Bývalý pilot F1 Zanardi získal paralympijské zlato v cyklistike

Alex Zanardi
Alex Zanardi

LONDÝN - Niekdajší jazdec formuly 1 Alex Zanardi (45) získal na paralympijských hrách v Londýne zlatú medailu v cyklistickej časovke v kategórii vozíčkárov. Dvojnásobný víťaz automobilovej série CART prišiel v roku 2001 na pretekoch v Nemecku o obe nohy.

Účastník 41 Veľkých cien F1 na 16-kilometrovej trati zašiel na trojkolke s ručným pohonom čas 24:50,22 min a o vyše 27 sekúnd predstihol Nemca Norberta Mossandla.

Zanardi, ktorý vyhral na handbiku už niekoľko maratónov vrátane si došiel pre paralympijské zlato v dobre známom prostredí. Preteky cestnej cyklistiky totiž hostí motoristický okruh v Brands Hatch.

"Je to niečo čarovné, nádherný pocit. Som prešťastný, ale súčasne tiež trochu smutný, pretože toto veľké dobrodružstvo už je za mnou. Musím si nájsť niečo nové," uviedol Zanardi. "Ale keď ma poháňal motor, neprišlo mi to tu tak kopcovité," povedal Zanardi.

Ani po svojej tragickej nehode na automobilové preteky nezanevrel a v rokoch 2005 až 2009 sa venoval pretekom vozidiel na okruhoch so špeciálne upraveným automobilom. Medzitým už sa pustil aj do pretekania na handbiku a v roku 2011 získal striebro na majstrovstvách sveta v časovke. Na paralympiáde si hneď na prvý pokus zaistil najcennejší kov.

"Je to ohromný úspech, jeden z najväčších v mojom živote," radoval sa Zanardi. "Tvrdo som pracoval, aby som tohoto dosiahol. Je úžasné zažiť toto v 45 rokoch," uviedol Talian, ktorý dal automobilovým pretekom zbohom pred tromi rokmi.

"Prišlo mi hlúpe skončiť s pretekaním úplne. Handbike bol veľmi nepravdepodobný, ale nebola to prvá šialenosť, čo som v živote urobil. A nakoniec sa ukázalo, že to bolo správne rozhodnutie," konštatoval. "Človek by si nemal pred seba stavať vzdušné zámky, ale keď máte cieľ na obzore, šťastie na vás čaká za rohom," povedal Zanardi.


Zdroj:
TASR, ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA