Najstarší maratón v Bostone ovládli Korir a Cheropová z Kene

Wesley Korir a Sharon Cheropová v cieli bostonského maratónuWesley Korir a Sharon Cheropová v cieli bostonského maratónu Zdroj: SITA

BOSTON - Víťazom 116. ročníka Bostonského maratónu sa stal v USA žijúci kenský vytrvalec Wesley Korir (29) časom 2:12:40 h a vybojoval pre svoju krajinu jubilejné 20. prvenstvo v najstaršom maratón na svete. Zinkasoval prémiu 150 000 dolárov.

Bežalo sa v extrémnych podmienkach, teplota sa šplhala až k tridsiatke. Aj preto je čas Korira druhý najslabší víťazný od roku 1985. Pomalšie bežal len víťaz v roku 2007 Robert Kipkoech Cheruiyot (2:14:13). Korir, ktorý vyhral dvakrát maratón v Los Angeles, mal výborných záverečných 7 kilometrov, keď zlikvidoval bezmála minútovú stratu na vedúcu dvojicu Matebo - Kisorio.

"Teplo mi neprekážalo, mne sa vždy v takýchto podmienkach darilo," vyhlásil Wesley Korir, vlani v októbru druhý na Chicagskom maratóne.

Obhajca prvenstva a držiteľ traťového rekordu 2:03:02 (zároveň najlepší svetový výkon v histórii) Geoffrey Mutai zaostával na 30. kilometri za lídrami už o 1:22 min, na 35. km už ani nedobehol.

V súťaži žien zvíťazila Keňanka Sharon Cheropová časom 2:31:50 h a aj ona zinkasovala prémiu 150 000 dolárov. Jej výkon bol druhý najslabší víťazný od roku 1986. Pomalšie bežala len jej krajanka Salina Kosgeiová v roku 2009 (2:32:16). Cheropová, vlani bronzová na MS v Dägu, sa stala deviatou kenskou vytrvalkyňou, ktorá triumfovala na Bostonskom maratóne. Zo šestice najlepších bolo päť Keňaniek. Obhajkyňa Caroline Kilelová preteky nedokončila.

Muži: 1. Wesley Korir 2:12:40 h, 2. Levy Matebo 2:13:06, 3. Bernard Kipyego (všetci Keňa) 2:12:13, 4. Jason Hartmann (USA) 2:14:31, 5. Wilson Chebet 2:14:56, 6. Laban Korir (obaja Keňa) 2:15:29.

Ženy: 1. Sharon Cheropová 2:31:50 h, 2. Jemima Jelagatová Sumgongová 2:31:52, 3. Georgina Ronová (všetky Keňa) 2:33:09, 4. Firehiwot Dadová (Et.) 2:34:56, 5. Diana Sigeiová 2:35:40, 6. Rita Jeptoová (obe Keňa) 2:35:53.