 43. Panarin (Golubjov, Berezin), 43. Kicyn (Kuznecov, Kalinin), 48. Tarasenko (Kuznecov), 56. Panarin (Tarasenko, Golubjov), Dvurčenskij (Kuznecov). Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Kaval - Morrison (obaja USA), Winnekens (Nem.), vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 18.690 divákov

Kanada: Visentin - Cowen, Barrie, Olsen, Ellis, Despres, Gudbranson, de Haan - Schenn, Hamilton, Eakin - Cizikas, LeBlanc, Ashton - Kassian, Foligno, Johansen - Couturier, Howden, Connolly

Rusko: Šikin (27. Bobkov) - Orlov, Uryčev, Pivcakin, Berdjukov, Berezin, Sergejev, Zajcev, Ignatovič - Valuskij, Tarasenko, Sobčenko - Kicyn, Kalinin, Kuznecov - Burdasov, Voronin, Dvurečenskij - Bočarov, Panarin, Golubjov

Američania síce neobhájil titul, ale vďaka úspechu v boji o bronz dokázali dosiahnuť prvýkrát na medailu na dvoch šampionátoch za sebou. Domáci tím mal prevahu, ale v úvodnej tretine nevyužil príležitosť Kyle Palmieri a ďalšie dve Emerson Etem. Až v 32. minúte tak otvoril skóre dorážkou vlastnej strely Oscar Lindberg.

Nasledoval však obrat Američanov. Za 94 sekúnd vyrovnal v presilovke Chris Kreider, ktorý už po 10 sekundách potrestal vylúčenie Fredrika Styrmana. Hneď v úvodnej minúte záverečnej časti otočil stav Drew Shore a v 52. minúte po podobnej situácii zvýšil Nick Bjugstad. V 55. minúte vykresal nádej Švédom Jesper Fasth, ale 113 sekúnd pred koncom poistil výsledok z prečíslenia Kreider.

USA - Švédsko 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Góly: 32. Lindberg (Klingberg, Wännström), 55. Fasth (Larsson) - 34. Kreider (Brown, Merrill), 41. Shore (Faulk, Palmieri), 52. Bjugstad (Leddy, Bourque), 59. Kreider (Palmieri, Dumoulin). Rozhodcovia: Jablukov (Nem.), Kirk - Wilmot (obaja Kan.), Kekalainen (Fín.), vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, 16.104 divákov

USA: Campbell - Ramage, Merrill, Dumoulin, Faulk, Leddy, Forbort, Wey - Coyle, Morin, Zucker - Shore, Kreider, Palmieri - Brown, Bourque, Bjugstad - D'Amigo, Callahan, Etem - Nelson

Švédsko: Petersson Wenzel - Erixon, Nemeth, Dahlbeck, Bertilsson, Styrman, A. Larsson, J. Klingberg - J. Larsson, Fasth, Jarnkrok - C. Klingberg, Wännström, Lindberg - Friberg, Lander, Cehlin - Sundström, Rakell, Thörnberg

Konečné poradie: 1. Rusko, 2. Kanada, 3. USA, 4. Švédsko, 5. Švajčiarsko, 6. Fínsko, 7. Česká republika, 8. Slovensko, 9. Nórsko - zostup, 10. Nemecko - zostup.

• Zdroj: SITA, TASR, ČTK, nhl.com