Bilancia Slovenska je spravodlivá, vďaka aj za štyri medaily

Jozef Liba, František Chmelár, Ľubor Halanda a Ján Telenský hodnotili OH 2012Jozef Liba, František Chmelár, Ľubor Halanda a Ján Telenský hodnotili OH 2012 Zdroj: SITA

LONDÝN - Malú slovenskú výpravu na Hrách XXX. olympiády v Londýne síce sprevádzal veľký potenciál , ale primerane neohodnotil. Slovensko nad historicky najslabšou bilanciou neplesalo, no ani nevykrvácalo. Žiada sa obnoviť celý slovenský šport, prvotný impulz by mal dodať neslávny návrat bez zlata.

Spravodlivosť zaúradovala, a aj to je pre slovenský šport dobré znamenie. Šéf výpravy Ľubor Halanda vyzdvihol realitu pôsobenia: "Naša bilancia je veľmi spravodlivá, tak ako samotný šport. Víťazia tí, ktorí sa lepšie pripravia, viac natrénujú. V niektorých momentoch chýbalo aj trochu šťastia, no v podstate sme dosiahli, na čo sme mali."

Od revolúcie sa veľa v slovenskom športe nezmenilo. Staré dobré známe tváre by boli po ruke, aj spoľahlivé športové odvetvia, ktoré sa sústavne starajú o medailové radosti a zavrhujú starosti.

"Vzhľadom na to, aké máme vytvorené podmienky na šport od revolúcie, dosahujeme nadštandardné výkony a výsledky," myslí si Ľubor Halanda a pokračuje: "Ak to pôjde takto ďalej, je možné, že na ďalších olympiádach nedosiahneme ani to, čo v Londýne a budeme sa tešiť aj nad tým, čo teraz prehliadame."

Peking so šiestimi medailami slovenskému športu pred štyrmi rokmi ublížil. Neodzrkadlil skutočnú silu slovenského športu, bilancia sa priživila hlavne na vodnom slalome. Od Atlanty'96 sa navyklo najmä na zlato. 

Ľubor Halanda spomenul aj hranu medzi úspechom a neúspechom: "Je veľmi tenká, Martikán a Hochschornerovci boli zlatí v Pekingu, teraz 'len' bronzoví. Aj oni majú súperov, konurencia sa rozrastá a ich tretie miesta za neúspech nemôžeme považovať."

Okamžite po nejakom výsledku sa každý športovec spovedal s otázkou "čo Rio?", či vydrží ďalšie štyri roky a či ho motivuje, vzhľadom na pribúdajúce roky, brazílska olympijská samba.

"Verím tomu, že v slalome, kanoistike a streľbe sa nikto na športový dôchodok nechystá . Podmienky sa však musia zlepšiť, materiálové i finančné, len vtedy zostane nádej, že opory vydržia a pribudnú nové," konštatuje Halanda.

"No nesklamali sme. Vo výkonoch a v etike spoločenského vystupovania. Zanechali sme dobrý dojem, bude sa na nás v dobrom spomínať. Londýn bol nadčasový a ťažko ho niekto prekoná. Kompaktnosť športovísk, organizácia, celkové zabezpečenie strhávalo do diania. Pádny dôvod na zamyslenie, otvorenie očí sa ponúka," dodal Ľubor Halanda.

Účinkovanie slovenskej výpravy v Londýne prifarbil jedinečný úspech v diplomacii, strelkyňa Danka Barteková po úspešnej voľbe do Komisie športovcov zasadnutia MOV 'poslovenčí'.

Generálny sekretár SOV Jozef Liba nadväzuje na kritiku, aká v Londýne zavládla: "Materálna a technická základňa sa podpisuje pod naše vystúpenie. Zatvárajú sa štadióny, nevyhovujú požiadavkám bezpečnosti, medzinárodných federácii. Máme málo trénerov, chýbajú pri mládeži, sú podhodnotení, motivácia je nízka. Rozprával som sa so šéfom Britského olympijského výboru a vraj na základe ich úspechov požiadal o podporu vládu pre zimných olympionikov. Nevylučujem, ba je dosť pravdepodobné, že nás ľahko predbehnú aj tam, kde ťahali za kratší koniec. Stačí sa pozrieť, v akom stave sa nachádzajú naše strediská zimnej prípravy."

"Vďaka bohu za štyri medaily," otočil Jozef Liba do správneho uhla pohľadu a pokračoval. "Presnejšie vďaka športovcom, ktorí sa pripravili na výkon v danom momente a v bilancii nám pomohli. Len medaily sa však nerátajú, aj výkony na úrovni finálového umiestenia treba považovať za úžasný výkon. Niektoré považujem v našom športe za ojedinelé. Deviate miesto gymnastu Samuela Piaseckého pôsobí úžasne, tak blízko k finále sme nikdy v tomto športe nemali. Takéto úspechy sa zriedka zopakujú a vzhľadom na úzku základňu je to heroický výkon. Alebo Richard Varga, bol výnimočný, byť trochu lepší bežec, môže sa stať lídrom svetového triatlonu."

Jozef Liba v adrenalínovej hierarchii umiestil na piedestál obe strelkyne: "Najúzkejšie mi bolo pri rozstreloch Danky Bartekovej a Zuzky Štefečekovej, s adrenalínom možno na tribúne väčším ako preživali obe dohromady. Vyplavil sa nádherný pocit úzkosti, keď prežívate výkon so športovcom. Nie v tom, že druhý urobí chybu, ale že naši budú lepší. Aj v cyklistike sa úzkosť s príjemných šteklením prejavila, trebárs keď Peter Sagan v ťažkom kopci s Cavendishom držal krok. Bol som plný optimizmu, napätia, bohužiaľ to nevyšlo, no prežívanie bolo intenzívne."

"Treba nájsť hlavne partnera, v tomto prípade štát," presne označil východisko Jozef Liba a dodal: "Ak nepochopí, že je dobre do športu investovať, nielen do vrcholových športovcov, ale hlavne do mládeže, úrodu v plnej zrelosti nikdy nepozbierame. Nemôžeme sa porovnávať s Britmi, ale ich stratégiu pred olympiádou by sme si mohli pretaviť do našich miniatúrnych rozmerov. V príprave na vrcholný sviatok ich podporila 1,5 miliarda libier rozvrstvená na sedem rokov. A zbierajú zaslúžené ovocie, Briti šport milujú aj zásluhou svojich športových idolov."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy