Maratónske zlato obhájil s veľkým náskokom Kirui

Abel KiruiAbel Kirui Zdroj: SITA

DÄGU - Keňan Abel Kirui (29) obhájil v kórejskom Dägu titul majstra sveta v maratóne, keď triumfoval s veľkým náskokom pred súpermi za 2:07:38 h. Maratónec, ktorý stále nemá istotu miestenky na olympijské hry do Londýna, zdolal svojho krajana Vincenta Kipruta o 2:28 min, čo je najväčší rozdiel v histórii svetových šampionátov medzi prvými dvoma v tejto disciplíne. Tretí skončil Feyisa Lilesa z Etiópie.

Kiruiho zlato je siedmym pre Keňu z majstrovstiev sveta 2011. Keňan je v súčasnosti držiteľom dvoch najlepších časov v histórii šampionátov, v Berlíne 2009 bežal za 2:06:54 h. Kirui v Dägu mohol štartovať len vďaka tomu, že je obhajcom titulu. Zostavovatelia reprezentácie africkej krajiny ho totiž pôvodne do tímu nezaradili a až po odmietnutí účasti viacerých bežcov jeho štart potvrdili.

"Urobili napokon múdre rozhodnutie. Dúfam, že teraz už dostanem aj automaticky miestenku na olympijské hry. Vie to však iba tréner reprezentácie,“ povedal Kirui, ktorý rozhodujúci útok podnikol na 33. km. Vtedy sa odpútal od dvojice Lilesa, Kipruto a mohutne povzbudzovaný divákmi v uliciach Dägu dotiahol svoje sólo až do konca. "Pre niekoho bol možno môj nástup riskantný. Predsa len bolo 10 km do cieľa. Moja myseľ mi však povedala, aby som to urobil. Maratón nie je iba o nohách, ale aj o myslení. Ak máte na pretekoch silných súperov, musíte byť aj dostatočne múdry,“ povedal Kirui.

Keňan prebehol cieľom so vztýčeným prstom k oblohe a následne našiel ešte aj sily na víťazný tanec. Potom sa stiahol a s rešpektom čakal na svojich súperov. "Bol som na seba pyšný. Boli to veľké emócie a rozhodol som sa ich nepotlačovať,“ doplnil Kirui.

Na štart sa postavilo 66 vytrvalcov a mohli si pochvaľovať. Zamračená obloha ukrývala slnko a aj keď občas zavanul nepríjemný vietor, počasie maratóncom v jednom z najchladnejších dní na šampionáte ukázalo priaznivú tvár. Keňanov by však asi nevykoľajilo, aj keby bola prietrž mračien. Najmä Kirui neúnavne ukrajoval metre a na jeho tvári sa neodzrkadľovala s pribúdajúcim časom žiadna únava. V hodnotení družstiev si vďaka Kiruiovi, Kiprutovi a 5. Tumovi vybojovali Keňania aj víťazstvo vo Svetovom pohári tímov.

Maratón: 1. Abel Kirui 2:07:38 h, 2. Vincent Kipruto (obaja Keňa) 2:10:06, 3. Feyisa Lilesa (Et.) 2:10:32, 4. Abderrahime Bouramdane (Mar.) 2:10:55, 5. David Barmasai 2:11:39, 6. Eliud Kiptanui (obaja Keňa) 2:11:50, 7. Hirojuki Horibata (Jap.) 2:11:52, 8. Ruggero Pertile (Tal.) 2:11:57