Kontroverzné finále Wimbledonu: Vyhrali ho Briti domácemu miláčikovi špinavo?

Zúfalý Novak Djokovič vo finále Wimbledonu.Zúfalý Novak Djokovič vo finále Wimbledonu. Zdroj: SITA

WIMBLEDON – Darovali mu víťazstvo? Andy Murray sa 7. 7. po 77 rokoch stal prvým britským víťazom na najslávnejšom tenisovom turnaji a zlomil tým domáce prekliatie Wimbledonu. Jeho súper, Novak Djokovič sa na kurte nepoznával, často diskutoval s rozhodcom, spravil obrovitánske množstvo nevynútených chýb. Napriek tomu sa zdá, že škótskemu zverencovi Ivana Lendla k historickému víťazstvu Angličana pomohlo i niečo iné ako len forma.

Murray dostal i povolenú podporu, publikum hlavného dvorca hnalo domáceho miláčika za titulom až futbalovo divoko a zdá sa, že aj hlavný rozhodca Mohamed Lahyani v prvom sete niekoľkými spornými momentami pomohol nasadenej dvojke k víťazstvu. I častá konfrontácia s rozhodcom „pomohla“ k dokonalej strate koncentrácie Djokoviča. Umpirový rozhodca sa často zapájal, i keď nemusel, prácu čiarových rozhodcov tak často dopĺňal.

Pri snahe o opravu verdiktov od rozhodcov si Nole vyčerpal všetky možnosti takzvaného jastrabieho oka. Nie vždy mal však Djokovič pravdu, niekedy kričal na rozhodcu neoprávnene, napríklad v dôležitom momente, pri stave 5:5 v druhom sete. V záverečných momentoch bol Djokovič tak zúfalý, že po jednom rozhodnutí iba rezignovane zdvihol ruky k nebu.

Víťazstvo Murraya je na prvý pohľad hladké. O momentoch, ktoré inak zvyčajne pokojného Djokoviča rozhádzali, sa teraz môže len polemizovať: nakoľko Briti vysnívali víťazstvo pre domácu hviezdu povolenými prostriedkami a či mu k víťazstvu nepomohli aj rozhodcovia. Tenisovou kvalitou však tohtoročné nebude patriť ku klasickým zápasom z londýnskej trávy. Mimo Británie sa tak na jeho historické víťazstvo bude spomínať trocha inak a možno bude mať i nejakú dohru mimo kurtu.