Humenné sa po päťsetovej dráme s UNICEF-om ujalo vo finále vedenia

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

HUMENNÉ - Volejbalisti Chemesu Humenné zvíťazili v prvom finálovom stretnutí play off extraligy mužov na domácej palubovke nad VT UNICEF Bratislava 3:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú 1:0.

Chemes Humenné - VT UNICEF Bratislava 3:2 (25, -18, -27, 17, 8)
130 minút, rozhodcovia: Höger, Drobňák, 1000 divákov.
/stav série: 1:0/

Chemes: Javorčík, Lízala, Sarnecki, Mizerák, Joščák, Soták, libero Krys (J. Hriňák, Mlynarčík, Leškanič, Pavelka). Tréner: R. Vlkolinský.

UNICEF: Kauliakamoa, Kašper, Hukel, Benčič, Paták, Sunder, libero Kubš (Hruboška, Končál, M. Hriňák). Tréner: B. Pistovič.

Humenčania vyhrávali v úvode prvého set po úspešných blokoch 3:1, ale súper šnúrou piatich bodov otočil vo svoj prospech 3:6. Domácim sa podarilo vyrovnať na 10:10 po úspešnom bloku Sarneckého a vzápätí po ďalšom dvojbloku už svietil na ukazovateli skóre stav 11:10. Ďalší priebeh zápasu bol vyrovnaný i keď Chemesu sa podarilo odskočiť na rozdiel troch bodov (17:14), pretože Bratislavčania zrovnali na 20:20 i 25:25. Koncovka setu patrila však ich súperovi a Lízala ho spečatil v pomere 27:25.

V druhom sete domáci tím viedol iba raz 3:1 a potom ťahal za kratší koniec. Po prvom technickom oddychovom čase viedli hostia 8:5 a po druhom pridali ešte jeden bod navyše 16:12. Bratislavčanom vychádzala hra v poli, presne servovali a výsledkom bolo vedenie 19:12. Set napokon získali pohodlne 25:18 a vyrovnali pomer setov na 1:1.

Úvod tretieho dejstva vyznieval spočiatku jednoznačne v prospech domácich, ktorý sa po ese Lízalu ujali vedenia už 5:1. UNICEF nerezignoval a postupne v nervóznych výmenách začínal mať navrch a zrovnal na 6:6. Humenčania vyhrávali 8:6 i 10:8, zlepšujúci sa súper na sieti dobre blokoval ich smeče, k čomu pridal dobrú hru v poli i postupný prechod do útoku a sériou piatich bodov otočil na 13:10 vo svoj prospech. Za stavu 12:13 potom pridali hostia ďalšie dva body a na 12:15 z pohľadu domácich upravil esom Paták. Humenné sa rýchlo otriaslo a zrovnalo po smeči Sarneckého (16:16) a po úspešných blokoch už vyhrávalo 18:17. Jakub Hriňák upravil i na 20:18, po ďalších šiestich výmenách už bol stav zrovnaný 22:22. V dramatickej koncovke ťahali za kratší koniec domáci a na 27:29 upravil Paták.

Štvrtý set začali lepšie domáci volejbalisti, ktorí si vypracovali päťbodové vedenie (8:3), ku ktorému im pomohol svojimi chybami súper. Bratislavčanom nič nevychádzalo, nevedeli sa presadiť na sieti a po dvojbloku "chemesákov" už bolo 13:7. Domáci v závere štvrtého setu vyhrávali 22:14 a napokon ho získali vo svoj prospech (25:17) a zrovnali 2:2 na sety.

V emotívnom tajbrejku boli úspešnejší Humenčania (15:8) a v sérii sa ujali vedenia 1:0.

Richard Vlkolinský, tréner Chemesu Humenné: "Veľmi dôležitý úvodný zápas v sérii. Myslím si, že práve súper je favoritom tejto série. My sa vždy musíme dobre pripraviť, aby sme duel zvládli podobne ako dnes. Trvalo nám veľmi dlho kým sme im vnútili našu hru a bolo to dosť kolísavé. Musím povedať, že dnes bolo viditeľného aj dostatok volejbalu."

Peter Kašper, blokár VT UNICEF Bratislava: "Dva sety zo štyroch boli vyrovnané, v jednej koncovke vyhrali oni, v druhej my. A naopak, jeden set sme vyhrali jednoznačne my a jeden oni, takže bolo to celkom vyrovnané. Tajbrejk sa lámal za stavu 8:6 v prospech domácich, keď mal byť stav 7:7. Loptu sme zablokovali, rozhodca odpískal nezmyselnú sieť a navyše nás obdaril aj žltou kartou. To nás asi zlomilo, plus emócie na lavičke a ďalšia žltá karta. Potom sa to viezlo."