Galád: SFZ chce od nás úspech, áčko má však prednosť

Ivan Galád
Ivan Galád

BRATISLAVA - Vedenie Slovenského futbalového zväzu postavilo pred nového trénera tímu do 21 rokov Ivana Galáda náročnú úlohu. Rodák z Krupiny má svoje mužstvo priviesť na majstrovstvá Európy 2013 hráčov tejto vekovej kategórie, ktoré budú v Izraeli.

 

Vzhľadom na to, že v 9. kvalifikačnej skupine budú súpermi mladých Slovákov aj Francúzi, čerství majstri Európy do 19 rokov, silní Rumuni a futbalovo nevyspytateľní Lotyši a Kazachovia, kľúčová úloha pre Galáda a spol. v najbližšej kvalifikácii o postup na ME je viac ako ťažká. Vzhľadom na to, že realizačný tím momentálne buduje novú slovenskú reprezentáciu hráčov do 21 rokov, latka náročnosti je na naše pomery postavená veľmi vysoko.


"Všetci si jasne uvedomujeme silu našich súperov v boji o postup na ME, ale už je neskoro plakať, respektíve vyhovárať sa na ťažký žreb. To nám už nepomôže. Ja som mohol požiadavku ľudí zo zväzu odmietnuť. Mohol som povedať, že sa na to necítim. Ale to by nebolo riešenie. Lebo ak chceme vo futbale napredovať, musíme si dávať vysoké ciele," povedal Ivan Galád na margo zväzovej úlohy a pokračoval: "Musíme sa aj v konkurencii silných mužstiev pokúšať o zázrak. O futbalový zázrak. My sa o to teraz chceme pokúsiť. Či sa nám to podarí, neviem. To všetko je ešte vo hviezdach. Máme pred sebou osem krokov, verím, že sa nám ich podarí splniť. Spolu s najbližšími spolupracovníkmi urobíme všetko pre to, aby sme sa k tomuto cieľu aspoň priblížili. Aby sme vo futbalovej Európe aj v tejto vekovej kategórii zviditeľnili Slovensko."

 

Podľa Ivana Galáda najbližšia kvalifikácia o postup na ME 2013 bude veľmi ťažká. Veď sa v nej stretne 52 národných výberov z celého starého kontinentu, ktoré sa budú biť iba o sedem voľných miest, ôsme automaticky patrí usporiadateľovi šampionátu, čiže Izraelu.

 

"Našou ďalšou - a nie menej dôležitou - úlohou je vychovávať futbalové talenty, ktoré sa môžu presadiť v seniorskom A-mužstve. Budem rád, keď sa nám ako členom realizačného tímu podarí pripraviť nejakých hráčov pre trénera Vladimíra Weissa. Budeme radi, keď chlapci z nášho výberu si neskôr oblečú dres seniorskej reprezentácie. To je predsa naša úloha," konštatoval bývalý tréner FC Nitra.

 

Podľa neho je teraz, v tejto etape tvorby novej slovenskej dvadsaťjednotky, veľmi ťažké presne určiť, čo z tých dvoch úloh bude rozhodujúce a čo nie.

 

"Tak isto je teraz ťažko povedať, či sa tieto dva zámery budú biť, alebo nie. Všetko ukáže vývoj kvalifikácie. Podľa toho sa potom zariadime. Teraz je to zbytočné rozoberať do detailov," konštatoval kouč tímu SR "21".


"Hlavný tréner A-mužstva Slovenska Vladimír Weiss je momentálne v trénerskej hierarchii slovenských kormidelníkov v pozícii top jednotky. Našou úlohou je vychovávať pre jeho národný výber vhodných hráčov. Ak on o niektorého nášho hráča prejaví záujem, ten futbalista mu bude plne k dispozícii. Požiadavky A-mužstva sú pre nás všetkých prioritou," reagoval Ivan Galád na otázku, čo bude pre neho úlohou číslo jeden.


"Samozrejme máme svoje súťaže, máme svoje kvalifikácie, ale záujem trénera Weissa je rozhodujúci. Spolupráca medzi hlavným trénerom A-mužstva a nami však musí byť rozumná, musí mať určité pravidlá. Keď však môj zverenec dostane pozvánku od trénera Weissa, podporím ho v tom, ako budem vedieť. Áčko je pre nás prioritou. Na minuloročnom svetovom šampionáte sme sa prebojovali medzi šestnásť mužstiev sveta a hrať raz v takomto mužstve musí byť veľkou výzvou aj pre hráčov ostatných reprezentačných výberov. My hľadáme a vychováme adeptov na seniorsky reprezentačný dres a popri tom sa usilujeme postúpiť na ME 2013. Takže sedíme na dvoch veľmi vratkých stoličkách, lebo súčasne riešime dve veľmi náročné úlohy. Je to zložité, ale inú možnosť, vzhľadom na šírku nášho hráčskeho potenciálu, nemáme" priblížil Ivan Galád svoje ambície na novom trénerskom poste.

 

"Nedávno sme spolu hovorili s českým trénerom ich dvadsaťjednotky Jakubom Dovalilom ktorý bol trochu smutný z toho, že po skvelej Brücknerovej generácii sa Čechom nepodarilo z dvadsaťjednotky vytiahnuť do A-mužstva ČR žiadny ďalší futbalový talent. A to ani napriek tomu, že Česi, na rozdiel od nás, na majstrovstvá Európy 2011 postúpili. V procese úspešného etablovania mladých talentov v seniorskom mužstve sme na tom lepšie, lebo z predchádzajúcej kvalifikácie so seniorského tímu prešli hneď traja hráči - Miroslav Stoch, Vladimír Weiss ml. a Jakub Sylvestr, pričom dvaja z nich hrali aj na svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike. Môže sa stať, že v ich stopách pôjdu ďalší dvaja - traja naši hráči a môže sa stať, že pre seniorské áčko počas najbližších troch kvalifikačných cykloch nevychováme ani jedného hráča. Prechod z dvadsaťjednotky do A-mužstva je dosť náročný a nie všetci hráči ho zvládnu. Práca s mladými hráčmi má svoje špecifiká, ktoré treba rešpektovať," dodal Ivan Galád.


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA