MS V HOKEJI 2024 Skrytý muž slovenského úspechu: Toto je tretie oko trénera Craiga Ramsayho

Video-analytik Igor Andrejkovič počas bronzového turnaja v PekinguVideo-analytik Igor Andrejkovič počas bronzového turnaja v Pekingu Zdroj: archív Igora Andrejkoviča

OSTRAVA - Jeho práca je pre bežných fanúšikov neviditeľná, ale pre slovenský hokej nesmierne dôležitá. Súčasťou národného tímu je už dlhé obdobie a v zbierke má najväčšie úspechy našej reprezentácie za posledné roky.

Reč je o video-analytikovi Igorovi Andrejkovičovi. Pre mnohých neznámy tréner, ktorý má na starosti prípravu na zápasy a ktorého úlohou je pomáhať hráčom priblížiť každého súpera na turnaji.

"Hokej je hra o detailoch a práve na tie sa sústredíme," hovorí v rozhovore. Práca s videom je dlhá a náročná, avšak pre trénerov a hráčov neoceniteľná. Aby pomohol tímu na šampionáte, strávi pri počítači aj niekoľko hodín denne. 

Andrejkovič má v zbierke striebornú medailu z MS 2012, bronz z juniorských MS 2015 a súčasťou tímu bol aj pri úspechu na olympiáde v Pekingu.

Okrem seniorskej reprezentácie pôsobí aj pri mládežníckych družstvách a pomáha aj pri vzdelávaní trénerov. Práve tam najviac využíva svoje poznatky a skúsenosti, ktoré nadobudol prácou v medzinárodnom hokeji. Nechýba ani na prebiehajúcich MS v Česku, kde sa ho redakcii Športiek podarilo vyspovedať. 

V rozhovore sa dozviete:

  • Čo všetko obnáša práca video-analytika?
  • Ako vyzerá jeho deň na šampionáte?
  • Odkiaľ sleduje zápasy?
  • Ako pracuje slovenský tím s video-analýzou?
  • Čo hovorí na sporný moment v zápase proti Nemecku?

Ako ste sa dostali k práci video-analytika v reprezentácii? 

"Pred MS 2010 v Nemecku ma oslovil vtedy reprezentačný tréner Glen Hanlon, či by som si to nechcel vyskúšať. Samozrejme, že som súhlasil a musím povedať, že ma táto práca od začiatku zaujala a veľmi baví a napĺňa."

Čo všetko máte na starosti?

"Mojou hlavnou úlohou je v spolupráci s trénermi pripravovať tímové, ale aj individuálne mítingy zamerané hlavne na taktickú stránku hry.

Počas zápasov analyzujem našu hru, ale aj hru súpera a na prípadné nedostatky upozorňujem trénerov priamo počas zápasu cez vysielačku alebo po tretinách v kabíne, kde si to vieme pozrieť na obrazovke. Tréneri, samozrejme, potom ďalej tieto detaily prenášajú na hráčov.

Ďalšou úlohu je pripravovať video-mítingy na hru súpera, prevažne v hre 5-5 (prescout), ktorý mi zaberá najviac času. Musím si pozrieť všetky zápasy nášho najbližšieho súpera, z ktorých pripravím cca 3-4 min. video. To potom spolu s asistentom trénera ešte skrátime. Tento klip potom vidia hráči v deň zápasu."

Na čo pri analýze kladiete najväčší doraz?

"Hokej je hra o detailoch a práve na tie sa sústredíme, či už pri analýze našej hry alebo pri príprave na hru súpera.

Craig ma jasnú predstavu hry v jednotlivých úsekoch, ako napr. pri napádaní v útočnom pásme alebo bránení v strednom pásme. Mojou úlohou je na video-mítingy tieto detaily pripraviť.

V zápase sa, samozrejme, vyskytnú aj chyby, z ktorých sa musíme poučiť, ale dôraz kladieme na pozitívne a dobre vyriešené herné situácie, ktoré sú súčasťou našej tímovej hry."

Ako prebieha váš deň na šampionáte?

"V doobedňajších hodinách je to hlavne analýza našej hry z predchádzajúceho dňa/zápasu resp. príprava na najbližší zápas. V popoludňajších hodinách zase sledovanie ďalších zápasov, či už naživo na štadióne alebo zo záznamov."

Práca s videom je asi dlhá a náročná. Súhlasíte? 

"Určite áno. V podstate všetky zápasy sledujem cez monitor počítača, aj keď sedím priamo na štadióne s najlepším výhľadom na ľadovú plochu. Sú to naozaj desiatky hodín týždenne, častokrát až do neskorého rána."

Ako sa za tie roky, čo pôsobíte pri reprezentácii, zmenila vaša práca?

"Programy na video-analýzu sa neustále zdokonaľujú. Na striedačke používame už niekoľko rokov iPad s videom na okamžitú spätnú väzbu hry. Hráči si častokrát vyžadujú vidieť svoje striedania alebo rôzne herné situácie nielen po zápase, ale už aj počas zápasu resp. medzi tretinami."

Hráči sú na ľade, tréneri sú na striedačke, odkiaľ sleduje zápasy videoanalytik? 

