Vestenický zariadil historický triumf sedemnástky, postup do osemfinále MS otázny

Tomáš Vestenický a jeho gólová radosťTomáš Vestenický a jeho gólová radosť Zdroj: fifa.com

ABÚ ZABÍ - Slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov zvíťazila v stredu nad domácim SAE 2:0 v jej treťom zápase základnej A-skupiny na majstrovstvách sveta v Abú Zabí. V tabuľke obsadila konečné 3. miesto a teraz si musí počkať na výsledky ďalších skupín, či postúpi do vytúženého osemfinále ako jeden z štyroch najlepších tretích tímov.

Zverenci trénera Ladislava Pecka v prvom polčase na trávniku štadióna Mohammeda Bin Zayeda jasne dominovali a dostali sa do vedenia v 36. minúte po ukážkovej hlavičke útočníka Nitry Tomáša Vestenického. V závere polčasu síce prišli o vylúčeného obrancu Jakuba Griča (Zemplín Michalovce), v druhom dejstve ale svojim štvrtým gólom na turnaji Vestenický zvýšil a Slováci zaknihovali na turnaji historickú výhru.

Slováci odohrali výborný prvý polčas, mali neustálu prevahu, súpera prestrieľali a vypracovali si aj množstvo šancí. Už v 5. minúte pohrozil Vestenický, na druhej strane vytiahol slovenský brankár Junas výborný zákrok pri strele Alakberiho. V 15. minúte dostal žltú kartu za nafilmovaný pád v šestnástke Haraslín a zmaril si šancu na prípadný štart v osemfinále, rovnako ako pred ním už skôr Grič. Potom prišli veľké šance Slovákov, Haraslínovi po kľučke na brankára obranca domácich vykopli loptu z bránkovej čiary, a neujala sa ani šanca Vavra. Slováci boli v týchto fázach kreatívnejší, rýchlejší, kombinačnejší a to využili v 36. minúte. Po štandardke krásnou hlavičkou otvoril skóre Vestenický, pre ktorého to bol už tretí gól na turnaji. V závere polčasu ale prišla pre Peckovcov studená sprcha, keď po druhej žltej vylúčil venezuelský rozhodca Soto Griča.

Oslabení Slováci v druhom polčase pozorne bránili, aj Junas bol pri pokusoch domácich pozorný. V 67. minúte mohol zvýšiť opäť Vestenický po peknej kombinácii s Lesniakom, jeho strelu brankár vyrazil na roh. Ale domácim to nebolo veľa platné, pretože z neho Haraslín presne našiel hlavu Vestenického a Slovensko viedlo 2:0. V 83. minúte mohol už na 3:0 zvýšiť striedajúci Chvátal, ale jeho strela z dobrej pozície išla nad bránku SAE. V nadstavenom čase ešte Špalek dvakrát skúsil šťastie a pokúsil sa o gól, ktorý by za tohto stavu aj vzhľadom na súbežne bežiaci zápas Brazílie s Hondurasom (3:0) Slovákov posunul k postupu, ale nepodarilo sa mu už skórovať. Slováci zaslúžene vyhrali 2:0, v skupine skončili ale tretí a museli si na postupové rozuzlenie počkať na výsledky zostávajúcich skupín.

Ladislav Pecko, tréner SR 17: "My sme do zápasu išli s tým, že musíme vyhrať, keď chcem pomýšľať na postup a všetko sme tomu podriadili. Myslím, že sme boli na ihrisku lepším tímom po celý zápas, aj keď sme boli oslabení. Išli sme za víťazstvom, mali sme dosť šancí už v prvom polčase. To vylúčenie nás trochu zabrzdilo, ale ukázali sme mentálnu silu a tí chlapci zápas zvládli ako sme si to predstavovali."

MS hráčov do 17 rokov, A-skupina:

Slovensko - SAE 2:0 (1:0)
Góly: 36. a 68. Vestenický, ŽK: Grič, Haraslín, Vestenický, Hromada - Omar, Humaid, Hussain, Ahmed, ČK: 45. Grič za druhú žltú, rozhodovali: Soto - Urrego, Lopez (všetci Venez.)

Slovensko: Junas - Vodecký (46. Sipľak), Grič, Vavro, Kupec - Hromada, Lesniak - Kadlec, Haraslín (90.+2 Čmelík), Špalek - Vestenický (80. Chvátal)

SAE: M. Alshamsi – Jumah (46. Alameri), Ahmad, Ahmed, Alkhasibi - S. Alshamsi, Omar, Humaid, Kazim (46. Lashkari) - Alakberi, Khaled (56. Hussain)

Honduras - Brazília 0:3 (0:2)
Góly: 14. a 45. Boschilia, 64. Caio