Horanský víťazom juniorskej štvorhy na Australian Open

Horanský a Veselý
Horanský a Veselý

MELBOURNE - Slovenský tenis sa zásluhou Filipa Horanského po roku opäť raduje z úspechu v juniorskej štvorhre na Australian Open. Horanský a Čech Jiří Veselý nasadení ako druhí zvíťazili v piatkovom finále deblovej súťaže chlapcov nad domácimi trojkami žrebu Benom Waglandom a Andrewom Whittingtonom 6:4, 6:4.

 

Slovensko-český pár vstúpil do zápasu - vypracoval si vedenie 2:0. Po chvíli síce prehrávali 2:3, ale v siedmej hre znova prerazili podanie Austrálčanov a tentoraz si náskok brejku už udržali. V druhej časti sa presadili na príjme v treťom geme a neskôr pridali brejkovú poistku na 4:1. Ukázalo sa, že bola potrebná, pretože následne stratili vlastný servis. Súperi sa ešte dotiahli na 3:4, ale celé manko už nezmazali.

 

Pre Horanského (18) ktorý sa pripravuje v zázemí Národného tenisového centra, bolo už dosiahnutie štvrťfinále novým osobným rekordom vo štvorhre na úrovni "veľkej štvorky". Bronzový medailista z deblu na olympijských hrách mládeže 2010 v Singapure (vtedy po boku krajana Jozefa Kovalíka) dosiaľ najďalej bol v osemfinále na Roland Garros 2009, vo Wimbledone 2009 a na Australian Open 2010.

 

"Bolo to finále a tomu zodpovedala určitá počiatočná nervozita všetkých štyroch na dvorci. Trošku tam chýbala kvalita na oboch stranách, ale my sme sa tej nervozity zbavili brejkom hneď na 1:0. Oni síce potom dosiahli rebrejk, keď nás rušila kombinácia slnka a tieňa na kurte, čo je vždy veľmi nepríjemné na viditeľnosť, ale neskôr sme znova prerazili podanie súperov. Dostali sme sa tým do pohody a odservovali sme to na 6:4. Po prvom sete už sme vedeli, že vyhráme. Austrálčania totiž stále boli veľmi nervózni, často kazili aj ´nahrávky´. Za stavu 4:1 sme ešte stratili podanie, keď som ja pri zhode a systéme ´no ad´, teda okamžite rozhodujúcej loptičke, pokazil taký ľahší volej, ale na vlastný servis v ôsmom geme som si dosť veril. Dopoludnia som a podaní pracoval s trénerom. Aj som zvýšil na 5:3 a už sme tušili, že pri skóre 5:4 by to malo byť dobré. Jirko je totiž ľavák, ťažko sa proti nemu returnuje. Napokon sme to naozaj aj dotiahli do víťazného konca," povedal Filip Horanský po finálovom zápase.

 

Vlani sa v debli junioriek na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie radovali Jana Čepelová a Chantal Škamlová. Teraz ide o 5. slovenský mládežnícky grandslamový triumf v ére samostatnosti a 10. celkovo.

 

Filip Horanský, Jiří Veselý (SR/ČR-2) - Ben Wagland, Andrew Whittington (Aus.-3) 6:4, 6:4

 

Igor Moška: "Každý úspech na grandslame je výborný. Filip sa v Melbourne postaral o veľmi dobrú prezentáciu slovenského tenisu a dokázal, že je našou veľkou nádejou. Osobne som čakal, že sa viac presadí vo dvojhre, no aj triumf vo štvorhre je cenný. Som presvedčený, že jeho čas ešte príde  a na ďalších grandslamových turnajoch v tomto roku dosiahne výraznejší výsledok aj v singli. To isté platí aj o Adriánovi Partlovi a Anne Karolíne Schmiedlovej, ktorá sa na Australian Open tiež prezentovala vo veľmi dobrom svetle, keď postúpila do štvrťfinále dvojhry."


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA, youtube

DISKUSIA