Svindal kráľom zjazdu, získal šieste zlato a už jedenástu medailu na MS

Aksel Lund SvindalAksel Lund Svindal Zdroj: SITA

SCHLADMING - Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal (30) vybojoval na 42. MS v alpských disciplínach zlatú medailu v zjazde. V rakúskom Schladmingu tak získal po bronze v super-G druhý cenný kov, celkovo ich na vrcholných podujatiach zozbieral už jedenásť, z toho šesť najcennejších.

Striebro patrí s odstupom 46 stotín víťazovi nedávneho kitzbühelského zjazdu Svetového pohára, Talianovi Dominikovi Parisovi. Dvadsaťtriročný talent "kráľovskej" alpskej disciplíny potvrdil skvelú formu v sezóne, v ktorej počas decembrových medzisviatkov slávil svoj prvý triumf v SP na domácom svahu v Bormiu. Bronz má David Poisson (+0,97), ktorý v elitnej lyžiarskej spoločnosti nikdy predtým nestál na stupňoch víťazov, ale v januári bol na kitzbühelskom Streife štvrtý. V SP sa pohybuje už takmer desať rokov a v prvej desiatke ho klasifikovali sedemkrát.

Keďže Svindal má aj dva veľké glóbusy celkového víťaza Svetového pohára a niekoľko malých za disciplíny, už teraz sa radí medzi legendy bielych svahov. K "dokonalosti" mu chýba azda už iba to, čo sa Parisovi podarilo v takom mladom veku - víťazstvo v kitzbühelskom zjazde. Na Streife síce už triumfoval, ale to bolo v super-G.

Svindal je od čias Bernharda Russiho prvým lyžiarom, ktorý získal druhý titul v zjazde. Pritom ale legendárny Švajčiar dominoval v Sappore 1972 v rámci ZOH, ktoré sa rátali aj do MS a Svindal medzi dvoma titulmi v zjazde získal ďalšie tri v iných súťažiach. Celkovo na MS už nazbieral teda päť zlatých, jednu striebornú a dve bronzové medaily.

"Jasné, tento pocit som nezažil prvýkrát, ale mal pre mňa významnú hodnotu," konštatoval pre ORF Svindal, ktorý v cieli prejavil na svoje pomery nevídané emócie: "Získať druhý titul v zjazde a v takejto skvelej atmosfére, to je ozaj fantastické. Dnes to boli veľmi, veľmi ťažké preteky."

Pritom práve na Nórovej jazde azda ako na jedinej nebolo vidieť problémy so zjazdovkou. Nór išiel rutinérsky a konštantne na celej trati, kým jeho súperi mali každý niekde problémy. Kurz na Planai nie je v horných dvoch tretinách strmý, ale je selektívny s viacerými tiahlymi zákrutami, nerovnosťami a aj skokmi, ktoré dali pretekárom zabrať. A keď im už sily dochádzali, museli absolvovať ešte nájazd na úrovni štartu tradičného schladminského slalomu, ktorý je mimoriadne strmý. Priam "brutálny" spád do cieľa vyžadoval bránky riadne "zavrieť" a kto tieto línie nezvládol, nemal šancu na medailu. Takto o ňu prišiel napríklad Slovinec Andrej Šporn, ktorý mal medzičasy na druhé miesto.

To napokon získal Paris: "Mojím cieľom bolo podať výkon, ktorým by som sa priblížil k medailovým pozíciám. To sa podarilo a preto som šťastný. Boli tam nejaké chybičky, ale ináč som išiel vcelku čisto, na to, aké to bolo náročné, som podal fakt dobrý výkon."

zjazd: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 2:01,32 min, 2. Dominik Paris (Tal.) +0,46 s, 3. David Poisson (Fr.) +0,97, 4. Klaus Kröll (Rak.) +1,35, 5. Andreas Romar (Fín.) +1,36, 6. Silvan Zurbriggen +1,37, 7. Patrick Küng +1,54, 8. Didier Defago (všetci Švaj.) +1,59, 9. Jan Hudec (Kan.) +1,67, 10. Adrien Théaux (Fr.) +1,71.

• Zdroj: TASR, SITA