Newyorský maratón pre Keňana Mutaia a Etiópčanku Dadovú

Geoffrey MutaiGeoffrey Mutai Zdroj: SITA

NEW YORK - Víťazom 42. ročníka Newyorského maratónu sa stal Geoffrey Mutai (29) z Kene, ktorý časom 2:05:06 h o úctyhodných 2:35 min zlepšil traťový rekord Etiópčana Tesayeho Jifara z roku 2001. Držiteľ najlepšieho svetového výkonu histórie (2:03:02 na jar v Bostone, IAAF ho však za svetový rekord neuznala) zinkasoval spolu 200 000 dolárov - 130 000 za prvenstvo a 70 000 za čas pod 2:07:30 h.

Pre svoju krajinu vybojoval jubilejné desiate víťazstvo v kategórii mužov. Druhý skončil ďalší Keňan Emmanuel Mutai (2:06:28) a aj tretí v cieli Tsegaye Kebede z Etiópe dosiahol lepší čas (2:07:13) ako doterajší rekordér pretekov Jifar. Obhajca triumfu Gebre Gebremariam finišoval štvrtý (2:07:59).

Súťaž žien vyhrala Etiópčanka Firehiwot Dadová (27) časom 2:23:15 h a zinkasovala dovedna 170 000 dolárov - 130 000 za víťazstvo a 40 000 ako bonus za čas pod 2:23:30 h. Dadová štartovala v roku 2008 aj na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, kde vtedy skončila druhá časom 2:37:34 za Keňankou Selinou Chelimovou (2:34:23). Kľúčový okamih pretekov sa odohral na 39. kilometri, keď Dadová s krajankou Debovou dobehli dovtedy vedúci Keňanku Mary Keitanyovú. Víťazka Londýnskeho maratónu 2011 a svetová rekordérka v polmaratóne začala v New Yorku veľmi rýchlo (polmaratón za 1:07:56), no postupne jej dochádzali sily a skončila až tretia. Firehiwot Dadová, ktorá si o 58 sekúnd zlepšila osobný rekord, je po Derartu Tuluovej (2009) len druhá etiópska víťazka Newyorského maratónu.

Ženy: 1. Firehiwot Dadová 2:23:15 h, 2. Bezuneš Dabová (obe Et.) 2:23:19, 3. Mary Keitanyová (Keňa) 2:23:38, 4. Ana Dulce Felixová (Portug.) 2:25:40, 5. Kim Smithová (N. Zél.) 2:25:46, 6. Caroline Kilelová (Keňa) 2:25:57.

Muži: 1. Geoffrey Mutai 2:05:06 h - traťový rekord, 2. Emmanuel Mutai (obaja Keňa) 2:06:28, 3. Tsegaye Kebede 2:07:13, 4. Gebre Gebremariam (obaja Et.) 2:07:59, 5. Jaouad Gharib (Mar.) 2:08:26, 6. Meb Keflzighi (USA) 2:09:13.

Na nedeľňajšom maratóne sa predstavilo viacero osobností zo sveta športu, kultúry či politiky. Pozornosť v uliciach pútal predovšetkým bývalý hokejista Mark Messier, ktorý ako 50-ročný čelil veľkej výzve a vydal sa v šľapajach svojich kolegov z tímu víťazov Stanleyho pohára 1994 Mike Richtera a Adama Gravesa. Messier napokon dobehol za 4:14:21 h a Gravesov čas z roku 2006 pokoril o trinásť minút. Brankár Richter však bol v roku 2007 rýchlejší (3:54:34). Messier svojím behom v New Yorku podporil dve charitatívne organizácie, ktoré sa starajú o rodiny obetí teroristických útokov zo septembra 2001.

"Cítil som sa skvele. Beh je neuveriteľnou formou meditácie," povedal po dobehnutí Messier. Na maratón trénoval sedem mesiacov.

Messier sa zaradil medzi pätnásť celebrít, ktoré participovali na maratónskom charitatívnom programe. Do cieľa dobehli aj modelka Christy Turlingtonová-Burnsová (4:20:47), reštauratér Joe Bastianich (3:47:03), manželka bývalého bejzbalistu Curta Schillinga Shonda (4:58:50), herec Mario López (4:23:30) či bývalý brankár Manchestru United a holandskej futbalovej reprezentácie Edwin van der Sar (4:19:16). V rámci kampane na 200 charitatívnych projektov vyzbierali viac ako 26,2 milióna dolárov. Olympijský víťaz v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe Apolo Anton Ohno je zvyknutý na preteky, ktoré trvajú okolo dvoch minút. Tentoraz si vybral oveľa dlhšiu vzdialenosť. Maratón bol preňho výzvou, trénoval s hráčmi ligy amerického futbalu NFL, v boxerskom ringu a v rámci prípravy v septembri absolvoval polmaratón v Chicagu. Celkovo v príprave nabehal 1000 km. V nedeľu zvládol trať za 3:25:14 h.

"Z krátkej disciplíny som prešiel k dlhej, ktorá je veľmi náročná. Posledných 10 km bolo veľmi ťažkých, moje telo na niečo podobné nebolo zvyknuté," povedal osemnásobný držiteľ olympijských medailí.

Medzi 47 438 bežcami na štarte bol aj zachránený čilský baník Edison Peňa, po osemnástich kilometroch však musel odstúpiť pre problémy s ľavým kolenom. Peňa má za sebou náročný rok, po zachránení trpel depresiami, mal sklony k alkoholizmu a závislosti od drog a museli ho hospitalizovať v nemocnici v Santiagu.

Najznámejším Slovákom na štarte maratónu v New Yorku bol Matej "Sajfa" Cifra. Moderátor dobehol do cieľa za 3:49:16 h, polmaratón zvládol za 1:49:02 h. Jeho medzičasy na jednu míľu sa pohybovali medzi 8:10 - 8:46 min.