Slováci v kvalifikácii prehrali s Českom aj druhý zápas

Súboj o loptu medzi Davorom Lamesicom a Antonom GavelomSúboj o loptu medzi Davorom Lamesicom a Antonom Gavelom Zdroj: TASR

DĚČÍN - Slovenskí basketbaloví reprezentanti prehrali v stredajšom odvetnom kvalifikačnom súboji C-skupiny B-divízie ME v Děčíne s Českom 69:76 (31:44), a keďže aj v prvom súboji s týmto súperom neuspeli (prehra 60:65 vlani v Prievidzi), definitívne prišli o možnosť získať prvenstvo v skupine.

To by im zaručilo lepšie nasadenie pred žrebovaním ďalšej kvalifikácie, v ktorej sa už všetky výkonnostné divízie (A, B aj C) združia. Najbližšie nastúpia Slováci v nedeľu 21. augusta v Leviciach proti Švajčiarsku (18.00).

Česko - Slovensko 76:69 (23:15, 21:16, 22:18, 10:20)

Česko: Bartoň 13 (3 trojky), P. Houška 11, Pomikálek 10, Čarnecký 7, P. Slezák 5 (Kudláček 12, Kotas 9, M. Soukup a Balvín 4, Dygrýn 1, Bohačík a Šiřina 0)

Slovensko: Pandula 13, Gavel, Marko a Pandula 12, Baťka 10/3 trojky (Vido a Sýkora 3, Baldovský a Vojtek 2, Červenka, Žiak a Urland 0)
TH: 19/11 - 24/15, fauly: 21 - 21, trojky: 7 - 6

Slováci síce nezačali zle, viedli 3:0 a 5:2, ale zakrátko - podľa očakávania - vzali opraty pevne do rúk českí reprezentanti. V 5. min svietil na tabuli stav 12:7, neskôr síce bolo 14:13, ale hostia nezvládli záver úvodnej štvrtiny, keď inkasovali trojku z Kotasových rúk - 23:15. Česi prvý raz viedli dvojciferným rozdielom v 11. min - 25:15, 13-bodový náskok 36:23 mali v 18. min i po prvom polčase (44:31).

Druhú polovicu súboja odštartoval smečom Pomikálek, a ním akoby zavelil do mohutného českého útoku. Zverenci Pavla Budínského získali v 26. min až 19-bodový náskok 59:40. Zdalo sa, že bezpečný odstup si českí basketbalisti udržia až do konca duelu. Ale Slováci v poslednej desaťminútovke "vycerili zúbky". Najprv 8-bodovou šnúrou znížili z 49:66 na 57:66 a v 37. min sa dotiahli na rozdiel 7 bodov - 63:70. Za tohto stavu však strelil kľúčovú trojku súboja domáci krídelník Bartoň a bolo rozhodnuté.

Pavel Budínský (tréner českej reprezentácie): "Sme spolu tri týždne, takže vzhľadom na tento fakt to nebolo úplne zlé. Posledná štvrtina nám nevyšla podľa predstáv, lebo sme v nej poľavili v koncentrácii. Nedarila sa nám tiež streľba zo stredných vzdialeností. V útoku sme však ukázali niekoľko pekných prvkov."

František Rón (tréner slovenskej reprezentácie): "Rozbiehali sme sa ťažko, na hráčoch bolo vidieť nerozohratosť. Nedostatočne sme doskakovali lopty pod vlastným košom, z druhých či tretích šancí nám Česi dali 16 bodov. Na dvoch poradách sme hovorili o zastavovaní rýchlych protiútokov súpera, no ten nám po brejkoch predsa nastrieľal až 23 bodov, kým my len deväť. Som však rád, že chlapci to v záverečnej štvrtine nevzdali, zlepšili obranný doskok a znížili náskok. Na viac nám už nezostal čas."

1. Česko 4 4 0 333:271 8
2. Slovensko 4 2 2 274:251 6
3. Švajčiarsko 3 1 2 214:226 4
4. Cyprus 3 0 3 175:248 3