"Hneď vedľa hlavnej kamery priamo oproti striedačkám, odtiaľ je najlepší výhľad na celú ľadovú plochu."

Video-analytik Igor Andrejkovič počas Galéria fotiek (4) Video-analytik Igor Andrejkovič a tréner brankárov Ján Lašák počas bronzového turnaja v Pekingu Zdroj: archív Igora Andrejkoviča

Fanúšikovia môžu v zápasoch vidieť, že tréneri na striedačke používajú tablet. Ako funguje video-analáza priamo počas stretnutí? 

"Na striedačke máme dve obrazovky. Prvá mobilná, ktorú som už spomínal (iPad), slúži na spätnú väzbu k tímovej hre, kde označujem jednotlivé herné situácie z našej hry alebo hry súpera.

Druhá obrazovka, ktorá je pripevnená na striedačke, sa nazýva IIHF sport systém a slúži na trénerskú výzvu. Tento systém ma v sebe všetky kamery, ktoré sa používajú počas prenosu (a majú k dispozícií aj video-rozhodcovia) vrátane kamier nad modrou čiarou aj bránkoviskom."

Ako prebieha moment, keď si chce tím zobrať trénerskú výzvu (coach challenge)? 

"Počas MS sedíme na našom stanovisku spolu s trénerom brankárov Jánom Lašákom, ktorý ovláda IIHF sport systém a ja analyzujem hlavne tímovú hru cez druhý počítač (prenášaný na iPad).

Na trénerskú výzvu máte 45 sekúnd po strelení gólu, kedy vždy kontrolujeme všetky sporné situácie, ktoré je možne dať preveriť, resp. využiť trénerskú výzvu.

Pritom aktívne komunikujeme s trénermi, ktorí si to súčasne prezerajú na svojej obrazovke priamo na striedačke. Trénerská výzva je spoločným rozhodnutím a musí byť iniciovaná len priamo zo striedačky."

Slovensko si na turnaji zobralo zatiaľ jednu trénerskú výzvu v zápase proti Nemecku a neboli sme úspešní. Ako vidíte spornú situáciu s odstupom času?

"Musím povedať, že po tomto zápase sa za nami zastavilo viacero video-analytikov z iných tímov, ktorí boli, rovnako ako my, prekvapení z tohto rozhodnutia. Riešilo sa to najmä kvôli tomu, že po podobnej trénerskej výzve, z večera toho istého dňa v zápase Fínsko - Česku, padlo iné rozhodnutie a gól neplatil.

Problémom pri našej situácii bola najmä skutočnosť, že hráč Nemecka stál už pred strelou na našu bránu v bránkovisku, po čom malo automaticky nasledovať prerušenie hry.

My sme po prezretí video-záznamov mohli zobrať trénerskú výzvu len na nedovolené bránenie hry brankára. Zábery z rôznych uhlov preukazujú, že hráč Nemecka svojou hokejkou obmedzil (bránil) pohybu (zákroku) lapačky aj betónu nášho brankára."

Pracovali ste pod viacerými trénermi, ktorý z nich dbal najviac na video-analytiku? 

"Všetci tréneri si veľmi zakladali na video-analýze. Súčasný trend sa naďalej posúva dopredu, už tu na MS v Česku majú Švédi, USA, ale napríklad aj domáce mužstvo, dokonca minimálne dvoch video-trénerov."

Vstupuje do tohto segmentu aj umelá inteligencia? 

"Umelá inteligencia zatiaľ priamo nevstupuje, ale napr. detaily hry zo systému WISE hockey, ktorý zaznamenáva z čipov pohyb každého jedného hráča a puku počas zápasu, určite stojí za zmienku.

Na základe týchto údajov máme prakticky naživo k dispozícii veľmi cenné a hlavne presné informácie o čase hráčoch na ľade, rýchlosti a vzdialenosti pohybu s pukom, atď.

Okrem individuálnych štatistík vie tento systém sám vyhodnotiť, napr. koľkokrát sme boli úspešní pri prechode obrannou alebo útočnou modrou čiarou, koľko presných, resp. nepresných prihrávok sme mali, atď."

FutbalTour Cestujte za športom s FutbalTour Zdroj: FutbalTour

Ktorý tím našich súperov v ostravskej skupine sa analyzuje najťažšie?

"Najnáročnejšia bola zatiaľ určite príprava na USA a bude aj na Švédsko. Sú to tímy, ktoré sú v našej skupine po taktickej stránke veľmi dobre prípravné, plus majú individuálne veľmi vyspelých hráčov svetovej úrovne, ktorí dokážu improvizovať."

Máte prístup k dátam zo všetkých zápasov? 

"Ano, doposiaľ som videl takmer všetky zápasy v našej skupine."

Ako vnímate šance Slovenska na šampionáte?

"Pre nás je najdôležitejší vždy ten najbližší súper, ktorého musíme zvládnuť, ak chceme pomýšľať na štvrťfinále. Majstrovstvá sveta sú turnajom, kde môže rozhodnúť každý jeden bod."

Viac o téme: Slovensko Igor Andrejkovič MS v hokeji 2024

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy