Domáce Rusky ovládli chôdzu na majstrovstvách sveta, Slovenky sa nepresadili

Slovenská reprezentantka v chôdzi Mária Gáliková sa oblieva vodou počas majstrovstiev sveta v Moskve. Preteky na 20 kilometrov nedokončilaSlovenská reprezentantka v chôdzi Mária Gáliková sa oblieva vodou počas majstrovstiev sveta v Moskve. Preteky na 20 kilometrov nedokončila Zdroj: SITA

MOSKVA - Ruska Jelena Lašmanovová sa stala víťazkou chôdze žien na 20 km na majstrovstvách sveta v atletike v Moskve. Domáce chodkyne dominovali utorkových ranným pretekom. Na 2. mieste dopochodovala do cieľa za olympijskou víťazkou z Londýna 2012 Anisia Kirďapkinová. Bronz si vybojovala Liu Chung z Číny.

Na prvých dvoch priečkach sa zopakovalo poradie z vlaňajších olympijských hier v Londýne. Na štadióne v Lužnikách oslavovala Lašmanovová dvakrát. Hneď po príchode na cieľovú rovinku si myslela, že už je záver. Na chvíľu zastavila, ale organizátori jej rýchlo naznačili, aby absolvovala ešte jedno kolo. Mierny náskok pred Kirďapkinovou si udržala a získala prvý titul majsterky sveta. Rusky sa mohli tešiť aj z medailového hetriku, Veru Sokolovovú však z 3. pozície diskvalifikovali priamo na štadióne.

Chôdza žien na 20 km je v programe majstrovstiev sveta od roku 1999, Rusky vyhrali sedem z ôsmich súťaží o titul. Trojnásobná majsterka sveta Oľga Kaniskinová sa rozhodla neštartovať pre zdravotné problémy. "Na štadióne som to trochu pomotala. Nevedela som, kde je cieľ. Bála som sa, aby ma rozhodcovia nenapomenuli, keďže som zastavila a išla normálnym krokom. Nechápala som, čo sa dialo. Ďakujem publiku i organizátorom. Všetci na mňa kričali, že mám pokračovať," povedala Lašmanovová.

Z dvojice Sloveniek prišla do cieľa iba Mária Czaková. Dvadsaťštyriročná členka VŠC Dukla B. Bystrica zapochodovala tento rok svoj druhý najlepší čas 1:36:34 h a pri druhom štarte na MS skončila na 50. mieste. Mária Gáliková nedokončila preteky, nedostala sa ani na prvý medzičas. Pravdepodobne sa jej obnovilo zranenie zadného stehenného svalu, ktoré ju trápilo aj v nedávnej minulosti. Maďarská zverenkyňa trénera Juraja Benčíka Viktoria Madarászová bola 37. v tohtosezónnom maxime 1:34:10 h. Štartovalo 62 chodkýň.

"Preteky boli v poriadku až po desiaty kilometer, na ktorom mi odišiel žalúdok a musela som na chvíľu zastaviť. Ani neviem, čo sa stalo. V snahe dostihnúť skupinku predo mnou som dostala dve napomínania. Potom som už išla iba technicky, aby ma nediskvalifikovali. Mrzí ma výsledok, asi šesť pretekárok predo mnou som mohla predstihnúť. Technicky ma to nepustilo. Nebyť dvoch napomenutí, cítila som sa na osobný rekord. Počasie bolo pre mňa ideálne," povedala Mária Czaková.

Chôdza na 20 km: 1. Jelena Lašmanovová 1:27:08 h, 2. Anisia Kirďapkinová (obe Rus.) 1:27:11, 3. Liou Chung 1:28:10, 4. Sun Chuan-Chuan (obe Čína) 1:28:32, 5. Elisa Rigaudová (Tal.) 1:28:41, 6. Beatriz Pascualová (Šp.) 1:29:00, 7. Anežka Drahotová (ČR) 1:29:05, 8. Ana Cabecinhová (Portug.) 1:29:17, ... 50. Mária Czaková 1:36:34, Mária Gáliková (obe SR) nedokončila

Viac o téme: MS V Atletike Chôdza