Svendsen v dramatickej stíhačke na MS o milimetre zlatý, Kazár 29.

Emil Hegle Svendsen a Martin FourcadeEmil Hegle Svendsen a Martin Fourcade Zdroj: TASR

NOVÉ MĚSTO NA MORAVE - Víťazom strhujúcich stíhacích pretekov na 12,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Měste na Morave sa stal Nór Emil Hegle Svendsen. O jeho jubilejnom desiatom titule svetového šampióna, prvom v stíhacích pretekoch, už treťom na týchto MS, rozhodovali až arbitri na základe rozboru cieľovej fotografie.

V cieli bol o niekoľko milimetrov pred obhajcom vlaňajšieho zlata Francúzom Martinom Fourcadeom, tretí skončil Rus Anton Šipulin. Najlepším Slovákom v štartovom poli bol Matej Kazár na 29. mieste.

Už po kilometri Martin Fourcade zlikvidoval osemsekundový náskok víťaza sobotného šprintu Emila Hegleho Svendsena a dvojica najlepších biatlonistov aktuálnej sezóny spoločne prišla na prvú streleckú položku v ľahu. Nór strieľal o čosi rýchlejšie, ale obhajca titulu z minuloročného šampionátu v nemeckom Ruhpoldingu ho opäť veľmi rýchlo dobehol a zavesil sa do jeho tieňa. Na druhej streľbe opäť v ľahu M. Fourcade raz zaváhal, Svendsen bol opäť stopercentný. Na čele ostal sám, najbližší prenasledovatelia mali odstup okolo 13 sekúnd. Strelecký koncert nórskeho biatlonistu sa nezastavil ani na tretej položke - prvej v stoji. Zo skupinky za ním zvládol všetkých päť výstrelov bezchybne iba Slovinec Jakov Fak. Náskok Svendsena sa zväčšil na bezmála 20 sekúnd. Prvým jeho nezostreleným terčíkom bol až osemnásty v poradí, teda tretí na poslednej položke v stoji. Kým odbehol trestný okruh, súperi jeho výhodu zlikvidovali. Na 11. kilometri bola vpredu skupinka štyroch pretekárov a schyľovalo sa k hektickému záveru. V ňom mal najviac šťastia Svendsen, ktorý dokázal špičku lyže vykopnúť do cieľa v pravý moment, aby ho fotobunka zachytila ako víťaza. Bronz si v dueli dvoch ruských biatlonistov vybojoval mladší brat slovenskej reprezentantky Anastasie Kuzminovej Anton Šipulin.

Pre Svendsena je to jubilejná desiata zlatá medaila z MS v kariére. V historických tabuľkách medailistov sa s bilanciou 10 zlatých - 4 strieborné - 1 bronzová medaila posunul na 4. miesto. Pred ním sú už len také legendy biatlonu ako jeho krajan Ole Einar Björndalen (18-11-9), Frank Luck (11-5-4), ktorý v 80. a 90. rokoch minulého storočia reprezentoval bývalú Nemeckú demokratickú republiku aj spoločné Nemecko, a Alexander Tichonov z bývalého ZSSR.

Matej Kazár opäť nenašiel presnú mušku. Na prvej streleckej položke netrafil dva terčíky, na každej ďalšej po jednom. Napriek tomu, že si trať predĺžil na piatich trestných kolách o 750 m, posunul sa vo výsledkovej listine o jednu priečku vyššie, ako mal na štarte - skončil dvadsiaty deviaty. Dvadsaťdeväťročný člen banskobystrickej Dukly potvrdil, že je mimoriadne rýchly, bežecky dosiahol tretí najlepší čas. Na poslednom piatom bežeckom 2,5-kilometrovom okruhu bol dokonca absolútne najrýchlejší. Celkovo ho zdolal iba M. Fourcade o 11 sekúnd a Šipulin o 0,7 sekundy. Nový majster sveta Svendsen za ním bežecky zaostal o viac ako 15 sekúnd.

Do bodovanej štyridsiatky sa prvýkrát v sezóne dostal aj Pavol Hurajt. Z 50. pozície na štarte sa aj vďaka solídnej streľbe prepracoval na 37. miesto v cieli. Miroslav Matiaško už na prvej streľbe v ľahu nezostrelil tri terčíky, na zvyšných troch pridal ešte tri. S šiestimi absolvovanými trestnými okruhmi finišoval s vyše šesťminútovým odstupom za víťazom na 55. pozícii.

Martin Fourcade ostal na čele celkového poradia vo Svetovom pohári aj v hodnotení stíhacích pretekov. Jeho náskok sa však zmenšil na 50 bodov v absolútnom poradí, resp. 10 bodov v boji o malý krištáľový glóbus v stíhačke. Matej Kazár si polepšil v oboch rebríčkoch - v celkovom o tri priečky, aktuálne je štyridsiaty piaty, v hodnotení tejto biatlonovej disciplíny dokonca o deväť miest, zaradil sa už na 48. pozíciu.

Stíhacie preteky na 12,5 km:
1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 32:35,5 min (1 trestný okruh), 2. Martin Fourcade (Fr.) +0,1 s (2), 3. Anton Šipulin (Rus.) +3,6 (1), 4. Dmitrij Malyško (Rus.) +5,4 (0), 5. Dominik Landertinger (Rak.) +20,4 (0), 6. Jakov Fak (Slovin.) +29,7 (1), ... 29. Matej Kazár 2:29,4 (5), 37. Pavol Hurajt +3:43,4 (2), 55. Miroslav Matiaško (všetci SR) +6:19,1 (6)

Poradie vo SP po šestnástich pretekoch z 26 naplánovaných:
1. Martin Fourcade (Fr.) 753 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 703, 3. Dmitrij Malyško (Rus.) 544, 4. Jakov Fak (Slovin.) 533, 5. Jevgenij Usťugov (Rus.) 532, 6. Anton Šipulin (Rus.) 476, ... 45. Matej Kazár 100, 62. Miroslav Matiaško 34, 77. Pavol Hurajt (všetci SR) 4

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov po šiestich z ôsmich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):
1. Martin Fourcade (Fr.) 280 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 270, 3. Dmitrij Malyško (Rus.) 231, 4. Anton Šipulin (Rus.) 224, 5. Jevgenij Garaničev (Rus.) 208, 6. Fredrik Lindström (Švéd.) 193 ... 49. Matej Kazár 24, 63. Pavol Hurajt 4, 69. Miroslav Matiaško (všetci SR) 2