Federer zdolal krajana Wawrinku, čaká ho Djokovič

Stanislas Wawrinka a Roger Federer
Stanislas Wawrinka a Roger Federer

MELBOURNE - Švajčiarsky tenista Roger Federer a Srb Novak Djokovič v utorok vytvorili prvú semifinálovú dvojicu na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Obhajca titulu Federer zvíťazil vo štvrťfinálovom derby nad Stanislasom Wawrinkom za 107 minút presvedčivo 6:1, 6:3, 6:3. Tretí muž tohto podujatia i renkingu Djokovič si poradil s Tomášom Berdychom za 152 minút 6:1, 7:6 (5), 6:1.

 

Postupujúci bol lepší vo "winneroch" (29:21) a mal aj pevnejšiu ruku (nevynútené chyby 24:30). Federer premenil 5 zo 7 brejkbalov, sám bol v ohrození len raz a situáciu zvládol. Bodoval v 24 z 38 situácií pri sieti, zdolaný len v 13 z 27.

 

"Nepochybne som dnes potreboval kvalitný výkon, pretože so ´Stanom´ sme odohrali veľa vzájomných zápasov a často spolu aj trénujeme. Naozaj dobre sa teda poznáme. Myslím si, že vydarený úvod bol kľúčový. Možno súper mal trochu problémy adaptovať sa po tom, ako hral dva nočné zápasy. Ja som veľmi spokojný s tým, ako som si počínal. Bol som v stave hrať pestro - obvykle sa mi práve vtedy najviac darí," uviedol Federer.


"Samozrejme, že som z prehry sklamaný. Musím však uznať, že Roger dnes hral až pridobre. Vždy našiel nejakú odpoveď," povzdychol si Wawrinka, ktorý v predchádzajúcich štyroch vystúpeniach na tomto turnaji nestratil ani set.

 

Miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 Federer sa medzi najlepšími štyrmi stretne s úspešným z neskoršieho utorňajšieho štvrťfinálového duelu medzi Čechom Tomášom Berdychom a Srbom Novakom Djokovičom. Federer vedie v bilancii zo súbojov s Djokovičom 13:6 a mal navrch v ostatných troch. S Berdychom je jeho skóre 9:3.

 

Djokovič upravil skóre proti o dva roky staršiemu Berdychovi na 5:1, na tohto súpera to vie. Jedinú prehru utrpel vo vlaňajšom wimbledonskom semifinále. Teraz bol lepší vo víťazných úderoch (34:29) i nevynútených chybách (21:32). Nastrieľal 10 es a získal 82 % bodoch rozohraných svojím prvým podaním. Zužitkoval polovicu z desiatich brejkbalov, Čech zvládol iba 9 z 19 zákrokov pri sieti.

 

"Snažil som sa meniť rytmus, dostávať ho zo zóny. Keď ho v nej totiž ponecháte, je to proti nemu zložité - udiera veľmi silno. Potreboval som teda včleniť do môjho prejavu pestrosť," povedal Djokovič. Na margo semifinále proti Federerovi dodal: "Ak nadviažem na doterajšie výkony, potom podľa budem mať dobrú šancu. Všetci však vieme, že Roger je najlepším hráčom všetkých čias. Je teda jasné, že to budem mať ťažké."

 

Berdych si o jedno kolo posunul svoj melbournský rekord v podobe osemfinálového 4. kola zo sezón 2007 - 2009. Vlani sa lúčil už v 2. kole, keď nestačil na Rusa Jevgenija Koroľova. Zverenec Tomáša Krupu ťahá šnúru šiestich nezdarov proti členom Top 3. Stále platí, že posledným českým semifinalistom Australian Open bol v roku 2002 Jiří Novák.

 

"V prvom i treťom sete mal súper navrch, ale môžem byť sklamaný z druhého dejstva. Vypracoval som si v ňom totiž prevahu, hral som dobre a dostatočne agresívne a Novak konečne začal robiť nejaké chyby, ktoré mi dali šancu brejknúť ho. Napokon som však tento set veľmi tesne prehral v tajbrejku, v ktorom súper mal trochu šťastia," skonštatoval Berdych.

 

O celkovom vystúpení na turnaji povedal: "Melbournské štvrťfinále považujem za solídny vstup do sezóny. Na začiatku so si hovoril, že by som sa chcel dostať práve aspoň medzi najlepších ôsmich. V tejto fáze ma však už čakal tretí hráč sveta. Takých súperov nemôžete zdolávať denne. Pokúšal som sa dnes zvíťaziť zo všetkých síl, ale on bol lepší, nič iné k tomu nemôžem povedať."

 

Berdych považuje Djokovičove šance proti Federerovi za obstojné: "S Rogerom je to vždy náročné. myslím si, že je vo vrcholnej forme a hrá naozaj dobre. Tento povrch však Novakovi vyhovuje, môže sa po ňom kĺzať, dočahovať takmer všetky loptičky. Bude to zaujímavý zápas."


Roger Federer (Švaj.-2) - Stanislas Wawrinka (Švaj.-19) 6:1, 6:3, 6:3
Novak Djokovič (Srb.-3) - Tomáš Berdych (ČR-6) 6:1, 7:6 (5), 6:1


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA