Bayern zdemoloval Barcelonu štyrmi gólmi: Messi a spol. boli neviditeľní!

Pedro Rodriguéz a Franck Ribéry v súboji o loptu, v pozadí Lionel MessiPedro Rodriguéz a Franck Ribéry v súboji o loptu, v pozadí Lionel Messi Zdroj: SITA

MNÍCHOV - Futbalisti Bayernu Mníchov deklasovali v prvom zápase semifinále Ligy majstrov v domácej Allianz Aréne FC Barcelona 4:0 a vytvorili si skvelú východiskovú pozíciu pred odvetou, ktorá je na programe 1. mája na Nou Campe. O presné zásahy bavorského veľkoklubu sa postarali dvojgólový Thomas Müller, Mario Gómez a Arjen Robben.

Do prvej väčšej šance sa dostal domáci tím už v druhej minúte. Stredopoliar Javier Martinez sa zmocnil lopty, pred bránkou našiel Arjena Robbena a ten namiesto prihrávky voľným spoluhráčom volil neúspešný strelecký pokus. V nasledujúcich minútach boli pri lopte častejšie hostia, ich aktivita im však žiadnu výraznejšiu šancu napriniesla. Zaplnená Allianz Aréna si mohla prvýkrát zakričať "gól" po 25 minútach duelu. Robben centroval z pravej strany do šestnástky, Dante hlavou priťukol na voľného Müllera a ten prudkou hlavičkou zblízka prekonal Valdesa - 1:0. Hostia mohli vyrovnať o štyri minúty neskôr, po Pedrovom strieľanom centri však Dante v poslednej chvíli zachránil pred Messim aspoň na rohový kop. Hráči Bayernu sa v prvej polhodine hry dvakrát dožadovali penalty po rukách Piqueho a Pedra, rozhodca im však ani v jednom prípade nevyhovel. V úvodných 45 minútach už ani jeden tím nedokázal nájsť recept na skórovanie a do polčasovej prestávky odchádzal spokojnejší nemecký majster.

Vstup do druhého dejstva vyšiel opäť lepšie Bavorom. V 49. minúte sa po rohu dostal k lopte Müller, ktorý ju hlavičkou posunul ku Gomezovi a ten z pozície zaváňajúcej ofsajdom volejom do prázdnej bránky zvýšil na 2:0. Bayern bol stále pri chuti a o pár minút mohol do trojgólového vedenia poslať domácich aktívny Müller, jeho strela ale preletela asi pol metra popri Valdesovej svätyni. V polovici druhého polčasu zvýšila Barcelona aktivitu a v 69. minúte po rohovom kope Bartra vo veľkej šanci vnútri pokutového územia zaváhal. V 73. minúte bolo už 3:0 pre domácich, keď Müller telom odstavil Albu a Robben svoje sólo zakončil presnou strelou z uhla. O tri minúty neskôr mohol po štandardnej situácii odpovedať Bartra, ale z otočky z piatich metrov vystrelil vysoko nad. Demontáž Kataláncov dokonal v 82. minúte štvrtým gólom Müller po prihrávke Alabu z ľavej strany.

"Samozrejme máme všetci radosť z takej výhry, obzvlášť na tejto úrovni. Tiež ale vieme, že v Španielsku nás čaká ďalších deväťdesiat minút. Taktická vyspelosť tohto tímu je ohromná, rovnako ako odhodlanie hráčov behať a bojovať jeden za druhého. Užijeme si výhru, ale nič viac," vyhlásil po zápase tréner Bayernu Jupp Heynckes.

"Nechcem hovoriť o rozhodcoch, ale je úplne jasné, že sme dostali dva neregulárne góly. Na druhej strane to neberieme ako ospravedlnenie. Musíme uznať, že súper bol rozhodne lepší. Nedokázali sme odolať fyzickému tlaku. Bayernu treba zablahoželať. Disponuje silnými a vysokými hráčmi. V prvom polčase sme nehrali tak zle, ale od druhého gólu sme to mali ťažké. Chýbala nám sviežosť. Neprišli sme na to, čo by sme po prestávke mali zmeniť," povedal asistent trénera hostí Jordi Roura na tlačovej konferencii, kam prišiel namiesto trénera Tita Vilanovu.

"Barcelona v posledných rokoch dominovala celej Európe a pokiaľ ju porazíte takýmto spôsobom, môžete byť na seba hrdí," povedal Arjen Robben.

"Je známe, že Barcelona má problémy vo vzduchu. Náš defenzívny výkon sa blížil dokonalosti, to bol kľúč k úspechu," doplnil kapitán Philipp Lahm.

Hostia uznali, že na mníchovský tím nemali. "Rozdrvili nás. Boli lepší a rýchlejší ako my. Nemá cenu hovoriť o rozhodcoch, pre toto nie je žiadne ospravedlnenie. Pokúsime sa dvojzápas otočiť v odvete a potešiť dobrým výkonom fanúšikov," uviedol obranca Barcelony Gerard Piqué.

Lionel Messi bojoval so zdravotnými problémami, aby mohol do zápasu zasiahnuť. Po hernom výpadku mu v druhom polčase dochádzali sily, odmietol však tvrdenie, že nemal hrať od úvodu a riskovať obnovenie zranenia: "Dlhšie som nehral a necítil som sa v absolútnej pohode, ale už som nebol zranený, preto som mohol nastúpiť. V odvete to bude ťažké, pretože Bavori majú skvelých hráčov. Určite sa pokúsime skórovať a zvíťaziť. Musíme sa pozviechať, pretože nás čaká cesta za titulom v La Lige."

Bayern Mníchov - FC Barcelona 4:0 (1:0)
Góly: 25. a 82. Müller, 49. Gómez, 73. Robben, ŽK: Gómez, Javi Martínez, Schweinsteiger - Bartra, Alexis Sánchez, Jordi Alba, Iniesta, rozhodoval: Kassai (Maď.), 69 000 divákov.

Bayern: Neuer - Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba - Javi Martínez, Schweinsteiger - Robben, Müller (83. Pizarro), Ribéry (89. Shaqiri) - Gómez (71. Luiz Gustavo)

Barcelona: Víctor Valdés - Dani Alves, Piqué, Bartra, Jordi Alba - Xavi Hernández, Busquets, Iniesta - Alexis Sánchez, Messi, Pedro Rodríguez (83. David Villa)

• Zdroj: TASR, ČTK, SITA