Zlato na strednom mostíku v Predazze vybojoval Nór Bardal

Anders Bardal Anders Bardal Zdroj: SITA

PREDAZZO - Nórsky skokan na lyžiach Anders Bardal získal na MS v severských disciplínach zlatú medailu na strednom mostíku. Obhajca veľkého glóbusu triumfoval v talianskom Predazze s náskokom 4,2 bodu pred lídrom celkového poradia Svetového pohára a najväčším favoritom na titul Rakúšanom Gregorom Schlierenzauerom. Bronz si prekvapujúco vyskákal Slovinec Peter Prevč.

Bardal si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole,  keď pristál na značke 103,5 m a usadil sa na čele o 2,8 bodu pred Poliakom Kamilom Stochom. V druhom kole za hustého sneženia a zo zníženého nájazdu dosiahol severan výkon 100 metrov a vďaka vysokým známkam za telemark odrazil nápor Schlierenzauera.

Obhajca zlata z Osla 2011 Rakúšan Thomas Morgenstern skončil piaty. Slovenskí reprezentanti Tomáš Zmoray a Patrik Lichý nepostúpili z kvalifikácie do hlavnej súťaže.

Bardal zaknihoval v Predazze životný úspech v individuálnej súťaži na vrcholnom podujatí. Na MS predtým získal štyri strieborné medaily v súťaži družstiev, na ZOH 2010 vo Vancouveri vybojoval s nórskym tímom bronz. "Je to najkrajší deň v mojej skokanskej kariére. Ešte si stále naplno neuvedomujem, čo som dosiahol, sú to neopísateľné pocity. Druhé kolo bolo veľmi náročné. Vedel som, že musím atakovať hranicu 100 metrov, čo sa mi aj podarilo, no boli to riadne nervy," povedal Bardal. Nórsky skokan triumfoval na svetovom šampionáte naposledy v roku 1995.

"Som šťastný, aj z druhého miesta mám radosť. Mojím cieľom bolo získať na tomto svetovom šampionáte v Taliansku aspoň jednu individuálnu medailu. To som už teraz splnil. Nemám dôvod byť nespokojný," poznamenal druhý "Schlieri", pre ktorého je to už 7. medaila na MS (bilancia: 5 - 2 - 0).