Hantuchová oslavuje 30 rokov: Veľmi si vážim, že ešte stále môžem hrať tenis

Daniela Hantuchová oslavuje 30 rokovDaniela Hantuchová oslavuje 30 rokov Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Najúspešnejšia slovenská tenistka v histórii Daniela Hantuchová oslávuje v utorok 23. apríla 30. narodeniny. Na dvorce ju priviedla jej nebohá babička a hoci rodáčka z Popradu v detstve hrávala aj na klavír, napokon sa rozhodla profesionálne venovať "bielemu športu". Ako 16-ročná v Moskve debutovala v Pohári federácie, ktorý sa neskôr stal jej "srdcovkou".

V júni 2001 dosiahla prvý veľký úspech v seniorskej kategórii, keď po boku Čecha Leoša Friedla vyhrala miešanú štvorhru na posvätnej tráve All England Clubu vo Wimbledone. Vo svetovom rebríčku WTA stúpala míľovými krokmi. V januári 2002 bola ešte na 38. mieste, no na konci sezóny už figurovala v elitnej desiatke

Skvelý rok, v ktorom získala v kalifornskom Indian Wells prvý titul na okruhu WTA, korunovala triumfom v Pohári federácie. V španielskom Maspalomase vo finále proti domácemu tímu vyhrala obe dvojhry a rozhodujúcou mierou sa zaslúžila o historický úspech.

"Je to jeden z najkrajších momentov mojej kariéry, na ktorý nikdy nezabudnem. Bolo to niečo veľmi výnimočné a som nesmierne hrdá na to, že som mohla byť súčasťou takého skvelého tímu. Sú to spomienky, ktoré si bude človek nosiť v srdci navždy, práve pre takéto zážitky sa oplatí hrať tenis," povedala držiteľka piatich singlových trofejí na WTA Tour.

V januári 2003 po Australian Open sa vyšplhala v rebríčku na piate miesto, čo je jej maximum. V Melbourne získala ďalší titul v mixe, tentokrát po boku Kevina Ullyetta zo Zimbabwe. V roku 2005 sa jej podarilo zbierku skompletizovať, keď najskôr vyhrala spoločne s Francúzom Fabricom Santorom Roland Garros a potom triumfovala po boku Inda Maheša Bhupáthiho na US Open.

V singli sa dokázala opäť výraznejšie presadiť v roku 2007, keď druhýkrát vyhrala obľúbený Indian Wells, na jeseň dobyla Linz a vrátila sa do top 10. V januári 2008 bola v semifinále dvojhry na Australian Open, no potom ju pribrzdili zranenia a nasledoval pád.

Momentálne figuruje Hantuchová v rebríčku až na 75. priečke, no tenis ju stále baví a v semifinále Pohára federácie proti Rusku v Moskve potvrdila, že ešte nepatrí do starého železa. Na antuke v Športovom centre Krylatské zdolala svetovú trinástku Mariu Kirilenkovú a v dueli proti Jekaterine Makarovovej bola blízko k tomu, aby posunula Slovenky do finále.

"Veľmi si vážim, že ešte stále môžem hrať tenis. Už len to, že som po 14 rokoch mohla byť opäť v Moskve a odohrať takéto zápasy, bolo pre mňa víťazstvom. Mrzí ma, že sa nám nepodarilo postúpiť do finále, no máme skvelý tím a o rok sa o to pokúsime znova," dodala Hantuchová.

Okrúhlu tridsiatku oslávi v kruhu rodiny a najbližších až po návrate na Slovensko, keďže po Fed Cupe ju opäť čakajú turnajové povinnosti.