Ružomberčanky vo štvrťfinále pohára FIBA tesne podľahli Nantes

Eva Kmeťová bránená basketbalistkami francúzskeho NantesEva Kmeťová bránená basketbalistkami francúzskeho Nantes Zdroj: SITA

RUŽOMBEROK - V prvom štvrťfinálovom zápase Európskeho pohára basketbalistky MBK Ružomberok prehrali o päť bodov 51:56 s francúzskym Nantes Reze. Odveta je na programe v Nantes o týždeň o 20.00.

MBK Ružomberok - Nantes Reze 51:56 (28:32)
Body MBK: Parkerová 13, Tetemondová 10, Holmesová 7, Anderssonová 6, Minčíková 5, Kmeťová 4, Baburová 4, Lukačovičová 2 - najviac bodov Nantes: Andrejevová 16, Arrondová 14, Amantová 8, Michelová 5, TH 5/4 - 6/3, fauly 11:13, rozhodcovia Földházi (Maď.) - Yalmanová (Tur.) a Teixeirová (Port.), 2100 divákov.

Tradične skvelá atmosféra v Koniarni hnala 'ružu' vpred od úvodnej sekundy. Piaty tím francúzskej ligy začal opatrne a dlho trvalo, kým si zvykol na ružomberské koše. Prvé body si pripísal takmer po dvoch minútach hry, no so streľbou a nepresnosťou mali z nepripravených pozícii problémy aj domáce basketbalistky. Po piatich minútach svietilo skóre len 4:4, keď Liptáčkam pomohli hlavne viaceré obranné doskoky. Trojka Tetemondovej v 7. min už bodmi pohla výraznejšie, na 9:4, no po 10 minútach a budíčku Francúzok nastal úplný opak, 13:14.

Zbytočná nervozita a veľké chcenie zväzovalo ruky a na každý jeden kôš sa museli domáce v druhej štvrtine nadrieť. Arrondovej dve trojky za sebou zdravo nahnevali aj trénera Sviteka a v oddychovom čase opäť rezolútne pripomenul, čo treba robiť, aby sa elimininovala rýchlosť francúzskych hráčok. Čiastočne zmena aj nastala a polčasové chudobné skóre 28:32 vyzývalo na ďalší boj.

Po zmene strán sa k historickému postupu do semifinále pokúšali domáce viac priblížiť, Parkerovej tri koše v jednom slede síce zapôsobili, no Francúzky vždy kontrovali a tesný odstup si udržiavali, v 25. min 36:38. Efektívnosť streľby so žalostným priemerom umožnil po trojke Tetemondovej vyrovnať až v 28. min (38:38) a dokonca ísť aj do vedenia 40:38.

Po tretej štvrtine (42:43) opäť nastali slabšie chvíle domácich, 42:49 po ďalšej trojke Arrondovej rovnakým spôsobom mobilizoval aj Tetemondovú. Štyri minúty pred koncom MBK po streleckom trápení prehrával už len o dva body 49:51, potom o štyri (49:53), aby nakoniec záver nezvládol a po viacerých nepresnostiach prehral o päť bodov.

Štefan Svitek (tréner Ružomberka): "Výborne sme zahrali v obrane, len 56 inkasovaných bodov s takýmto súperom je dobré vysvedčenie. Žiaľ, zle sme hrali v útoku a naša streľba bola doslova žalostná. Päťbodové manko sa dá dohnať, ale v odvete musíme byť podstatne lepší v ofenzíve."

• Zdroj: TASR, SITA