Real využil prísne vylúčenie Naniho, o postupe rozhodol Ronaldo

Robin van Persie a Sami KhediraRobin van Persie a Sami Khedira Zdroj: SITA

MANCHESTER - Futbalisti španielskeho Realu Madrid zvládli osemfinálovú odvetu Ligy majstrov na trávniku Manchestru United, kde zvíťazili 2:1 a postúpili do štvrťfinále. Zverenci Josého Mourinha si z domáceho trávnika priviezli na Old Trafford zradnú remízu 1:1 a v úvode druhého polčasu dokonca prehrávali 0:1 vlastencom stopéra Sergia Ramosa.

V "Divadle snov" sa hral od začiatku kvalitný zápas. Prvú veľkú šancu mali United v 21. minúte, keď po rohu hlavičkoval Vidič do tyčky. Po vyše polhodine dostal loptu do siete hosťujúci Higuain, ale gól neplatil pre ofsajd. V 34. minúte mali opäť veľkú šancu domáci, štipľavú strelu van Persieho Lopez len vyrazil pred Welbecka, ale jeho dorážku potom bravúrne zlikvidoval na roh.

Aktívny nástup do druhého polčasu Manchester pretavil vo vedúci gól v 48. minúte, po zaváhaní stopéra Varaneho Naniho strieľaný center dostal za chrbát Lopeza kapitán hostí Ramos. Tím kouča Alexa Fergusona v 56. minúte oslabil vylúčený Nani, ktorý šľapákom skolil Arbelou a musel predčasne pod sprchy. Real sa dostal do tlaku a v 61. minúte hlavičku Higuaina na bránkovej čiare odvrátil v poslednom okamihu Rafael. V 66. minúte ale už vyrovnal striedajúci Modrič, ktorý skvele vystrelil a de Gea nemal nárok. Nápor "pusiniek" pokračoval a v 69. minúte po krásnej akcii Özila s Higuainon Argentínčanov center cez päťku v páde dorazil do siete bývalý kanonier United Cristiano Ronaldo - 1:2. V 83. minúte mohol vyrovnať Carrick, ale jeho hlavičku Lopez výborne vyrazil, a neujali sa ani v krátkom slede ďalšie obrovské šance van Persieho a Rooneyho. V 89. minúte mal šťastie aj de Gea po tečovanej strele Kaka a v nadstavenom čase nevyužil brejk ani Cristiano Ronaldo. V nervóznom závere sa už tak skóre nezmenilo, keď hlavičku Vidiča opäť skvele vyrazil Lopez a trojnásobný európsky majster z Manchestru v LM skončil.

"To nešťastné rozhodnutie zničilo celý zápas, prišlo nám to až neuveriteľné. Celý štadión a všetci na celom svete sa museli diviť, čo sa vôbec stalo. Nádherné predstavenie znehodnotil jediný verdikt," povedal Mike Phelan, asistent kouča Alexa Fergusona. Ten sa v emóciách odmietol k zápasu vyjadriť. Rovnako ako hráči, ktorí vraj dostali zákaz po zápase hovoriť s novinármi.

"Ferguson nie je v stave, aby niečo mohol hodnotiť. Za všetko asi hovorí to, že na tlačovej konferencii sedím ja a nie tréner tohto fantastického klubu," uviedol lakonicky Phelan.

Kouč Realu Mourinho bol po zápase rozpoltený. "Nezávisle na tom rozhodnutí, lepší tím vypadol. Nezaslúžili sme si vyhrať, pretože sme nehrali dobre. Futbal je jednoducho niekedy taký. Ak je vašim najlepším hráčom brankár a ešte hráte proti desiatim, tak to asi nenaznačuje, že ste mali zápas pod kontrolou. Ale z postupu som samozrejme šťastný," poznamenal Mourinho.

Sám nechcel špekulovať, či bol Nani vylúčený oprávnene. "Nebudem o tom hovoriť, nie som si tým veľmi istý. Ale keby sme hrali proti jedenástim, tak pochybujem, že zvíťazíme," vyhlásil Mourinho.

"To najlepšie sme predviedli až po vylúčení," pritakal stredopoliar Xabi Alonso.

Real dokázal zvíťaziť vo vyraďovacej fáze na Old Trafford ako prvý tím od februára roku 2005, kedy tam uspel AC Miláno. Podľa Mourinha ale jeho výber nepredviedol mimoriadny výkon. "Napríklad naposledy proti Barcelone sme hrali veľmi dobre, takže aj teraz som očakával viac. Z toho som sklamaný," uviedol portugalský stratég, ktorý už k triumfu v súťaži doviedol Porto s Interom Miláno.

Manchester United (Angl.) - Real Madrid (Šp.) 1:2 (0:0) - prvý zápas: 1:1
Góly: 48. Sergio Ramos (vlastný) - 66. Modrič, 69. Cristiano Ronaldo, ČK: 57. Nani (Manchester), rozhodoval: Cüney Cakir (Tur.)

• Zdroj: SITA, ČTK, TASR, rutube.ru