Vlhová zvýraznila historický deň slovenského lyžovania: V pohode a šťastná

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: SITA

SEMMERING - Posledná sobota roku 2012 sa zapísala ako historický deň slovenského alpského lyžovania a určite aj ako jeden z najväčších dní vrcholového športu pod Tatrami. Veronika Velez-Zuzulová (28) ako prvá Slovenka v ére samostatnosti vyhrala preteky Svetového pohára. Podarilo sa jej to v rakúskom Semmeringu v 145. štarte v súťaži elitného seriálu a v momente, keď jej o 11 rokov mladšia krajanka Petra Vlhová debutovala v SP senzačným 11. miestom.

S trochou preháňania sa dá konštatovať, že Vlhová mala na Zuzulovú smolu. Jej skvelá premiéra zostala v tieni excelentného výkonu dlhoročnej hviezdy svetového slalomu. Petra jej nevezme jeden zaujímavý primát - 17-ročná pretekárka (predbežne) neprekonala jej míľnik prieniku do výsledkovej listiny. Jedno miesto Vlhovú delilo od top 10 súťaže SP. Zuzulovej sa to podarilo ako 17 a polročnej v roku 2002. Tento rekordný zápis môže mladučká pretekárka krajnake ešte vziať, na rade sú slalomy v blízkych destináciách. V januári Záhreb, Flachau a Maribor. Celkovo sa slalomová sezóna po februárových MS presunie v marci ešte do nemeckého Ofterschwangu, na záver je v Lenzerheide finále v redukovanom poradí prvej pätnástky.

Čo Vlhová už Zuzulovej nikdy nevezme, to je umiestnenie pri vekovom debute. Veronika prvýkrát bodovala ako 16 a štvrťročná. Bolo to 24. miesto a do dovŕšenia plnoletosti 18 rokov stihla zabrať ešte 7-krát, z toho raz v prvej desiatke. V každom prípade si mladá Petra i ľudia z jej okolia zaslúžia uznanie, že sa po veľkých úspechoch bronzovej z juniorských MS a zlatej z mládežníckej zimnej olympiády nepachtili hneď za úspechmi vo svete dospelých.

Pritom tréner Ivan Iľanovský sa aj v Semmeringu obával Petrinho prvotného zážitku veľkej atmosféry. Jeho zverenka to však zvládla ako rutinérka a on po pretekoch konštatoval: "Petra dosiahla super výsledok. Pred pretekmi som mal trošku obavy, či sa dokáže dostať do druhého kola. Napokon bola po prvom kole šestnásta a po druhom jedenásta, čo je super a nedá sa k tomu už veľa dodať. Na premiéru je to skvelý výsledok. Chybičky sa síce nájdu vždy, ale Peťa podala super výkon. V oboch jazdách predviedla to, na čo má a sme veľmi spokojní."

Vlhovú nikto nehnal na lety do nehostinných oblastí pri severnom polárnom kruhu, ani na jeden slalom za oceán. V tom čase, na prelome novembra a decembra súťažila v Škandinávii, ale na úrovni pretekov EP a v nie príliš od seba vzdialených strediskách. Následne zamierila do francúzskych Álp, v Courcheveli namiesto unáhlenej premiéry v SP vyhrala slalom EP.

Jej čas mal prísť na vŕšku 150 km od Bratislavy a prišiel. "Som šťastná. Išla som prvý Svetový pohár a hneď som skončila jedenásta. Budem všetko robiť, aby som niekedy uspela podobne ako Veronika. Verila som, že jej to vyjde. Teším sa z môjho umiestnenia i jej prvenstva. Išlo sa mi dobre. Keď som prešla cieľom, videla som čas, tak som sa potešila. Atmosféra bola skvelá, bolo tu veľa slovenských fanúšikov. S oboma jazdami som spokojná, vyšli mi. Pred premiérou som bola úplne v pohode, ani tréner mi nehovoril nič špeciálne. Pripravovla som sa ako na každé iné preteky," uviedla Petra Vlhová, ktorá sa 2. januára dozvie, kam sa posunula v mesačne zverejňovanej slalomovej listine FIS bodov, keďže okrem senzačného Semmeringu v decembri vyhrala slalom EP. Ak sa jej podarí zabodovať aj 4. januára v Záhrebe, znamenalo by to výraznejší posun v okamžite aktualizovanom koeficiente štartovej listiny SP.