Chelsea, Fenerbahce a Benfica v semifinále, Bazilej postúpil po penaltovej dráme

Fernando Torres a Cristian Ansaldi v súboji o loptuFernando Torres a Cristian Ansaldi v súboji o loptu Zdroj: SITA

KAZAŇ - Futbalisti Chelsea sa stali prvými semifinalistami Európskej ligy UEFA 2012/2013. Zverenci Rafaela Beníteza v odvetnom štvrťfinálovom stretnutí v moskovských Lužnikách síce prehrali s ruským tímom Rubin Kazaň 2:3, ale aj to im v kombinácii s domácim víťazstvom 3:1 stačilo na postup. "The Blues" viedli 1:0 aj 2:1, zvrat nastal v záverečnej polhodine stretnutia.

Rozhodujúci krok k postupu Chelsea urobila v Rusku už v 5. minúte. To sa po dlhom nákope z vlastnej polovice dostal k lopte španielsky "znovuzrodený" kanonier Fernando Torres, ktorý lobom prekonal vysoko postaveného brankára domácich. Potom sa veľa vzrušujúcich momentov neurodilo, no začiatok druhého dejstva opäť priniesol gólové korenie. Domáci v 51. minúte vyrovnali vďaka španielskemu obrancovi Ivanovi Marcanovi, ktorý sa presadil hlavou po rohu zahranom na krátko. "The Blues" ale odpovedali o štyri minúty po rýchlom brejku, keď sa technickou strelou predviedol Nigérijčan Victor Moses. Gólová prestrelka však pokračovala, v 62. minúte turecký stredopoliar Gökdeniz Karadeniz opäť hlavou vyrovnal. Rubin sa prvýkrát dostal do vedenia v 75. minúte, keď izraelský stredopoliar Bebras Natcho rutinérsky premenil nariadený pokutový kop. Domácim sa potrebné dva góly už streliť nepodarilo, hoci sa sympaticky snažili.

Do semifinále sa kvalifikovali aj Fenerbahce Istanbul a Benfica Lisabon. Turci bez slovenského stredopoliara Miroslava Stocha na súpiske remizovali na ihrisku Lazia Rím 1:1 a po domácej výhre 2:0 postúpili medzi elitné kvarteto. Benfica Lisabon po domácej výhre nad Newcastle United 3:1 v Anglicku uhrala postačujúcu remízu 1:1 a tiež ide ďalej.

Švajčiarsky majster FC Bazilej, ktorý si z Londýna priviezol remízu 2:2, síce inkasoval v súboji s Tottenhamom Hotspur ako prvý, no potom otočil výsledok gólmi Salaha a Dragovica. V 82. minúte Dempsey druhým gólom v zápase vyrovnal a muselo sa predlžovať. Do extračasu už išli hostia oslabení o vylúčeného stopéra Jana Vertonghena a mohli inkasovať, duel však dospel až do penaltovej lotérie. V nej uspeli domáci Bazilejčania 4:1 a postúpili.

Rubin Kazaň (Rus.) - FC Chelsea (Angl.) 3:2 (0:1), hralo sa Moskve - prvý zápas: 1:3
Góly: 51. Marcano, 62. Gökdeniz Karadeniz, 75. Natcho (z pok. kopu) - 5. F. Torres, 55. Moses, rozhodoval: Aydinus (Tur.)

Lazio Rím (Tal.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 1:1 (0:0), prvý zápas 0:2
Góly: 60. Lulič - 73. Caner Erkin, rozhodovali: Královec (ČR) - Slyško (SR), Wilczek (ČR)
Miroslav Stoch (Fenerbahce) nefiguroval v zápise o stretnutí.

Newcastle United (Angl.) - Benfica Lisabon (Portug.) 1:1 (0:0), prvý zápas 1:3
Góly: 71. P. Cissé - 90.+ Salvio, rozhodoval: Bebek (Chor.)

FC Bazilej (Švaj.) - Tottenham Hotspur (Angl.) 2:2 po predĺžení (2:2, 1:1), po penaltách 4:1, prvý zápas: 2:2
Góly: 27. Salah, 49. Dragovič - 23. a 82. Dempsey, ČK: 90.+ Vertonghen, rozhodoval: Benquerenca (Portug.)