Woods ako prvý golfista pokoril stomiliónovú hranicu zárobku

Tiger WoodsTiger Woods Zdroj: SITA

NORTON - Bývalý dlhoročný líder svetového rebríčka golfistov Tiger Woods (36) ako prvý hráč v histórii amerického profesionálneho okruhu PGA Tour dosiahol kariérny zárobok 100 miliónov dolárov. Astronomickú hranicu dosiahol vďaka tretiemu miestu na turnaji Deutsche Bank Championship v bostonskom Nortone, ktoré mu vynieslo 544 000 dolárov.

Golfom si Američan zarobil na PGA Tour spolu už rekordných 100 350 700 dolárov.

Ďaleko za ním je so súčtom 66 805 498 jeho krajan Phil Mickelson, ktorý sa v Nortone delil o štvrté miesto. Z víťazstva sa tešil prvý muž svetového poradia Rory McIlroy zo Severného Írska.

"Samozrejme tomu pomohlo navýšenie dotácií. Vyhral som síce menej turnajov ako Sam Snead, ale ten bol v inej ére," uviedol Woods.

Snead, ktorý vyhral rekordných 82 turnajov PGA, si v kariére, ktorú začal v roku 1937, zarobil len 620 126 dolárov. Jeho najvyššia prémia bolo 28 000 dolárov za druhé miesto v Milwaukee v roku 1968.

Woods počas kariéry vyhral 74 turnajov PGA Tour, získal 14 titulov na podujatiach kategórie Major, posledný však v roku 2008 na US Open. Na okruhu si pripísal 277 štartov, za každý zinkasoval v priemere 362 276,89. Momentálne mu patrí tretia priečka svetového golfového rebríčka.

"Podaril sa mi štart kariéry, čoskoro som získal niekoľko titulov na major. Teraz zažívame zvýšený záujem o golf, je tu veľa mladých," uviedol Američan.

Woods zostáva po dobrom výkone v Nortonu v boji o desaťmiliónový bonus pre víťaza FedExCupu, ktorý v kariére získal už dvakrát. Tieto prémie pritom nie sú v oficiálnych rebríčkoch prize money zahrnuté, rovnako ako stovky miliónov dolárov, ktoré si slávny golfista zarobil na sponzorských zmluvách.

• Zdroj: SITA, ČTK