Hossa, Handzuš a Višňovský asistovali, Budaj inkasoval gól v predĺžení

Corey Crawford a Michal HandzušCorey Crawford a Michal Handzuš Zdroj: SITA

NEW YORK - Hokejisti Chicaga zvíťazili vo štvrtom zápase 1. kola play off NHL na ľade Minnesoty 3:0 a vedú v sérii už 3:1.

Slovenskí útočníci Michal Handzuš a Marián Hossa pripravili prvý gól súboja pre Patricka Sharpa v 9. minúte a do štatistík si pripísal aj po dva plusové body. Víťazovi Prezidentskej trofeje chýba k postupu do semifinále Západnej konferencie už len jeden zápas. Prvou hviezdou duelu sa stal brankár Corey Crawford, ktorý na druhé čisté konto kariéry potreboval 25 zákrokov. Blackhawks strelili v každej tretine jeden gól.

"Darila sa nám hra v defenzíve. Ubránili sme aj dôležité oslabenia, čo bolo rozhodujúce. Spoluhráči veľmi dobre bránili, blokovali strely, a keď bolo treba, dostali puk od bránky,“ tešil sa Corey Crawford.

Minnesota má problém s gólmanmi, po zranení jednotky Niklasa Bäckströma pred prvým súbojom nedochytal štvrtý Josh Harding a do bránky musel ísť od druhej tretiny nováčik Darcy Keumper.

Minnesota - Chicago 0:3 (0:1, 0:1, 0:1) - stav série 1:3
Góly: 9. Sharp (HANDZUŠ, MARIÁN HOSSA), 22. Sharp, 43. Bickell (Shaw)

V dueli štvrťfinále Východnej konferencie triumfoval New York Islanders doma nad Pittsburghom 6:4, k čomu asistenciou na úvodný gól prispel aj slovenský obranca Ľubomír Višňovský. Islanders vyrovnali stav série proti favoritovi na 2:2 na zápasy, Višňovský odohral takmer 24 minút a zapísal si tri plusové body. V zápasoch tejto série postupne rastie počet gólov. V prvom ich padlo päť, nasledovalo sedem, deväť a teraz už desať gólov. Štvrtý duel bol dlho vyrovnaný. Penguins sa v 41. min ujali vedenia 4:3, ale domáci sériou troch presných zásahov otočili vývoj. Víťazný gól dosiahol v 51. min John Tavares. V závere zápasu už neudržal nervy na uzde Jevgenij Malkin a pustil sa päsťami do Travisa Hamonica, ktorý ho v zápase úspešne strážil. Do šarvátky sa zapojili aj Sidney Crosby i Jarome Iginla.

"Tešíme sa, že sme našli cestu k víťazstvu. Bolo to ako na horskej dráhe, ale veľa sme sa naučili z predchádzajúcich zápasov. Aj jeden zlý odraz puku môže zmeniť celú sezónu. Tento tím má veľký charakter,“ povedal útočník Islanders John Tavares.

New York Islanders - Pittsburgh 6:4 (1:1, 2:2, 3:1) - stav série 2:2
Góly: 15. Strait (VIŠŇOVSKÝ, Cizikas), 27. Streit (Hamonic, B. Boyes), 39. Okposo (Hamonic, Streit), 45. Streit (Cizikas, B. Boyes), 51. Tavares (B. Boyes), 59. Cizikas (Grabner, C. McDonald) - 15. J. Neal (Malkin, Iginla), 28. Malkin (Iginla, M.-A. Fleury), 32. Sutter (Morrow, M. Cooke), 41. Dupuis (Kunitz, Crosby)

Hráči Ottawy vedú nad Montrealom po výhre 3:2 po predĺžení už 3:1 na zápasy. Oba tímy sa tentoraz už sústredili na rozdiel od predchádzajúceho súboja na hokej a vylučovalo sa iba štyrikrát. Canadiens v tretej tretine neudržali dvojgólový náskok, Ottawa hrala aktívnejšie a napokon dvakrát v záverečnej desaťminútovke prekonala Careyho Pricea, ktorý opäť dostal šancu pred Petrom Budajom. Duel do predĺženia poslal 23 sekúnd pred treťou sirénou Mike Zibanejad. V predĺžení už chytal za Montreal namiesto zranenej jednotky Budaj, ktorý v 63. min inkasoval po nenápadnej strele od ľavého mantinelu z hokejky Kyla Turrisa. Banskobystričan čelil v predĺžení len dvom strelám.

"Všetci chceli hrať. Určite sme si zaslúžili lepší výsledok. Podobné veci sa stávajú a len veľmi ťažko sa vysvetľujú,“ hodnotil duel tréner Canadiens Michel Therrien.

Ottawa - Montreal 3:2 po predĺžení (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0) - stav série 3:1
Góly: 52. Zibanejad (C. Neil, Gončar), 60. Conacher (Alfredsson, Turris), 63. Turris (Methot, E. Karlsson) - 23. P. K. Subban (Plekanec, M. Ryder), 24. Galchenyuk (Halpern, Tinordi)

Najkratšou cestou sa do semifinále Západnej konferencie vybrali San Jose Sharks, ktorí zdolali Vancouver 4:0 na zápasy. Ich rozhodujúci úspech sa zrodi v predĺžení (4:3), rozhodol ho elitný kanonier Patrick Marleau. Už druhýkrát v sérii nedokázali Canucks v závere ubrániť tesné vedenie, v čase 55:33 min vyrovnal na 3:3 Joe Pavelski pri presilovke za krosček Kevina Bieksu. Sharks rozhodli o osude série rovnako v presilovke po faule Daniela Sedina. San Jose vyhralo prvýkrát v histórii sériu 4:0 na zápasy.

"Prežívame skvelé pocity. Tešíme sa aj na pár dni oddychu,“ povedal Pavelski.

San Jose - Vancouver 4:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0) - konečný výsledok série 4:0
Góly: 3. Burns (Hannan, J. Thornton), 15. Pavelski (Couture, Marleau), 56. Pavelski (Couture, J. Thornton), 64. Marleau (J. Thornton, D. Boyle) - 8. Raymond (Hamhuis), 50. Burrows (D. Sedin, H. Sedin), 52. Edler (Burrows, Raymond)

• Zdroj: TASR, SITA