Hámor pokoril desiatu osemtisícovku, vystúpil na K2

Peter HámorPeter Hámor Zdroj: peterhamor.sk

SKARDU - Slovenský horolezec v stredu 1. 8. 2012 o 11.15 miestneho času úspešne vystúpil na druhú najvyššiu horu sveta K2. Na vrchol 8611 metrov vysokého štítu v pohorí Karakoram na hraniciach Pakistanu a Číny sa dostal v spoločnosti Čecha Pavla Béma výstupovou cestou po Abruzziho hrebene.

Hámor rozšíril svoju zbierku osemtisícoviek už na desať hôr elitnej kategórie, z toho na Annapurnu vystúpil ako prvý človek na svete dvakrát. Ešte v máji tohto roku zdolal aj tretí najvyšší vrchol - Kančendžongu a na uzavretie všetkých štrnástich článkov prestížnej Koruny Himalájí mu zostali už iba štyri osemtisícovky - Šiša Pangma, Daulághirí, Manaslu a Lhoce.

"Najskôr som mala správy iba od tretieho člena expedície Tomáša Petríka, že výstup dopadol úspešne, no práve sa mi ozval aj Peter a potvrdil to," povedala bezprostredne po telefonáte s manželom Mária Hámorová a dodala: "Peťo na vrchole strávil približne trištrte hodinu a počasie mal údajne celkom priaznivé."

Hámor sa o vrchol K2 pokúšal po druhý raz v živote, pred piatimi rokmi sa musel vo výške 8000 metrov otočiť. Je tretím Slovákom, ktorý stál na vrchole tejto hory. V roku 1981 sa to podarilo Jozefovi Psotkovi a Ľudovítovi Záhoranskému.

Kančendžonga (v preklade Päť pokladníc veľkého snehu) sa nachádza na hraniciach Nepálu a Indie. Je najrozsiahlejším masívom zo všetkých štrnástich svetových osemtisícoviek. Má päť relatívne samostatných vrcholov, hlavný má výšku 8586 m. Spoločne s Hámorom sa pokúšali o vrchol Rumun Horia Colibasanu a manželia Nives Meroiová a Romano Benet z Talianska. Na vrchol útočili starou anglickou cestou juhozápadnou stenou, ktorou 25. mája 1955 ako prví na Kančendžongu vystúpili Briti George Band a Joe Brown.

Chronológia výtupov Petra Hámora na osemtisícovky:

1998 -  Dňa 19. mája 1998 s pomocou kyslíka vystúpila na vrchol Mount Everestu (8 848 m) dvojica Hámor a Zboja.

2006 - Hámor vo výprave s poľskou dvojicou Piotrom Pustelnikom a Piotrom Morawskim v priebehu necelých štyroch mesiacov vystúpil na tri himalájske osemtisícovky - Čo Oju (8201 m), Annapurnu (8091) a Broad Peak (8047 m). Pokorením posledných dvoch štítov najvyššej kategórie Hámor navyše uzavrel takmer na deň presne 35-ročné snaženie slovenských dobrodruhov o Korunu Zeme, ktoré 11. júla 1971 výstupom na Nanga Parbat (8125) odštartovali Ivan Fiala a Michal Orolín.

2007 - Slovensko-poľská výprava v zložení Hámor, Jozef Kopold a Piotr Morawski, vystúpila 15. júla na Nanga Parbat (8126 m n. m.).

2008 - Hámor s Poliakom Piotrom Morawským vystúpil 25. júna na Gasherbrum I (8 068 m) španielskou cestou, ktorá sa napája na americkú, alpským štýlom. O jedenásť dní neskôr 6. júla Hámor dosiahol aj vrchol Gasherbrum II. (8 035 m).

2010 - Hámor sa 26. apríla stal prvým človekom v dejinách, ktorý mal na konte už dva úspešné výstupy na desiaty najvyšší vrch sveta himalájsku Annapurnu (8091).

2011 - Hámor vystúpil 21. mája na Makalu (8463 m), piaty najvyšší vrch sveta. Pre Hámora to bol už ôsmy úspešný výstup na vrchol z rodiny štrnástich osemtisícoviek.

2012 - Hámor 17. mája po dvanásťhodinovom výstupe dosiahol tretiu najvyššiu horu sveta Kančendžongu (8586 m).

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: peterhamor.sk
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy