Lacko neprešiel cez prvé kolo, skončil na rakete indického kvalifikanta

Lukáš LackoLukáš Lacko Zdroj: SITA

NEW YORK - Slovenský tenista Lukáš Lacko ani na štvrtý pokus neprešiel cez prvé kolo dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. Zverenec trénera Ladislava Simona napriek sľubnému úvodu prehral s indickým kvalifikantom Somdevom Devvarmanom za 3:11 h po päťsetovej bitke 6:4, 1:6, 2:6, 6:4 a 4:6.

Slovensko tak vo Flushing Meadows prišlo aj o posledné želiezko v mužskom singli. Lacko zahral viac víťazných úderov ako Devvarman, no doplatil na príliš veľký počet nevynútených chýb.

Slovenskému daviscupovému reprezentantovi vyšiel začiatok duelu, po brejku v piatom geme sa ujal vedenia 3:2 a prvý set získal vo svoj prospech. Devvarman však od začiatku druhého dejstva začal Lacka rozbehávať a prevzal opraty zápasu do vlastných rúk. Ind kvalitne returnoval, mal navrch pri dlhých výmenách od základnej čiary. Pred začiatkom štvrtého setu stretnutie na vyše štyri hodiny prerušili pre dážď. Pauza Lackovi pomohla a dejstvo získal vo svoj prospech, v rozhodujúcom sete však ťahal za kratší koniec. Dvakrát síce dokázal zmazať manko brejku, no za stavu 4:4 opäť stratil servis a Devvarman následne spečatil postup do 2. kola čistou hrou.

Lacko po prehre s Devvarmanom netajil sklamanie. "Mrzí ma najmä nevydarený záver zápasu. Vo štvrtom sete som bol jasne lepší, takmer pri každom jeho servise som mal brejkbaly a za stavu 5:4 som mu čistou hrou prelomil podanie. Piaty set mal prebiehať rovnako, no žiaľ, nevyšlo to podľa mojich predstáv. Dvakrát som si hlúpo prehral servis a hoci sa mi ho vždy podarilo ľahko brejknúť späť, za stavu 4:4 som si opäť neudržal podanie. Servoval som s novými loptami, bola tam aj trochu nervozita, dva údery som zahral pri ráme a bolo 0:40. Potom som to začal otáčať, no za stavu 30:40 mi po mojom forhende vystihol stranu a zahral liftovaný lob. Loptička prudko klesala, bol to ťažký smeč, ktorý som zahral do siete. Stav 4:4 však ani nemusel byť, mohlo byť už dávno rozhodnuté," povedal Lacko v konferenčnom hovore so slovenskými médiami.

Druhý najlepší slovenský singlista prekonal začiatkom júna po návrate z parížskeho Roland Garros zápal pľúc a jeho následky cíti doteraz. "Odkedy som mal problémy s pľúcami, rýchlejšie sa zadýchavam a strácam energiu. Prvý set som dnes odmakal, no potom mi rapídne odchádzala energia. Chcel som hrať rýchlejšie, usiloval som sa o to, aby bolo menej výmen, no robil som veľa chýb. Druhý a tretí set som hladko prehral. Potom ma zachránil dážď, oddýchol som si a dal sa dokopy. Ešte raz škoda koncovky. Devvarman ma ničím neprekvapil, snažil sa udržať loptičku v hre a čakal na chyby. Je o ňom známe, že rád behá a vyžíva sa v dlhých výmenách."

Somdev Devvarman (India) - Lukáš Lacko (SR) 4:6, 6:1, 6:2, 4:6, 6:4 za 191 minút (36, 35, 30, 45, 45)