Švédi si poradili s Francúzskom, shutout Fastha

Magnus Paajarvi a Laurent MeunierMagnus Paajarvi a Laurent Meunier Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti Švédska zvíťazili v zápase osemfinálovej F-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach nad Francúzskom 4:0. "Tri korunky" rozhodli o svojom triumfe troma gólmi už v prvej tretine a výrazne sa priblížili k bránam štvrťfinále. Švédi si v nedeľu v ďalšom zápase o 16.15 hod. zmerajú sily so Švajčiarskom, Francúzov najbližšie čaká v sobotu večer duel s USA.

Zápas sa podľa očakávania niesol od začiatku vo švédskej réžii, keď skóre stretnutia otvoril už v 5. minúte Nilsson - 1:0. Francúzi si s rýchli a technicky vyspelými severanmi nevedeli rady a museli si vypomáhať faulami. Práve v presilovej hre pridal druhý gól Ekman Larsson a tretí puk z brány lovil gólman Huet v 16. minúte po strele Berglunda - 3:0.

Hueta po prvej tretine vystriedal v bráne Lhenry, ktorý viacerými dobrými zákrokmi podržal svoj tím. V polovici zápasu mohol znížiť obranca Hecquefeuille, ktorý sa rútil sám na švédskeho gólmana Fastha, no v zakončení zlyhal. Necelé tri minúty pred druhou sirénou sa Berglund v oslabení ocitol úplne sám pred Lhenrym, ale ten jeho ukážkový blafák zneškodnil končekom pravého betónu.

Francúzsky náhradný brankár inkasoval v 46. minúte, keď sa pred bránu natlačil obranca Kronwall a nekompromisne zavesil - 4:0. V 51. minúte zaujala krátka bitkárska vložka medzi Beschom a Tedenbym, ktorá však skončila ešte pred zhodením rukavíc. V závere už neskórovalo ani jedno mužstvo a Švédi tak v pohodovom tempe zvíťazili 4:0.

Švédsko - Francúzsko 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Góly: 5. R. Nilsson (Fernholm, Erixon), 14. Ekman Larsson (S. Kronwall), 16. Berglund (Pääjärvi, Gunnarsson), 46. S. Kronwall (Ekman Larsson, M. Bäcklund)
Vylúčení: 5:11 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rönn (Fín.), Šindler (ČR) - Hribar (Slovin.), Semionov (Est.), 4761 divákov. Strely 58:29

Švédsko: Fasth - Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Ekman Larsson, Fernholm, Erixon - Pääjärvi, Berglund, Thörnberg - Nilsson, Bäcklund, Eriksson - Silfverberg, Kruger, Tedenby - Wallin, Ericsson, Sjögren

Francúzsko: Huet (20. Lhenry) - Besch, Auvitu, Hecquefeuille, Bachet, Roussel, Janil, Trabichet - Treille, Meunier, Bellemare - Tardif, Desrosiers, T. da Costa - Romand, Gras, Henderson - Fleury, Arrossamena, Raux - Lamperier

Loui Eriksson, útočník Švédska: "Je dôležité, že sme zvládli tento zápas. Mali sme dobrý vstup, hrali sme dobre v presilovkách a premenili šance. Musíme sa však už sústrediť na ďalšie zápasy."

Kevin Hecquefeuille, obranca Francúzska: "Takýto zápas je pre nás cennou skúsenosťou. Cieľ sme už splnili, no aby sme zanechali dobrý dojem, musíme zlepšiť korčuľovanie, lebo dnes to nebolo dobré. Čo nás môže tešiť je to, že sme si vypracovali niekoľko šancí, žiaľ, bez gólového efektu."

• Zdroj: TASR, SITA