Osemnástka v úvodnom vystúpení na MS v Soči potrápila Kanaďanov

Momentka zo zápasu Slovensko - KanadaMomentka zo zápasu Slovensko - Kanada Zdroj: u18worlds2013.iihf.com

SOČI - Hokejoví reprezentanti Slovenska do 18 rokov prehrali vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji elitnej divízie majstrovstiev sveta hráčov tejto vekovej kategórie v ruskom Soči s Kanaďanmi 1:4.

Slováci mali výborný vstup do zápasu, keď ds už v 4. minúte ujali vedenia zásluhou Šoltésa. Krídelník z prvej formácie sa dravo natlačil pred kanadskú bránku a bekhendom prekonal gólmana Martina. Z tesného náskoku sa však hráči spod Tatier dlho neradovali, o štyri minúty neskôr favorit vyrovnal, keď sa strelecky presadil Baptiste. Zámorský tím potom zovrel súpera do klieští a aktivitou si vypýtal fauly. Z troch presiloviek v prvej tretine využil jednu, v 16. minúte ešte Gauthier orazítkoval žrď slovenskej bránky, no o pár sekúnd upravil na 2:1 veľký talent kanadského hokeja Connor McDavid.

V druhom dejstve sa mladým Slovákom podarilo kanadský tlak oslabiť a Godla už nemusel tak často zasahovať. Hráči s dvojkrížom na hrudi si v tejto časti štyrikrát zahrali presilovku, no v nej si žiadne veľké strelecké príležitosti utvoriť nedokázali. Oba tímy predvádzali jednoduchý hokej s nahadzovaním pukov na zadný mantinel, príliš sa nekombinovalo.

Reprezentanti z krajiny javorových listov mali šancu poistiť svoj náskok v 46. minúte, ale Gauthier zblízka trafil opäť len žrď. Čo sa nepodarilo jemu, zrealizoval o šesť minút neskôr Reinhart, ktorý švihom prekonal Godlu. Ubehlo len 34 sekúnd a Bennett-McDowell strelou spomedzi kruhou zvýšil už na 4:1 pre favorita. Tréner SR Bartánus reagoval na nepriaznivý vývoj oddychovým časom. Slováci už nedokázali skóre skorigovať. V zápase doplatili na nevyužívanie presiloviek, ich mizériu zvýraznila situácia zo záveru stretnutia, keď nepremenili ani 75-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov.

Mladí Slováci nastúpia v piatok 19. apríla 2013 o 17.00 h SELČ proti rovesníkom zo Švajčiarska, pre ktorých to bude prvý zápas na turnaji.

Slovensko - Kanada 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Góly: 4. Šoltés - 8. Baptiste (Ritchie, Dauphin), 17. McDavid (Morrissey), 52. Reinhart (McDavid), 52. Bennett-McDowell (McDavid)
Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mayer (USA), Romasko - Metalnikov (obaja Rus.), McIntyre (USA)

Slovensko: Godla - Rosandič, E. Černák, Bačik, Dubeň, T. Gula, A. Sloboda, Holenda, Boboš - Cehlárik, Timotej Šille, Šoltés - Beták, Horvát, Ambroz - R. Varga, S. Petráš, Lantoši - D. Rehák, Predajniansky, Žilka

Anton Bartánus, tréner: "Vedeli sme, na koho strane je sila. Kanaďania budú bezpochyby ašpiranti na jednu z medailí. Snažili sme sa hrať zo zabezpečenej obrany a dokonca sme strelili aj úvodný gól. Následne sme sa dostali pod veľký tlak, Kanaďania vyrovnali a keďže tri po sebe nasledujúce oslabenia nás stáli dosť síl, inkasovali sme aj druhý gól. Hrali ich tradičný fyzický hokej, dohrávali súboje, ale naši chlapci bojovali, snažili sa vydať zo seba maximum. Päťdesiat minút hráči dodržiavali taktiku, no potom sme urobili dve chyby, ktoré súper potrestal a rozhodol o výsledku. Pri hre piatich proti piatim sme hrali dobre, rezervy máme v presilovkách, ktoré hráme príliš komplikovane. Ak chceme byť úspešní v ďalších zápasoch, musíme zjednodušiť našu hru v početnej výhode."

Nemecko - Švédsko 1:9 (1:3, 0:4, 0:2)